Menu

Pozor na tyto součástky do počítače: ČOI provedla inspekci a nestačila se divit

28.03.2023 12:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na tyto součástky do počítače: ČOI provedla inspekci a nestačila se divit

Pozor na tyto součástky do počítače: ČOI provedla inspekci a nestačila se divit | foto: rawpixel.com / Freepik

Česká obchodní inspekce (ČOI) vyhodnotila výsledky kontrolní akce zaměřené na komponenty pro osobní počítače, kterou provedla v loňském roce 2022. Z 20 výrobků bylo 6 ohlášeno jako nedostatečné a jeden z toho dokonce potenciálně nebezpečný.

V průběhu celého roku prováděla Česká obchodní inspekce kontroly zaměřené na elektrické a elektronické zařízení, konkrétně součástky pro domácí počítače, jako třeba základní desky, karty a podobně.

Při kontrole využívala ČOI i spektrometr VANTA, kterým se v elektrických komponentách výrobků (např. pájené spoje) měří přítomnost nebezpečných látek (např. kadmium, olovo). ČOI zkontrolovala celkově 20 počítačových komponent dohromady u 18 distributorů a 1 dovozce.

Pozor na součástky pro PC

Hned 6 výrobků mělo nedostatečné značení. Konkrétně se nedostatky týkaly neuvedení kompletní identifikace výrobce, typu výrobku a celoevropské značení CE. Dále jeden výrobek měl nedostatky při uvedení na trh dovozcem, to znamená nedostatky při provedení posouzení shody. ČOI jednala v souladu se zákonem č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a také s nařízením vlády číslo 481/2012 Sb. a číslo 117/2016 Sb.

Ve výše zmíněných případech však jde pouze o slabé pochybení, které lze vyčíslit na nižší pokutu. Bohužel, jeden produkt nevyhověl přísnějším požadavkům a inspekce varuje před jeho nebezpečím.

Jedná se o PCI kartu značky FireWare, u které bylo zjištěno v pájených spojích uvnitř výrobku nadlimitní množství olova oproti povolené hodnotě, která činí 0,1 %. ČOI byla nucena nahlásit problémovou součástku do evropské databáze nebezpečných výrobků Safety Gate. S okamžitou platností byla uložena nutnost stáhnout zařízení z prodeje a ČOI také navrhla zákaz dalšího dovozu.

V rámci kontrolní akce, za výše jmenované porušení právních předpisů a další zjištění, zatím nabylo právní moci 5 pokut ve výši 25 000 Kč. Další správní řízení ještě běží a čeká se na nabytí právní moci rozhodnutí.

Zdroj: ČOI

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  To jsou všechno dopady té pomýlené zelené Bruselské ideologie.

  Reagovat na komentář

  To olovo navíc bylo ke prospěchu věci, aby jste to nemuseli za 4 roky vyhodit na prasklý spoj. Díky extremistickému zákazu olova v pájených spojích, máme tuny elektroodpadu, protože vše, co obsahuje elektrickou desku, se podělá dvakrát rychleji, než dřive. Chci chránit přírodu, ale díky podobným nesmyslným nařízením v automobilovém průmyslu si lidé nechávají staré čmoudy dokud se nerozpadnou rzí. Takže ti lidé by měli být souzeni za poškozování přírody.

  Reagovat na komentář

  oO

  Okamžitě končím s rybařením , mám asi pět kilo olova na nahazovani, kam se hrabou potenciálně smrtelné gramy na pci pinech…

  Reagovat na komentář

  Reakce na Kekusmaximus: Hele negramoto.
  1.) každá recenze není placená
  2.) placenou nemusíš poznat
  3.) už jen podle gramatiky jsi dement ty. Navíc se neumíš chovat. Obhajuješ bez argumentů a rovnou útočíš.
  Měl bys chodit kanálem.
  Pokud ti to nedošlo. Moc rád ti to vysvětlím osobně!

  Reagovat na komentář

  Lol

  Reakce na Jan :
  Tak ty budeš dobrej dement, víš že recenze na Youtube a v článcích jsou z 90% zaplacený žejo?

  Reagovat na komentář

  ČOI je na dvě věci. Na nic a na ...

  Tak jsem se dočetl, že nebezpečné je nadlimitní množství olova na elektronické desce. Rozhodně ji nebudu olizovat.
  Ovšem že Průmyslová žárovka 75 Watt s udávanou svítivosti 1000 hodin mi svítila třeba jen půl hodiny, to je nezajímá. Ano 10 kusů těchto žárovek které prodává obchod pro domácnost Peny jsem vypotřeboval během týdne. Postupně v jedné objímce. Nikoliv víc najednou.
  Tak takovéto zboží dodává na trh firma NBB Bohemia.
  Možná je to tím, že údajně není vhodná pro domácnost. U soustruhu by třeba naplnila svoji svítivost 1000 hodin.

  Reagovat na komentář

  To mi hlava fakt nebere

  Obecne nikam temer nepisu, ale toto je fakt do nebe volajici 3,14covina bez sebemensiho naznaku selskeho rozumu…
  Dle vagniho popisu jsem pochopil, ze se bude jednat o kartu do stareho PCI slotu ( asi ne PCIe) pro IEEE1394 rozhrani (aka firewire). A ted si popisme zivot ohrozujici fakta..
  Karta se zasune a zasroubuje do PC case a hotovo. Vicekrat se s tim zlym a velespatnym olovem v zivot ohrozujicim mnozstvi jiz nesetkate.V popisu bylo, ze to je na DPS a ne konektorech.
  Kdyz vezmu fakt, ze pajky na pajeni maji pomer olova ku cinu 60/40 a mnozstvi na DPS vidim v gramech, tak onech 0.1% je co se za ctvrtinu nehtu vstyceneho prostrednicku vuci greenwashingu vejde. ( a bavim se o te spatne pajce)
  Jako omluvu za toto vskutku zivot ohrozujici mnozstvi dostanete delsi zivotnost, protoze ROHS veci vydrzi sotva 2 letou zaruku a mikrotrhliny na DPS udelaji sve.. Takze asi jen houst vice nesmyslu ve jmenu nakupniho konzumu…
  Ti lide asi v zivote neslyseli o oxidacni vrstve Pb a faktu, ze drive existovalo ( a jeste 100% existuje) olovene potrubi rozvadejici pitnou vodu…
  Panacek z reportu za sebou udela vyssi uhlikovou stopu reportovanim nez kdyby to neresili a nebo se venovali 1000× vyssim hodnotam ftalatu a PCB v hrackach pro male deti…

  Reagovat na komentář

  Hw

  Hmm když chci koupit PC kupují komponenty aby mi to někdo postavili a koukám na dost věcí recenzi na YouTube čtu cena vykon a pak kupuji

  Reagovat na komentář

  Rozkaz zněl jasně

  Super příklad overgreeninngu. Za cenu bezolovnaté pájky se vyrábí zařízení s poloviční životností. V automobilovém průmyslu to samý… Bezva. My v servisu děkujeme, že máme mraky práce s opravami za pomoci olovnaté pájky :). Greenwashingu zdar.

  Reagovat na komentář

  také se divím

  Co si mám představit pod „PCI kartu značky FireWare“?

  • PCI karty se již několik let téměř nevyrábějí
  • firma s názvem FireWare nevyrábí žádné součástky, zabývá IT poradenstvím

  Jinak bezolovnaté pájky jsou způsobují předčasné selhání celého zařízení a tím mnohem větší škody na životním prostředí.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení