Menu

Praktická věc: Adobe dává nejdůležitější PDF nástroje k dispozici zdarma

08.02.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Praktická věc: Adobe dává nejdůležitější PDF nástroje k dispozici zdarma

Praktická věc: Adobe dává nejdůležitější PDF nástroje k dispozici zdarma | foto: Goumbik/Pixabay

Téma PDF souborů není nic nového, ale v případě práce na domácích či vzdálených pracovištích a domácího vzdělávání nabývá na významu. PDF je nepřekonatelný formát pro výměnu dokumentů a Adobe se bez nadsázky stalo jeho synonymem: má k dispozici řadu nástrojů, pomocí kterých uděláte s PDF dokumenty téměř cokoliv.

Prostřednictvím cloudových služeb Adobe Acrobat Web nyní Adobe poskytuje nejdůležitější nástroje pro práci s PDF pro domácí použití zdarma. Funguje to v prostředí prohlížeče. Dokumenty PDF lze použít na všech platformách a je podstatné, aby všude vypadaly stejně. Proto je PDF už mnoho let nejpoužívanějším formátem pro výměnu dokumentů. Profesionálové, kteří pracují s PDF dokumenty denně, používají rozsáhlé softwarové pomocníky. A Adobe jim vévodí.

Ne každý ale nutně chce nebo musí být v oblasti PDF profesionálem. Často jde jen o to, dokumenty PDF vytvořit, otočit stránky, nebo některé přidat a vyjmout. Adobe nyní poskytuje pro provádění těchto základních činností s PDF bezplatné nástroje. Jsou k dispozici pod názvem Acrobat Web a může je ve svém prohlížeči používat kdokoliv a zdarma.

acrobatweb-logo

Adobe Acrobat Web 1.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pokud jde o soubory PDF, nabídka nástrojů od Adobe je široká. Mnoho nástrojů je nyní bezplatně k dispozici prostřednictvím cloudové služby Acrobat Web.

 

Výhody
možnost rychlého použití funkcí pro PDF
přístup prostřednictvím prohlížeče
praktické zkratky
Nevýhody
je nutné si založit uživatelský účet

Vytváření, převod a zpracování PDF

acrobatweb1

Funkce pro práci s PDF jsou snadno dostupné prostřednictvím prohlížeče. | Zdroj: Adobe

Nenechte se zmýlit, Adobe je i nadále komerční firmou, která už dlouho vydělává peníze softwarem a službami, včetně všeho, co souvisí s PDF. A chce při tom zůstat i nadále. Jednoduché úkony s PDF však nyní uživatelé mohou provádět zdarma prostřednictvím webové aplikace. Stránka obsahuje různé základní funkce, které souvisejí s úpravami dokumentů PDF:

– tvorba PDF dokumentů
– převod PDF na JPG, PNG, TIFF
– úprava PDF
– komprimace PDF
– otočení stránek dokumentu PDF
– odebrání stránek ze souboru PDF
– změna pořadí stránek v PDF
– podepisování PDF formulářů

Nutný účet u Adobe

acrobatweb2

PDF soubory lze i v prostředí online aplikace podepisovat, pro využívání webové aplikace je ale nutné vytvoření uživatelského účtu. | Zdroj: Adobe

Ačkoli některé akce lze v Acrobat Web provést přímo a bez nutnosti přihlášení, v ostatních případech Adobe postupuje vcelku přímočaře. Jakmile převedete nějaký dokument do formátu PDF, při další potřebě jeho zpracování se už musíte přihlásit, nebo se připravit na delší dobu odezvy jednotlivých činností. Pro přihlášení je potřeba si vytvořit Adobe ID (nebo použít už existující), lze to i přes Apple ID, Facebook nebo účet Google.

Jakmile se zaregistrujete, výsledky svých činností s PDF si můžete uložit do cloudu a sdílet s ostatními uživateli. Samozřejmě jsou zde určitá omezení: texty a obrázky v souborech PDF lze upravovat pouze s placeným předplatným a v bezplatné verzi také chybí funkce OCR.

Adobe také rychle zpřístupňuje své bezplatné nástroje pro práci s PDF prostřednictvím přímých URL adres. Jednoduše lze zadat do prohlížeče konkrétní adresu a jste přímo u požadovaného nástroje.

– PDF.new
– Sign.new
– CompressPDF.new
– WordtoPDF.new

Praktické pro rychlé základní činnosti s PDF

Formát PDF je široce používán, ale ne každý potřebuje mít instalovaný některý z nástrojů pro jeho zpracování. Některé základní úkoly se na první pohled zdají být těžko proveditelné, ale Acrobat Web nabízí potřebné funkce snadno dostupné v online prostředí. To je užitečné, protože nemusíte kupovat žádný drahý software. Zpracovávané dokumenty se ukládají v Adobe cloudu, je dobré na to myslet, pokud byste jeho pomocí zpracovávali citlivý obsah.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení