Menu
CHIP Speedtest

Před důsledky bujarých oslav: kuriózní patent chce chránit uživatele smartphonů

12.02.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Před důsledky bujarých oslav: kuriózní patent chce chránit uživatele smartphonů

Před důsledky bujarých oslav: kuriózní patent chce chránit uživatele smartphonů | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Čínský výrobce si podal neobvyklý patent. Jde o "režim opilosti" pro mobilní zařízení, který uzamkne některé aplikace. Na rozdíl od jiných řešení je tento režim už integrován do smartphonu.

Jeden z čínských výrobců smartphonů chce chránit své zákazníky před následky neuváženého používání smartphonu ve stavu podnapilosti. Jedná se o řešení, které zabrání uživatelům používat některé funkce a aplikace mobilního telefonu, pokud nejsou zcela střízliví a dostatečně si neuvědomují možné následky svých aktivit. Jak uvedl server AndroidAuthority, na rozdíl od jiných řešení na trhu by se nemělo jednat o aplikaci. Patent hovoří o řešení, které by mělo být přímo integrované do smartphonu.

Uživatel si před očekávanou konzumací může nastavit tzv. "Drunk Mode". V tomto režimu mohou být například blokovány některé aplikace, zakázán přístup k SMS, WhatsAppu nebo sociálním médiím. Aby bylo možné opět přejít do normálního režimu, je zapotřebí drunk mode odemknout. To by nemělo být příliš triviální, aby to ztížilo případné pokusy o odblokování ve stavu podnapilosti.

Přejmou tento nápad i další výrobci smartphonů?

Jakmile je smartphone přepnut do tohoto režimu, nejde jen o blokaci jeho některých aplikací. Režim zajišťuje také celkové usnadnění ovládání zařízení. Fonty nebo jednotlivé ovládací prvky lze zvětšit, aby to usnadnilo jejich dostupnost. Nicméně zodpovědnost je nakonec vždy na samotném uživateli, který se musí včas rozhodnout, zda bude režim aktivovat a tím využije jistá ochranná opatření před nežádoucími následky nekontrolovaného používání smartphonu v průběhu a po konzumaci.

Patent pochází od čínského výrobce smartphonů Gree Electronics, který není u nás příliš známý. Ani v domovské Číně nejde o nijak velkého výrobce. Není tedy příliš pravděpodobné, že bychom se na našem trhu setkali s mobilními telefony se zabudovaným "drunk mode". Pokud ale tato funkce bude úspěšně implementována, mohli by ji použít i ostatní výrobci smartphonů a nabídnout svá vlastní řešení.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.