Menu

Překvapení nebo zklamání? Ve Windows 11 není to, co by si mnozí od updatu přáli

30.06.2021 07:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Překvapení nebo zklamání? Ve Windows 11 není to, co by si mnozí od updatu přáli

Překvapení nebo zklamání? Ve Windows 11 není to, co by si mnozí od updatu přáli | foto: Lynn Greyling/Pixabay

Microsoft nedávno oficiálně představil systém Windows 11, který se vyznačuje novým designem, přepracovanou správou oken a vyšším zabezpečením. Je to ale na nová Windows dost? Jako uživatelé chceme skutečně užitečné funkce, které dávají přechodu na nový systém smysl.

24. června po mnoha únicích konečně nadešel čas: na akci "Whats Next for Windows" Microsoft ukázal chystaná Windows 11. Ještě před několika lety se říkalo, že Windows 10 budou posledními Windows, která budou už jen průběžně aktualizována. Teď se ale zdá, že Microsoft tuto strategii změnil.

Na konci roku by se tedy měl objevit nový systém. Alespoň pro uživatele Windows 10 bude jeho aktualizace bezplatná. Systém Windows 11 samozřejmě zaujme novým designem. K dispozici je nová správa oken, do systému je přímo integrována komunikační platforma Teams a některé herní funkce.

Největším překvapením prezentace ale bylo něco jiného: Windows 11 by měly v budoucnu podporovat aplikace pro Android. Všechny aplikace z platformy Amazon Appstore pro Android se tak dostanou i do operačního systému Microsoftu. Kromě toho má jít o nejbezpečnější Windows vůbec - jak jinak.

Chystá se tedy několik zajímavých nových funkcí. Jsou to ale skutečně změny, které jako uživatelé chceme? Nebo je to všechno jen aktualizace designu, která je pro každodenní práci zcela bezvýznamná?

zpravidla se Očekává, že velké aktualizace přinesou velké změny

w6

Jednou ze zajímavých novinek Windows 11 je podpora androidových aplikací. | Zdroj: Windows 11

Jistě, šlo o první oficiální akci k tématu Windows 11, ale dosavadní oznámení ještě nenasvědčují tomu, že by mělo jít o opodstatněnou zásadní aktualizaci systému – snad s výjimkou podpory aplikací pro Android.

Na druhou stranu je systém Windows na trhu již 36 let. V určitém okamžiku je operační systém prostě natolik vyspělý, že lze upravovat jen drobnosti. V současné době se v operačních systémech objevují převratné inovace jen zřídka. Většina změn v Androidu 12, iOS 15 nebo MacOS Monterey bude kosmetického rázu, zatímco nové zajímavé funkce budou přibývat postupně.

Jednou z mála funkcí, které by mohly být pro uživatele systému Windows skutečně přelomové, jsou aktualizace systému. Podle prvních zpráv se budou načítat na pozadí. Bylo by žádoucí, aby se také přímo instalovaly na pozadí – podobně, jako to dělá Google se svým prohlížečem Chrome. Zda z toho budeme moci těžit i my, uživatelé, se ukáže v následujících týdnech. Aktualizace systému Windows (a dalších operačních systémů) vždy trvají dlouho – proto by to byla opravdu skvělá inovace. Protože ale prezentace neprozradila o mnoho víc, zůstává otázkou, zda se v tomto ohledu vůbec něco změní.

Aktualizace systému: co od nových verzí skutečně chceme

w8

Windows 11 by měly přinést jednodušší instalaci. Mnozí uživatelé by si jistě přáli, aby se zlepšil i proces aktualizací. | Zdroj: Windows 11

Při tak velkých oznámeních, jakého jsme byli nyní svědky, jako uživatelé přirozeně vždy doufáme, že nám nové funkce usnadní každodenní život. A možná se to Microsoftu brzy podaří díky budoucí změně v aktualizacích a podpoře aplikací pro Android.

Stále však existuje mnoho funkcí, které by si uživatelé v novém systému Windows opravdu přáli. Stále se o nových Windows 11 mluví jako o nejbezpečnějším operačním systému. Co takhle jednou vytvořit skutečně bezpečný systém? Takový, kde se každá aplikace nezávislých vývojářů spouští v sandboxu, který nedává hackerům anebo virovým útokům žádnou šanci – podobně jako to už dělá Apple u iOS.

Jak je v dnešní době ještě možné, že aktualizace blokuje počítač půl hodiny i více? Google už v menším měřítku předvádí na prohlížeči Chrome, jak může fungovat instalace aktualizací na pozadí.

A je i spousta dalších otázek, na které by uživatelé rádi slyšeli odpověď anebo ještě lépe viděli řešení: proč operační systém s 36 lety vývoje stále padá do modrých obrazovek se záhadnými chybovými kódy, místo toho, aby příčinu kolapsu jednoznačně pojmenoval? Proč musíme v některých případech stále ručně nahrávat ovladače, abychom mohli používat bezdrátová sluchátka nebo tiskárny – jistě už existuje způsob, jak to automatizovat. Proč stále potřebujeme antivirovou ochranu třetích stran?

Co takhle užitečný souborový systém, kde se dá najít vše, co potřebujeme? A proč se vlastně Microsoft odchýlil od strategie poskytování aktualizací systému Windows 10 jako posledního systému v duchu strategie "operační systém jako služba"? Mnozí uživatelé by byli jistě rádi, pokud by nemuseli přecházet na nový systém. To ale prozatím zůstává nesplněným přáním.

Do uvolnění finální verze Windows 11 ještě zbývá nějaký čas a ještě se mnoho může změnit. Už nyní se ale dá říct, že některé funkce jsou opravu skvělé. Nicméně to nevypadá, že by se dělo něco převratného, a Microsoft klidně mohl zůstat u své filozofie nabízet Windows 10 jako službu. Zatím největší změnou je pravděpodobně design.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Mluvite mi z duše

  Reakce na Jirka: Tak tak. Chci Windows na práci, ne na hraní. Děti si už davno paří na dotykových tabletech, nebo v nějaké sofistikované hře a je jim jedno, z jakého prostředí to spouští. Jenomže Mrkvosoft má furt pocit, že je málo sexy a zábavný. To mu s jeho predplatným na Office 365 nepomůže.

  Reagovat na komentář

  No nevim...

  Windows 11 jsou rychlejší.
  Asi tak 2× denně padnou do blue screen. Zdá se, ze za to může zcasti M.2 disk, Win10 to nedělaly.
  Žít se s tím dá, ale chlubit ne.
  Nový design??? Kromě přepracování nabidky Start a spodni lišty, což jsem dal zpět, jsem zaznamenal pouze kulaté rohy. Trochu málo tvrzeni, že jde o nový design.

  Reagovat na komentář

  Cože chceme?

  Reakce na Patrik:

  Nechápu neustálé změny designu. Po 36-ti letech už by mělo být dávno jasné, kde co a jak nastavit včetně úplné a správné kontextové nápovědy

  Dokáže mě spolehlivě vytočit, když v nastavení nefunguje schránka, někde mi dokonce nešla do schránky zkopírovat chybová hláška.

  Ač dlouholetý windows ajťák pomalu vzdávám jakékoli nastavování – jaký může mít smysl mě nutit hledat něco, co bylo 20 let na jednom místě? Najednou je to na nějakém sice zřejmě geniálním, ale pro mě neznámém místě a proč to mám pořád hledat? Dnes třeba hibernace.

  Pořádné UI má být v prvotním návrhu a ne to pořád přemisťovat z místa na místo. A barvičky a blikátka opravdu nejsou to, proč si systém pořizuju.

  Reagovat na komentář

  Cože chceme?

  Co to tady zase píšete? Jen narazím na to, že design není pro každodenní práci důležitý a už končím se čtením dál. – Kdo to proboha může napsat? Konečně po mnoha a mnoha letech celé navrhování UI dělal tým skutečných odborníků a konečně to je i vidět. Zatím tedy dost málo bohužel ale design a hlavně optimalizovaný a funkční design je v roce 2021 to nejdůležitější. Pokud i negramot ví kam má kliknout, co má děla a zdá se mu to jednoduché, protože je vše otestované tak aby to fungovalo, tak je systém pro práci daleko lepší než kdejaká nekonzistentní nesprávně umístěná ikona.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení