Menu

Prevence a kybertest: zábavný kvíz s praktickými tipy navíc

13.07.2021 16:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Prevence a kybertest: zábavný kvíz s praktickými tipy navíc

Prevence a kybertest: zábavný kvíz s praktickými tipy navíc | foto: Hivint-Stock-Photos/Foter

Kriminalita se přesouvá z ulic na internet, ale toto nebezpečí je ze strany veřejnosti stále značně podceňováno. Z těchto důvodů navázala Česká bankovní asociace v oblasti kyberbezpečnosti spolupráci s Policií ČR a společností ESET. Společně startují preventivní „Kyberkampaň“ s hlavním heslem „Cílem útočníka můžete být i vy!“.

Stěžejním prvkem kampaně je webová aplikace Kybertest.cz. Jedná se o speciálně připravený on-line interaktivní kvíz s 10 otázkami, respektive obrázky. Jejich prostřednictvím si může uživatel otestovat, zda při reálně vypadajících simulacích zvládne rozpoznat podezřelé prvky naznačující, že se stal terčem online podvodníků. Kvíz mu v závěru nabídne výsledky a porovnání s ostatními účastníky, případně více informací k problematice. Najde zde také nejčastější hackerské triky a desatero bezpečnosti.

Kybertest byl součástí průzkumu, který se zaměřil na chování Čechů v on-line prostředí. Zúčastnilo se ho více než 1800 osob starších 18 let s přístupem k internetu a provedla jej agentura SC&C v prosinci 2020. Celková průměrná úspěšnost Čechů v testu byla 43 procent.

Bezpečností tip České bankovní asociace : Přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, údaje z platebních karet ani potvrzovací kódy z SMS zpráv žádná banka po svých klientech nikdy nepožaduje! A už vůbec ne po telefonu, v e-mailu, SMS zprávě nebo přes sociální sítě. Jakýkoli takovýto požadavek je pokusem o podvod, a proto na něj nereagujte a informujte banku.

Pro bezpečný pobyt v kyberprostoru platí těchto pět základních zásad

prevence-a-kybertest

| Zdroj: Kybertest.cz

 1. Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty . Banky se na ně opravdu NIKDY neptají, a to ani telefonicky, ani e-mailem, ani SMS či jinými zprávami. Zároveň nikdy neposílají odkazy na weby, kde jsou údaje vyžadovány! Ani Policie ČR nikdy občany nevyzývá k provádění bankovních transakcí nebo poskytování osobních údajů dalším osobám!
 2. Nereagujte na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze skutečně v ohrožení, banka by již zareagovala dávno a bez vaší pomoci.
 3. Nezadávejte a ani v žádné aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
 4. Mějte aktualizovaný software a antivirus v PC i telefonu. Aplikace stahujte jen z oficiálních zdrojů a nedávejte jim více oprávnění, než potřebují.
 5. Buďte vždy v pozoru, nenechte se zviklat ani nalákat. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte Policii (158).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Výsledky a bodování

  Já si myslím že pokud jsem našel alespoň jednu chybu, (což v praxi znamená že už bych dál nepokračoval)by se mělo počítat jako úspěch a získat kladný bod. Toto hodnocení bych považoval za správné a praxi odpovídající.

  Reagovat na komentář

  Můžete být konkrétnější? Test jsem prošel a zdál se mi korektní.

  Reagovat na komentář

  No tak na konci testu mi to vyhodnotilo celý špatně a jako důvody to uvedlo políčka, která jsem vůbec nezaškrtl, většinou prázdná místa. Potom zase budu číst články o tom, jak polovina Čechů se nevyzná v bezpečnosti na internetu a budou dělat statistiky na základě testu, kterej nefunguje :-D

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení