Menu

Prezident Qualcommu prohlásil: 5G se brzy stane standardem na každém novém smartphonu

04.09.2020 06:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Prezident Qualcommu prohlásil: 5G se brzy stane standardem na každém novém smartphonu

Prezident Qualcommu prohlásil: 5G se brzy stane standardem na každém novém smartphonu | foto: pestoverde/Foter.com

Podporu 5G už integrovali do vybraných vlajkových modelů svých smartphonů mnozí výrobci, mezi nimi i Samsung, Huawei a Xiaomi.

Prezident Qualcommu, Cristiano Amon, ale předpovídá, že novým standardem mobilní komunikace budou brzy vybaveny všechny chytré mobily. Oznámil to ve čtvrtek v úvodním projevu na technologickém veletrhu IFA. Podle jeho slov bude pátou generaci mobilní komunikace s vysokou rychlostí přenosu dat podporovat prakticky každý nový smartphone. 5G je zatím k dispozici pouze v drahých špičkových smartphonech a některých zařízeních kategorie střední třídy.

Šíření 5G je podporováno novým procesorem Snapdragon 4, kterým výrobce "chce naplnit slib zpřístupnění 5G všem uživatelům smartphonů". Díky tomu je možné nabídnout nový mobilní standard i v levnějších zařízeních od výrobců jako Motorola, Oppo a Xiaomi v cenách od 125 dolarů. 5G nabízí nejen vyšší rychlost přenosu dat, ale také nižší latenci. To je podstatné pro aplikace z oblasti telemedicíny nebo některé typy her. Navíc lze díky technologii 5G mnohem lépe poskytovat služby většímu počtu zařízení, připojených k jedinému bodu. Například na plně obsazeném fotbalovém stadionu.

qualcommpresident1

Prezident společnosti Qualcomm, Cristiano Amon, předpovídá, že každý nový smartphone bude brzy vybaven 5G. | Zdroj: Monoar Rahman Rony/Pixabay 

Podle infromací Qualcommu je technologie 5G v současnosti k dispozici na 80 veřejných sítích ve více než 35 zemích v Africe, Asii, Evropě, Severní Americe, Austrálii a Jižní Americe. V těchto regionech je celkem 3,5 miliardy uživatelů smartphonů.

Qualcomm je největším světovým výrobcem mobilních čipů. Při rozšiřování 5G sehraje důležitou roli také iPhone od Apple, který ale procesor Snapdragon od Qualcommu nepoužívá. Po dohodě v patentovém sporu mezi oběma výrobci odborníci očekávají, že iPhone 12, jehož uvedení by mělo proběhnout už v letos v říjnu, bude 5G podporovat také. Oblíbené smartphony Apple doposud podporují pouze 4G.

mohlo by vás také zajímat: uniklé video prozrazuje informace o připravovaném smartphonu iphone 12

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení