Menu

Příští verze Windows je připravena: co plánuje Microsoft pro Windows 11 22H2

27.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Příští verze Windows je připravena: co plánuje Microsoft pro Windows 11 22H2

Příští verze Windows je připravena: co plánuje Microsoft pro Windows 11 22H2 | foto: PabitraKaity/Pixabay

Letos bude k dispozici nová verze systému Windows 11 22H2. Interně se nazývá "Sun Valley 2". Sestava, plánovaná na druhou polovinu roku, by měla být vybavena všemi novými funkcemi během několika dní.

Dvě nové verze systému Windows ročně – to byl ještě donedávna plán Microsoftu pro Windows 10. V letošním roce Microsoft připravuje pouze jednu velkou aktualizaci verzí systémů Windows 10 a 11. Co se týče jedenáctek, nová verze 22H2 je už s vývojem zřejmě velmi daleko.

Příznivci Windows v jednom z dokumentů Microsoftu objevili záznam, který má naznačovat, že všechny nové funkce budou do systému Windows 11 22H2 integrovány do 4. března. Objevuje se u nich termín "Feature Complete".

Novinky Windows 11 22H2

windows1122h2-1

Windows 11 22H2 přidávají podporu androidových aplikací. | Zdroj: Microsoft

Seznam nových funkcí ještě není úplný, ale pokud bychom vzali v úvahu každou změnu, bude poměrně rozsáhlý. K nejdůležitějším novinkám Windows 11 22H2 patří:

Androidové aplikace: podpora aplikací pro Android byla už pro Windows 11 slíbena a verze 22H2 ji poskytuje.

Nabídka Start: přehled položek nabídky Start pravděpodobně nebude nijak zásadně aktualizován, ale půjde připnout více programů nebo zobrazit více doporučeného obsahu.

Hlavní panel: ani základní ovládací prvek, který byl ve Windows 11 předmětem kritiky, nebyl nijak zásadně přepracován. Došlo ale ke drobným kosmetickým změnám; například čas lze opět zobrazit na několika monitorech. Kromě toho se v průběhu schůzek prostřednictvím Teams na Hlavním panelu zobrazuje symbol mikrofonu, který lze použít k rychlému ovládání zvuku. Když už je řeč o Teams: kliknutí pravým tlačítkem myši na ikony, zobrazené na Hlavním panelu, usnadňuje sdílení zvolených oken ve videokonferencích.

Výsuvné nabídky: při stisknutí tlačítek hlasitosti nebo jasu obrazovky jsou nyní k dispozici efektnější výsuvné nabídky. Pokud jste je chtěli používat už dříve, bylo nutné instalovat doplňkové nástroje od jiných poskytovatelů.

Widgety: nové moduly, představené ve Windows 11, zatím nemají úspěch. To by se mělo změnit tím, že Microsoft otevře nabídku pro poskytovatele třetích stran.

Výkon:  systém Windows 11 22H2 by měl přinést zvýšení výkonu.

Pracovní plocha: desktop Windows dostává proměnlivé tapety, které už lze aktualizovat pomocí aplikace Bing Wallpaper.

Nastavení: možnosti nastavení jsou na různých místech vylepšeny, nebo získávají více položek. Týká se to například oblastí Bluetooth, Obrazovka, Zvuk, Účty nebo Síť a internet.

Termín uvolnění Windows 11 22H2

windows1122h2-2

K žádným zásadním vizuálním změnám ve Windows 11 22H2 nedochází, na některých místech Microsoft systém vyladil. | Zdroj: Microsoft

Při vývoji softwaru je běžné, že se v určitém okamžiku stanoví termín pro dokončení nových funkcí. Jedná se o takzvaný stav "Feature Complete". Poté se většinou už jen opravují chyby a hodně času se věnuje testování. V dokumentu Microsoftu je stanoven termín 4. března. Do té doby by také měly být odstraněny všechny funkce, které do finální verze nepatří.

To ale neznamená, že Windows 11 22H2 budou okamžitě poté připraveny ke stažení. Samotný Microsoft se k tomu prozatím nevyjádřil, takže můžeme jen spekulovat. Pravděpodobně nebude spěchat a bude vše směřovat na podzimní aktualizaci Windows 11. Tipy se shodují, že Windows 11 22H2 budou uvedeny v říjnu 2022. Tím by byl dodržen roční rytmus.

Vyzkoušejte si Windows 11 22H2 v předstihu

Co se chystá pro Windows 11 22H2 není žádným velkým tajemstvím. Členové programu Windows Insider si příští verzi mohou už nějakou dobu vyzkoušet. Pokud si chcete Windows 11 22H2 otestovat už v předstihu, registrujte se jako členové programu Windows Insider. Jde to v nastavení Windows v části Windows Update > Program Windows Insider.

Na výběr jsou tři kanály: v oblasti Dev Channel získáte nejnovější výsledky vývoje, ale možná také funkce, které se do produkční verze nakonec nedostanou. Lepší volbou je kanál Beta. Zde jsou verze uvolňovány trochu později, ale sestavy Windows jsou spolehlivější. Ti, kdo chtějí novou verzi Windows ještě před velkým náporem po jejím uvolnění a cení si stabilního systému, udělají nejlépe, když si vyberou oblast Release Preview.

Service Pack pro Windows 11

Windows 11 22H2 jsou prvním servisním balíkem pro nový systém Windows, i když by to tak Microsoft nikdy nenazval. Přesto aktualizace odstraňuje mnohé z počátečních problémů Windows 11. Ti, kdo nenajdou dostatek důvodů k přechodu na novou verzi budou snad mít radost alespoň z oznámení zlepšení výkonu. Jsme zvědaví, jak nakonec bude vypadat finální verze Windows 11 22H2.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    mám windows10 a co bude dál ?

    Zajímá mne,co fa Microsoft plánuje do budoucna ?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení