Menu

Problémy s Windows 10: bezplatný nástroj udělá rychlý test stability

13.09.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Problémy s Windows 10: bezplatný nástroj udělá rychlý test stability

Problémy s Windows 10: bezplatný nástroj udělá rychlý test stability | foto: Lorenzo Cafaro/Pixabay

Cukání videí na YouTube, sekání her nebo pády do modrých obrazovek – pokud se s těmito problémy setkáváte ve Windows 10, je dobré problému přijít na kloub. Hodí se test stability, který lze snadno provést pomocí OCCT.

Problémy v počítači s Windows mohou mít spoustu příčin. Možná je vaše přetaktování přeci jen trochu moc, možná je na vině ovladač nebo je chybný některý z vašich oblíbených programů. Může se ale také stát, že chyby způsobuje RAM, procesor nebo grafická karta.

Pokud chcete zúžit tento široký rozsah možností a zjistit, co je příčinou problémů s Windows, je užitečné provést test stability. K tomu se hodí například nástroj OCCT. Tímto způsobem můžete odhalit i problémy s hardwarem.

Ve verzi 9.1.0 je optimalizováno uživatelské rozhraní nástroje. Kromě toho nyní podporuje i skiny, takže můžete dát OCCT individuální vzhled. V nastavení lze vybrat skin Cooler Master. Jádro programu bylo také aktualizováno a nyní pracuje svižněji. Výsledky benchmarků lze nyní odesílat rychleji i při pomalejším připojení k internetu. Podrobný přehled všech inovací najdete na stránce výrobce.

Přenosný a přehledný

occt-1

Výběr testů je k dispozici vlevo, přehled je umístěn vpravo. | Zdroj: OCCT

OCCT je přenosný, není potřeba jeho instalace. Program spustíte přímo ze souboru exe a můžete začít. Tak můžete snadno testovat různé počítače, např. pokud se snažíte simulovat chybu na více PC. OCCT se otevře s přehlednou úvodní obrazovkou. Na pravé straně okna se zobrazují nejdůležitější součásti systému v monitorovacím režimu, CPU a grafická karta např. s aktuálními hodnotami teploty. Vlevo vidíte aktuální zatížení systému a pole pro testy stability, nově také samostatnou položku nabídky »Benchmarks«.

Zátěžový test pro hardware

Cílem OCCT je provést zátěžový test hardwaru. Existují různé testy procesoru, paměti, grafické karty nebo obecněji výkonu počítače. Pro každý test můžete zadat několik podrobností. Výchozí je obvykle nekonečná smyčka, která běží, dokud systém Windows nespadne, nebo dokud test sami neukončíte.

Jako alternativní test procesoru je přiložen benchmark Linpack, který je primárně optimalizován pro procesory Intel. Můžete ale také zadat verzi pro AMD, abyste mohli benchmark použít i na tomto hardwaru. 3D test sleduje chyby vykreslování grafické karty. Můžete zadat složitost stínování a limit GPU.

Testování, monitoring a ochrana hardwaru

occt-2

Nově můžete OCCT převléci do jiného skinu. | Zdroj: OCCT

Testy se jednoduše spouštějí tlačítkem se symbolem přehrávání. Výchozí nastavení ponechá testy spuštěné, dokud je nezrušíte ručně. Jednoduše klikněte na symbol nekonečna a proveďte potřebná nastavení.

V pravé části základního okna programu si můžete zobrazit několik dodatečných monitorovaných ukazatelů, např. teplotu jednotlivých jader CPU a jejich napětí. Chcete-li zabránit poškození systému, můžete si v možnostech nastavit teplotní limit. Pokud dojde během testu k dosažení nastavených limitních hodnot, OCCT se automaticky vypne.

Zátěžový test Windows

Vyhledávání chyb pod Windows nebývá jednoduché. To platí zejména pro hardwarové problémy, které často způsobují náhodné chyby. Zde může pomoci test stability pomocí nástrojů, jakým je například OCCT. Nejlepší je nechat jej běžet asi hodinu a zjistit, zda systém při vysokém zatížení způsobuje chyby. OCCT je zkratka pro OverClocking Checking Tool, což prozrazuje jeho původ. Pokud už máte procesor přetaktovaný, je vždy důležité prověřit, zda jsou parametry tuningu stále v rámci tolerance.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  how i got my ex back

  Díky bohu, že jsem po přečtení tolika svědectví o jeho práci uvěřil v Dr. SUNNYHO a rozhodl jsem se ho kontaktovat. Píšu své vlastní svědectví, o kterém jsem si nikdy nemyslel, že by to bylo možné. Než jsem potkal Dr. SUNNYHO, cítil jsem, že to všechno jsou pověrčivé názory a že kouzlo nebylo vědecky dokázáno jako pravdivé, ale tento zaklínač mě přiměl věřit opaku. JE TO DOBRÝ ČLOVĚK. Dostal jsem svého bývalého přítele zpět s pomocí tohoto muže po 1 roce snažení, ale zdálo se, že se neukázal žádný možný prostředek. Pokud jste četli nějaké svědectví o Dr.SUNNY, je to pravda. Můj přítel mě opustil před více než rokem a já jsem ho chtěla mít zpátky a snažila jsem se ho prosit, aby se ke mně vrátil, ale nechal mě slyšet a na veřejnosti jsem vypadal jako blázen. Doktora SUNNYHO mi doporučil můj přítel, kterému také pomáhal na mém pracovišti, a řekl jsem mu, že je pověrčivý a hlupák, že věří v takové fetišistické věci. Ale po tolika úvahách o tom jsem ho šel hledat online a rozhodl jsem se ho kontaktovat e-mailem. Brzy mi dal číslo svého mobilu a chvíli jsme si také povídali. On je nejlepší. Než tvé kouzlo zafungovalo, už jsem si byl jistý. Během 2 dnů mě tentokrát přišel prosit můj bývalý přítel, který se po 1 roce vysmíval, že je k ničemu. Nevěděl jsem, co ten muž udělal, ale dělá to pro mě velmi dobře. Děkuji jemu a svému příteli za to, že se s ním setkáváme také každý den mého života. Věřím, že pomůže každému, kdo ho přijde kontaktovat drsunnydsolution1@gmail.com nebo přes WhatsApp na +2348082943805

  Reagovat na komentář

  Na náš věk snadná manipulace

  dostat K emailům.Dostat se k dříve užívaným adresám

  Reagovat na komentář

  Chci se snadno dostat k Emailům a lehká manipulace s počítačem

  Snadná manipulace.Najít ztracené adresy.Které jsem používal

  Reagovat na komentář

  3d mark

  Hrozí přehřátí? To raději udělám test stability v 3d Marku. Ten je spolehlivý a jednoduchý.

  Reagovat na komentář

  odkaz

  A dát sem odkaz už by bylo moc pracné??

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení