Menu

Protipól Windows 10: pohledný čínský Linux získává update

12.01.2021 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Protipól Windows 10: pohledný čínský Linux získává update

Protipól Windows 10: pohledný čínský Linux získává update | foto: Deepin.org

Opticky roztříštěným Windows 10 Microsoft připravuje sjednocení designu a dočkat bychom se mohli v druhé polovině roku. To bezplatná linuxová distribuce Deepin na to jde jinak: elegantní líbivé rozhraní a všechny potřebné nástroje k dispozici. Nyní je dostupná aktualizace systému.

V oblasti operačních systémů je v současnosti Windows 10 jedinou skutečnou možností, kterou nabízí Microsoft. Teoreticky je stále podporována i verze 8.1, ale uživatelé si ji příliš neoblíbili. Ale i přes pět let své existence jsou Windows 10 stále designovým mixem. Hezký a přehledný operační systém vypadá jinak. Pokud jsou toto vaše priority a nechcete si kupovat Mac, určitě stojí za bližší prozkoumání linuxová distribuce Deepin. Vychází z Debianu a je vyvíjena v Číně.

Před nedávnem byl uveden Deepin 20 s novým uživatelským rozhraním a několika zajímavými aplikacemi. Nyní je k dispozici jeho aktulizace na verzi 20.1 (1010). Změny byly provedeny hlavně uvnitř systému. Běží na linuxovém jádře 5.8 a je založen na Debian GNU/Linuxu 10.6. K dispozici jsou nové režimy řízení energie, které mají tři různá standardní nastavení, a dále funkce sdílení souborů s ostatními zařízeními prostřednictvím Bluetooth.

Stáhněte si: Linux Deepin

linuxdeepin-logo

Linux Deepin 20.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Deepin je bezplatná distribuce Linuxu, která získává body dobrými funkcemi a pěkným rozhraním.

Stáhněte si

 

Deepin 20: atraktivní nové uživatelské rozhraní

deepin20-11

Linux Deepin je vybaven elegantním a jednoduchým grafickým rozhraním. | Zdroj: Linux Deepin

Ne nadarmo mnoho uživatelů označuje Deepin jako "nejhezčí Linux na světě", uživatelské rozhraní je minimalistické a elegantní. Díky spouštěči, který obsahuje všechny aplikace, a hlavnímu panelu, který si bere to nejlepší z Windows a macOS, by se měl každý uživatel velmi rychle orientovat. Grafický dojem je ale velmi individuální a co se některým uživatelům může líbit, ostatní mohou zatracovat.

Hlavní panel už neparkuje u okraje okna, ale působí dojmem plovoucího objektu. Tento působivý efekt byl zkopírován z macOS11, podobně jako zaoblené rohy, na kterých Microsoft pracuje na mnoha místech systému Windows 10. V Deepinu najdete mnoho transparentních prvků a obnovených animací. Integrováno je také multitaskingové zobrazení, které jedním kliknutím zobrazí všechna otevřená okna a virtuální plochy. Standardem je světlý i tmavý režim a uživatelé si mohou nastavit teplotu barev.

Nové aplikace pro všechny uživatele

deepin20-12

Deepin 20 přichází s několika novými aplikacemi. | Zdroj: Linux Deepin

Linuxová distribuce Deepin je vybavena širokou škálou aplikací. Vývojový tým poskytuje celou řadu vlastních aplikací, které dobře zapadají do nového uživatelského rozhraní. Novinkou ve výbavě jsou aplikace pro poznámky, kalendář, ke kterému je možné přistupovat přímo z hlavního panelu, manažer fontů a skicář, který umožňuje zaznamenání rychlých poznámek přímo na PC. Také terminál, se kterým se uživatelé setkají dříve či později, je k dispozici v novém designu.

Deepin Linux: instalace a první kroky

deepin20-13

S distribucí by si mohli dobře poradit i začátečníci v linuxovém světě. | Zdroj: Linux Deepin

Linux není zrovna synonymem jednoduchosti, ale některé grafické přístupy se to snaží změnit. Instalaci systému lze provést v několika krocích, a poté je systém hned připraven k použití. Díky velkému výběru dodávaných programů jej lze použít v podstatě okamžitě. Kromě vlastních aplikací je k dispozici také Chromium jako standardní prohlížeč a Thunderbird jako aplikace pro elektronickou poštu.

Uživatelé mohou při práci se systémem cítit jistou podobnost s macOS. Velkým přínosem je vlastní platforma pro stahování a instalaci aplikací, kde lze najít řadu kompatibilních programů. To šetří nutnost jít přes terminál nebo internet. K dispozici jsou známé tituly, jako například Spotify, LibreOffice, Steam nebo Firefox.

Líbivá alternativa Linuxu

Potřeby uživatelů a celkové vnímání operačního systému jsou individuální a každému může sedět něco jiného. Linux Deepin vypadá hezky, je dobře udržovaný a je dodáván se spoustou předem instalovaného softwaru. Připojuje se tak k řadě distribucí, které se dodávají takříkajíc na klíč. K dispozici je také platforma s aplikacemi pro dodatečnou instalaci dalších nástrojů. Pokud hledáte Linux se stabilními základy, stojí Deepin za bližší prozkoumání.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Otázka ohledně deepin

  Má v sobě deepin nějaký emulační prvek na hraní? Šli by na něm hrát Windows hry bez instalace wine32 ?

  Reagovat na komentář

  deepin.org
  This Domain Name Has Expired

  Reagovat na komentář

  Bezpečnost

  Myslím že je zásadní to jak je to s bezpečností a nemělo by to v článcích chybět.
  https://en.opensuse.org/…urity_Issues

  Také je otázka jaké jsou rozdíli oproti https://ubuntudde.com/
  Deepin používá přímo srable verzi debianu? Ta je hodně zastaralá.. a nějaké vlastní? Bakcports?
  Myslím že je lepší základ Ubuntu (delší podpora) nebo Fedora (nový sw alespoň teoreticky trošku testováný a není to pořád rolovací). Nevím jak aktuální a otestovány je suse.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.