Menu

První Service Pack pro Windows 11 je téměř připraven: jaké novinky obsahuje Windows 11 22H2

30.03.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
První Service Pack pro Windows 11 je téměř připraven: jaké novinky obsahuje Windows 11 22H2

První Service Pack pro Windows 11 je téměř připraven: jaké novinky obsahuje Windows 11 22H2 | foto: Shutterstock

Pod kódovým označením Sun Valley 2 v posledních měsících Microsoft pracoval na systému Windows 11 22H2. Jde o druhou verzi systému Windows 11. Pokud se podíváte na nové funkce, určitě je možné plánované vydání nazvat servisním balíčkem.

Nyní jsou Windows 11 22H2 ve fázi beta testování a měly by už obsahovat všechny nové funkce. Kdysi Microsoft uváděl nové verze Windows dvakrát ročně. To byl případ Windows 10. Letos Microsoft připravil pouze jednu velkou aktualizaci systémů Windows 10 a Windows 11. Co se týče novějších Windows 11, je nová verze Windows 11 22H2 ve vývoji zřejmě už dost daleko.

V současné době je k dispozici v rámci programu Windows Insider v kanálu beta. Pokud se už neobjeví žádné závažné chyby, bude dalším krokem release candidate, a poté finální distribuce. V současné fázi by už měly být zahrnuty všechny nové funkce, takže systém Windows 11 22H2 je "funkčně kompletní".

Novinky Windows 11 22H2

windows1122h2-1

Systém Windows 11 22H2 by už konečně mohl přidat podporu aplikací pro Android. | Zdroj: Microsoft

Seznam nových funkcí systému Windows 11 22H2 je údajně už kompletní. Nyní se opravují pouze chyby a mění se už jen detaily. Přesto se mohou stát dvě věci: buď budou některé funkce uvolněny s předstihem, nebo od nich bude upuštěno.

K nejzajímavějším novinkám Windows 11 22H2 patří:

Androidové aplikace: pro Windows 11 byla slíbena podpora androidových aplikací a ve Windows 11 22H2 by se uživatelé už konečně mohli dočkat. V současnosti je ale tato funkce dostupná pouze pro uživatele v USA. Z celkového pohledu je podpora aplikací pro Android poměrně nejistým kandidátem.

Nabídka Start: nabídka pod tlačítkem Start praděpodobně nebude nijak zásadně aktualizována, ale podle potřeby bude možné zobrazit více nebo méně doporučeného obsahu. Kromě toho bude opět možné kombinovat programy a aplikace pomocí složek.

Hlavní panel: ani Hlavní panel, který byl u systému Windows 11 předmětem kritiky, se nijak zásadně nezměnil. Jsou zde ale drobná vylepšení a kosmetické úpravy. Znovu je k dispozici funkce přetahování souborů a programy lze opět připínat.

Správce úloh: Windows 22H2 osvěžuje design Správce úloh ve stylu systému Windows 11. K dispozici je také postranní panel s nabídkou ve stylu hamburger menu.

Nové výsuvné nabídky: při stisku tlačítek hlasitosti nebo jasu obrazovky jsou nyní k dispozici efektnější výsuvné nabídky. Pokud jste si je chtěli dopřát už dříve, museli jste upgradovat možnosti Windows pomocí dalších programů.

Widgety: nové widgety, představené ve Windows 11, zatím žádný velký úspěch neslaví. To by se mělo změnit tím, že Microsoft otevře nabídku také poskytovatelům třetích stran.

Výkon: systém Windows 11 22H2 má také přinést zvýšení výkonu.

Pracovní plocha: na ploše systému Windows se střídají tapety, které se dají měnit pomocí programu Bing Wallpaper.

Nastavení: na různých místech jsou vylepšené možnosti nastavení, nebo je jich k dispozici více. Týká se to například položek "Zobrazení", "Zvuk", "Bluetooth", "Účet Microsoft" nebo "Síť".

Windows 11 22H2: datum uvolnění

windows1122h2-2

Ve verzi 22H2 nedochází k žádným zásadním vizuálním změnám. Microsoft ale novou verzi vylepšil například tím, že zeštíhlil změnu kombinací [Alt]+[Tab]. | Zdroj: Microsoft

Při vývoji softwaru je celkem běžné, že se v určitém okamžiku stanoví termín pro ukončení vývoje nových funkcí. Jde o stav nazývaný "Feature complete". Poté se většinou pouze opravují chyby a hodně času se věnuje testování.

To ale neznamená, že by Windows 11 22H2 měly být už brzy k dispozici ke stažení. Samotný Microsoft se k tomu prozatím nevyjádřil, takže můžeme jen spekulovat. Pravděpodobně se ale nic neuspěchá a testování bude pilně pokračovat až do léta. Poté se verze přesune do fáze předběžného vydání (release preview). Předpokládáme, že Microsoft uvolní Windows 11 22H2 v říjnu 2022. Tím by se zachoval roční rytmus.

Vyzkoušejte si Windows 11 22H2 v předstihu

Jak se vyvíjejí Windows 11 22H2 není žádným tajemstvím. Členové programu Windows Insider si je mohou už nějakou dobu vyzkoušet. Pokud si chcete verzi 22H2 otestovat v předstihu, stačí se registrovat v programu Windows Insider a přihlásit se. Jde to snadno v nastavení Windows v části Windows Update (Aktualizace a zabezpečení).

Na výběr jsou tři kanály. V části Dev Channel získáte nejnovější kousky, ale možná i funkce, které se do Windows 11 nakonec ani nedostanou. Lepší volbou je kanál beta. Zde jste trochu pozadu, ale sestavy Windows jsou spolehlivější. Ti, kdo si cení stabilní systém a chtějí novou verzi ještě před velkým náporem po jejím uvolnění, udělají nejlépe, pokud si zvolí režim Release Preview.

Servisní balíček pro Windows 11

Windows 11 22H2 jsou vlastně prvním servisním balíčkem pro nová Windows, i když by to tak Microsoft nikdy nenazval. Aktualizace odstraňuje mnohé z počátečních problémů Windows 11. Uživatelé, kteří nenajdou důvod přejít na novou verzi, budou mít radost z oznámeného vylepšení výkonu. Jsme zvědaví, jak to bude vypadat ve finální verzi Windows 11 22H2.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    O win 11

    Chtěl bych říct, že mám Windows 10 pro a s Windows 11 to vypadá, že bude v nedohlednu. K čemu mi je kompatibilní hardware, když Windows 11 v této verzi, se snad ani nedělají. Kdo o tom něco ví ,tak mi prosím odepište.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení