Menu

Raketa společnosti SpaceX opětovně ve vesmíru

31.03.2017 12:18 | Josef Mika + Přidat komentář
Raketa společnosti SpaceX opětovně ve vesmíru

Raketa společnosti SpaceX opětovně ve vesmíru | foto: CHIP

Družice SES-10 společnosti SES byla úspěšně vypuštěna do vesmíru na palubě rakety Falcon 9. Tato raketa vyvinutá a vyrobená firmou SpaceX, za kterou stojí také známý vizionář Elon Musk, neletěla do vesmíru poprvé.

Jednalo se o vůbec první misi SpaceX s opětovně využitou raketou.  Tato událost se označuje za historický mezník na cestě k plnému a rychlému opětovnému využití raket.  Opětovné využívání raket by mělo zefektivnit cesty do vesmíru z hlediska nákladů i řízení. Falcon 9 odstartoval z Kennedyho vesmírného centra na Floridě dnes v noci (přesně v 0:27 středoevropského letního času) a družice SES-10, kterou vynesl, je tak vůbec první geostacionární komerční družicí vypuštěnou na opětovně použitém prvním stupni rakety.

SES-10 je multifunkční satelit, který je jako první ve flotile SES plně určen k poskytování služeb pro Latinskou Ameriku. Jeho vysoký výkon rozšíří kapacity SES v regionu a poskytne přímé vysílání do domácností (DTH), zábavu a mobilní služby. SES-10 nahradí kapacitu v současnosti poskytovanou dalšími SES satelity na pozici 67˚W a zároveň ji rozšíří o Mexiko, Střední Ameriku, Jižní Ameriku a Karibik.

Na základě dohody s Andským společenstvím (Bolívie, Kolumbie, Ekvádor a Peru) bude satelit fungovat jako Simón Bolivar 2 Andského společenství a poskytovat svou kapacitu každému z jeho členských států. Andský satelitní projekt vychází ze snahy členských států provozovat společnou satelitní síť a využít možnosti zdrojů Andského spektra na pozici 67˚W.

Satelit SES-10 byl postaven společností Airbus Defence and Space a je založen na platformě Eurostar E3000. Využije systém elektrického plazmového pohonu k manévrům na oběžné dráze a chemický systém k prvotnímu dosažení orbity a k některým manévrům na ní.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení