Menu

Rok 2020 podle vyhledávání Google: Prymula, roušky a Slunečná

11.12.2020 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Rok 2020 podle vyhledávání Google: Prymula, roušky a Slunečná

Rok 2020 podle vyhledávání Google: Prymula, roušky a Slunečná | foto: Simon Steinberger/Pixabay

Neočekávané okolnosti roku 2020 se odrazily i ve výsledcích vyhledávání na internetu. Zcela jej ovládly výrazy související s kovidovou pandemií. Google sestavil žebříček vyhledávání roku 2020.

Roman Prymula i Adam Vojtěch vyhledávanější než celebrity, všechny informace související s onemocněním covid-19 a návody na výrobu roušek či dezinfekcí. Ale třeba také Joe Biden a americké volby, které Češi překvapivě vyhledávali více než ty české, seriál Slunečná nebo oplakávání basketbalisty Kobeho Bryanta. Google opět po roce přichází s žebříčkem událostí, osobností a fenoménů, které hýbaly českou společností po celý uplynulý rok.

Zatímco loňskému žebříčku neochvějně kralovala legenda české pop music Karel Gott, letos to bylo vše, související s kovidem. Jednalo se o koronavirus samotný, příznaky způsobeného onemocnění, nebo stránky Ministerstva zdravotnictví a jeho tři letošní hlavní představitele.

Ve snaze získat více informací pak Češi vyhledávali zpravodajský kanál ČT24, kvůli vzdálené výuce a práci pak programy Google Classroom a Office 365 od firmy Microsoft. Dlouhé večery strávené doma pak vedly ke zvýšenému zájmu o platformu Netflix či český seriál Slunečná. Velký zájem však v Česku vyvolaly také americké prezidentské volby, které se tak staly vyhledávanějším heslem než podzimní volby v Česku.

Pořadí Trendy roku 2020 Události roku 2020
1 Koronavirus Koronavirus
2 Volby USA Volby USA
3 ČT24 Volby ČR
4 Google Classroom CNN
5 Ministerstvo zdravotnictví Lockdown
6 Office 365 Libanon
7 Netflix Írán
8 Slunečná Kometa
9 Příznaky koronaviru Nouzový stav
10 Volby ČR Black Lives Matter

Stopy pandemie lze nalézt v podstatě ve všech kategoriích vyhledávání. Žebříčku českých osobností tak letos netradičně kralovali oba bývalí ministři zdravotnictví, Roman Prymula a Adam Vojtěch, kteří se tak letos na internetu těšili větší popularitě než známé české celebrity. Dokonce i současný ministr Jan Blatný se pak ještě koncem roku stihl “probojovat” na osmé místo v žebříčku.

Z nejisté reality utíkali Češi do světa seriálů a reality show. Zatímco loni byl oblíbencem internetu seriál Most z produkce ČT, letošním absolutním hitem se stal nový počin televize Prima - seriál Slunečná. Úspěch zaznamenaly také některé reality show a pořady jako Svatba na první pohled z produkce TV Nova, Peče celá země České televize nebo další kuchařský pořad Masterchef, který vysílala TV Prima.

Pořadí České osobnosti roku 2020 České TV pořady roku 2020
1 Roman Prymula Slunečná
2 Adam Vojtěch Svatba na první pohled
3 Jaroslav Flegr Peče celá země
4 Kazma Masterchef
5 Jordan Haj Superstar
6 Monika Bagárová Experiment 21
7 Eva Burešová Sestřičky Modrý kód
8 Jan Blatný Zlatá maska
9 Nela Slováková Tvoje tvář má známý hlas
10 Vít Starý  Český lev

Mezi zahraničními osobnostmi letos vynikli hlavně protagonisté amerických prezidentských voleb. Kromě obou kandidátů Joe Bidena a Donalda Trumpa se v první pětici objevila i demokratická kandidátka na viceprezidentku a první žena v této roli Kamala Harris.

Pořadí Zahraniční osobnosti roku 2020 Smutná loučení roku 2020
1 Joe Biden Kobe Bryant
2 Donald Trump Chadwick Boseman
3 Billie Eilish Diego Maradona
4 Kamala Harris Eva Pilarová
5 Kim Čong-un George Floyd
6 Tom Hanks Sean Connery
7 Boris Johnson Jolanda
8 Marián Čekovský Jaroslav Kubera
9 Vera Wang Kirk Douglas
10 Adele Jiří Menzel

Lidé na Googlu běžně vyhledávají různé návody na to, jak něco vyrobit, naladit nebo vyřešit. Nejinak tomu je i při probíhající pandemii. Češi tak na internetu hledali hlavně návod na výrobu roušek či dezinfekčních gelů, které na jaře nebyly na trhu k dostání. Nebyli si také jisti, jak roušky správně nosit nebo jak u sebe poznat onemocnění covid-19.

Pořadí „Jak“ roku 2020
1 Jak vyrobit roušku
2 Jak nosit roušku
3 Jak naladit ČT3
4 Jak vyrobit dezinfekci na ruce
5 Jak upéct husu
6 Jak se projevuje koronavirus
7 Jak dlouho budou zavřené školy
8 Jak vyndat klíště
9 Jak volit
10 Jak funguje eRouška

Zdroj: Google

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.