Menu

Rusko osočilo Google, že mu dluží 21 miliard rublů: důvodu byste neuvěřili

22.07.2022 18:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Rusko osočilo Google, že mu dluží 21 miliard rublů: důvodu byste neuvěřili

Rusko osočilo Google, že mu dluží 21 miliard rublů: důvodu byste neuvěřili | foto: Sascha Bosshard / Unsplash

Putinovské Rusko nařklo společnost Google, že má zaplatit dluh ve výši 21 miliard rublů. Údajně kvůli tomu, že firma odmítla odstranit ze své platformy YouTube lživý obsah. Jak je to ale doopravdy?

V únoru tohoto roku Rusko porušilo všechna myslitelná mezinárodní práva a vojensky napadlo svrchovaný stát Ukrajinu. Propaganda se však rozjela naplno a začala nejen ruské obyvatele krmit tím, že důvod ke “speciální vojenské operaci” na území Ukrajiny je ochrana práv ruských občanů na území samozvané Luhanské a Doněcké lidové republiky.

Režim prezidenta Vladimira Putina začal okamžitě potlačovat “západní pravdu”. V zemi je zakázán Facebook, Instagram, za vstup na západní zpravodajské weby a stránky agentur jako AP či Reuters hrozí trest. A nyní došlo i na platformu YouTube.

21 miliard za “pravdu”

Podle federálního cenzurního úřadu Roskomnadzor Google, vlastník a zřizovatel YouTubu, neuposlechl výzev, aby odstranil “nepřesné informace o průběhu speciální vojenské operace na Ukrajině, které diskreditují ozbrojené síly Ruské federace”. Problém je v tom, že Rusko vnímá jako “nepřesné” jakékoliv informace, které objektivně vykreslují situaci na východě Evropy, včetně třeba očitých svědectví vojáků, záběrů z kamer a podobně.

Nejvyšší soud v Moskvě (okres Tagansky) tak rozhodl, že Google musí Rusku zaplatit 21 miliard rublů, tedy asi 8,8 miliard korun v přepočtu. Výpočet pokuty má vycházet z jedné desetiny či dvacetiny celistvého výdělku společnosti Google. Rusko zde zcela evidentně opět uplatňuje svůj absurdní zákon, který hovoří o tom, že zákony Ruské federace platí i mimo její hranice. Pokud se tedy dopustíte činnosti v rozporu s ruským zákonem, Putinovi nezáleží na tom, že vůbec nejste ruský občan.

Podobnou pokutu, ovšem o dost nižší, udělila ruská legislativa Googlu již v prosinci 2021. Společnost Google byla tehdy obviněna, že opakovaně neodstranila informace zakázané v Rusku. Americký gigant měl zaplatit 7,2 miliardy rublů (3 miliardy korun).

Zdroj: Vedomosti (rusky, přeloženo), GizChina

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  se sovětským svazem přišla bída na zem

  Reakce na Kolemjdoucí: tak jsem si ten krásnej rajon vygooglil a nic moc teda :-D jako tady za první republiky, docela bída

  Reagovat na komentář

  Co tady hledáš pak za štěstí. Jdi do té zemi zaslíbené, nikdo tě nedrží Reakce na Kolemjdoucí:

  Reagovat na komentář

  no uz se asi domosky nepodiva leda ze by chtel prohlidku veznic ze vnitr

  Reagovat na komentář

  Tak jdi

  Reakce na Kolemjdoucí: Sbal si svých 5 švestek a táhni do toho milovaného ruska. A moc moc prosím, už se nevracej.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Kolemjdoucí:
  tak se odstehuj na sibir blbe.

  Reagovat na komentář

  O břevnu páně Jakuba

  Pan Fišer poněkud zapomíná, že byla i nějaká doby před oním vstupem ruských vojsk na Ukrajinu. A že politici, novináři i další osoby a státy, které na okopávání kotníků Ruska měly a mají zájem zištnosti (a tento článek je jen dalším pokračováním) a samy zapříčinily tento stav. Z hlediska diplomacie, mezinárodních vztahů i dalších souvislostí.
  Velké divení však nastává, když svébytné Rusko použije stejný princip, jako si nyní v legislativě EU schválila EK, Parlament EU a tedy bude platit (a platí nově), a to tzv. Digital Service Act (22.4.2022), který takovou praxi zavádí vůči společnostem – velkým mediálním a internetovým hráčům na trhu.
  Ti, kteří se diví, neznají ani za mák pravidla, ani fakta, ale hlavně zastávají proskribovaný „správný názor“.
  Vítej, Orwele, kapitalismus se prolhal do další fáze.

  (Mimochodem, Taganka není „okres“, ale rajon, čtvrt Moskvy. Starobylá, pěkná, historická. Přes sto tisíc duší. V Moskvě žije přes 12,7 milionů obyvatel. Doporučuji návštěvu.)

  Reagovat na komentář

  Óóó

  Putin je už celkom mimo reality. Považuje celý svet za svoje panstvo? Rusko podpíše zmluvu, ktorú do 24 hodín poruší – a Putin si myslí, že ostatní píšu nepravdu.

  Reagovat na komentář

  Ono je to všude podobné. Na seznamu (novinkach) před časem uveřejnili fotku nějakýho ukrajinskýho geroje před budovou s nápisem v azbuce (jak jinak). A já měl tu drzost ten nápis přeložit (bylo to sanatorium pro děti s tuberkulozou). Příspěvek smazali a fotku okamžitě vyměnili.

  Reagovat na komentář

  No jo...

  Ano, ano Fišere. Jediný kdo muže pokutovat Google je eu, skrz ještě větší pitomosti. Ostatní mají smolika :-))))

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení