Menu

Ruský iPhone je propadák: ve skutečnosti je to slabý kšunt s Androidem

24.03.2023 14:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Ruský iPhone je propadák: ve skutečnosti je to slabý kšunt s Androidem

Ruský iPhone je propadák: ve skutečnosti je to slabý kšunt s Androidem | foto: Rostec / AYYA T1 press kit

Společnost Apple před rokem opustila ruský trh, na protest proti válce na Ukrajině, kterou Rusko vyprovokovalo. Společnost Rostec proto přinesla smartphone, který měl nedostupné iPhony na trhu nahradit.

Apple v Rusku oficiálně nepodniká a jakýkoliv iPhone prodaný na tomto trhu, je pravděpodobně dovezen přes tzv. šedé dodavatele. Pro zákazníky se nic nemění, iPhone jako iPhone, dodavatel si však může určovat cenu jakou chce a neručí za servis.

Ruský iPhone AYYA T1

Společnost Rostec, která se běžně věnuje obrannému průmyslu, proto vyvinula mobilní telefon, který měl nechat Rusy zapomenout na západní iPhone. Zařízení se jmenuje AYYA T1 a s iPhonem se rovnat nemůže v žádném ohledu.

AYYA T1 je smartphone základního ražení, řekli bychom low-end. Nabízí plastové tělo, čipovou sadu Helio P70 od MediaTeku nebo 6,5″ LCD displej s 60Hz frekvencí a HD+ rozlišením.

Neumí 5G, má 4000mAh baterii s podprůměrnou výdrží a pouze duální sestavu fotoaparátů: 12Mpx hlavní a 5Mpx sekundární. Operační systém je obstarožní Android 11 překryt tajemnou nadstavbou Aurora OS.

Za tento zvláštní androidový kšunt si výrobce – mimo jiné hojně obchodující se státním sektorem – řekne 11 tisíc rublů, tedy asi 3900 Kč včetně DPH. To není moc, sama cena však naznačuje, že konkurence iPhonu vypadá trochu jinak.

Bohužel, svůj názor vyslovili i zákazníci v Ruské federaci. Podle údajů společnosti Telecom Daily se v loňském roce prodalo přesně 905 kusů AYYA T1, v celém Rusku pak 24,5 milionu smartphonů všech značek.

Podíl AYYA T1 je tak spíše v rámci statistické chyby. Horší prodeje měl v minulosti prý jen americký Amazon Fire Phone, který nedokázal zlákat zákazníky k přechodu od prověřené konkurence.

Zdroj: PhoneArena, The Moscow Times

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Jednotky mAh vs Ah

  Vím že je běžné používat u telefonů tisíce mili Ampér hodin, ale nemohl by Chip jako technologický web být odvážný a začít používat podle mne daleko lepší jednotky „Ah“ bez těch tisíců?

  Přijde mi to strašně iritující stále se držet a psát 4000 mAh, když tu máme daleko hezčí a jednodušší 4 Ah.

  mAh měli smysl používat v dobách dřevních kdy měli telefony 0,8 Ah a méně.

  Dnes to naprosto ztratilo smysl.
  Zvlášť je to do nebe volající hloupost u power bank, kde jsou někteří schopni klidně napsat 25 000 mAh.
  To už mi přijde hrozná příšernost

  Já vím že argument je že je to běžné a že to používají výrobci ve svých datasheetech a že by „prý“ čtenáři „nerozuměli“. Ale to je podle mne špatně.

  Pokud novináři budou stále opakovat tyto nesmyslné jednotky od výrobců, tak výrobci nebudou mít vůbec důvod to změnit. Podle mne nikdo jiný nemůže výrobce donutit ke změně. Jim se hodí čím víc pruhů tím víc Adidas.

  Chip jako technologicky chytrý web být to mohl změnit. Nebo alespoň nastartovat změnu, někdo by mohl být ten první a konečně se zbavit 00000p mAh.
  Ne?

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení