Menu

Rusové skrývají kód v osmi tisících aplikacích pro Android a iOS: některé věci je dobré vědět

22.11.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Rusové skrývají kód v osmi tisících aplikacích pro Android a iOS: některé věci je dobré vědět

Rusové skrývají kód v osmi tisících aplikacích pro Android a iOS: některé věci je dobré vědět | foto: Gerd Altmann/Pixabay

V průběhu analýzy byl v osmi tisících aplikacích pro Android a iOS nalezen kód ruské společnosti. Na co byste si měli v té souvislosti raději dávat pozor.

Ruská softwarová firma Pushwoosh se údajně vydávala za firmu americkou a vložila svůj kód do bezmála osmi tisíc aplikací. Ty lze zcela běžně stahovat z platforem Play a App Store.

Zástupci společnosti Pushwoosh v minulosti uvedli, že sídlí v USA. Její kód použilo například Centrum pro prevenci a ochranu zdraví (CDC) nebo americká armáda. Mezitím ale byla spolupráce ukončena.

Ruský kód se objevil v celé řadě aplikací pro mobilní platformy Android a iOS

appstore

Ruská firma Pushwoosh použila trik k tomu, aby svůj kód dostala do celé řady aplikací pro Android a iOS. Ty jsou dostupné na známých mobilních stahovacích platformách. Uživatelům žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. | Zdroj: James Yarema/Unsplash

Podle informací, které se podařilo získat agentuře Reuters, se skutečné sídlo společnosti nachází ve městě Novosibirsk. Zde údajně pracuje 40 zaměstnanců. V Rusku firma také platí daně.

Související problém je v tom, že ruské technologické společnosti musejí v případě potřeby předávat shromážděná data úřadům. V rukou vládních agentur by tak mohlo skončit obrovské množství dat.

Seznam všech aplikací, které používají kód od Pushwoosh, zveřejnili Internet Safety Labs a odkaz na něj najdete na konci našeho článku. V tuto chvíli uživatelům nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

Zástupci společnosti Pushwoosh se mezitím k celé věci vyjádřili ve svém blogovém příspěvku. Uvádějí, že společnost Pushwoosh Inc. sídlí v USA a dále že v únoru 2022 ukončila partnerství s ruskou společností, o které se hovoří ve zprávě. Rovněž popírá, že by někdy předala jakékoliv údaje vládním orgánům Ruské federace.

Zdroje: Reuters, Internet Safety LabsPushwoosh Blog

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení