Menu
CHIP Speedtest

Rychlá kontrola stavu SSD: malý nástroj zobrazuje všechny důležité informace

31.10.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Rychlá kontrola stavu SSD: malý nástroj zobrazuje všechny důležité informace

V ideálním stavu provoz a optimalizaci disku SSD přebírají samotná Windows. Pro více informací je skvělý malý nástroj GSmartControl.

Malý program čte informace o stavu disku a jasně je prezentuje. Pokud selže pevný disk nebo SSD a není k dispozici aktuální záloha, ztráty jsou obrovské. Dobrou zprávou je, že většinu poruch lze předvídat. GSmartControl je bezplatný nástroj, založený na Smartmontools.

Žádný jiný nástroj nezíská tolik informací z pevných disků a SSD, ale ne každý je dostatečně přehledný z důvodu práce v příkazové řádce. GSmartControl balí Smartmontools do grafického rozhraní a zviditelňuje mnoho informací o kondici vestavěného disku.

GSmartControl 1.1.3 dobrý
Jak dobře jsou na tom SSD nebo pevný disk se svou kondicí? Hodnoty SMART to odhalí. A GSmartControl tyto hodnoty pohodlně načte. stáhněte si

Jednoduché ovládání

gsmartcontrol1

GSmartControl zobrazuje spoustu informací o pevných discích a SSD.

Základní ovládání GSmartControl je velmi jednoduché: po spuštění jednoho ze zobrazených disků si můžete vybrat okamžité načtení rozsáhlých informací. Alternativně je prostřednictvím kontextové nabídky k dispozici několik klávesových zkratek, například pro opětovné načtení dat nebo zahájení některého z integrovaných testů.

Jednotlivé načtené hodnoty lze nalézt v několika registrech. Např. pod položkou "Obecné" najdete mnoho informací o vestavěném disku, jako např. název modelu, sériové číslo, verzi firmwaru a použitou verzi rozhraní SATA.

Načtení SMART hodnot

gsmartcontrol2

Zobrazení problémů: problematické hodnoty jsou v nástroji jasně zvýrazněny.

Takzvané hodnoty SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) obsahují důležitá data z pevných disků a SSD. Varují před hrozícím selháním.  Jsou například detekovány chyby čtení, vymazání, výpadky flash paměti nebo vadné sektory. Mějte ale na paměti, že přestože GSmartControl načte hodně hodnot, každý poskytovatel úložiště má svůj vlastní přístup a načítaným hodnotám často chybí konzistence. Proto je třeba věnovat nějaký čas analýze.

Na kartě „Atributy“ uvádí GSmartControl hodnoty SMART poskytnuté vaším SSD. Pokud přesunete myš nad jednotlivé položky, nástroj poskytne vysvětlení, ale pouze v angličtině. V tabulce můžete vidět mezní hodnoty pro jednotlivé naměřené hodnoty, stejně jako naměřené průměrné hodnoty a aktuálně odečtenou hodnotu. Zajímavá je také položka "Statistika". Zde je k vidění mnoho informací ohledně provozní teploty. Problematické hodnoty jsou zobrazeny červeně.

Testování SSD

gsmartcontrol3

Autotest: užitečné jsou také vestavěné testy, které kontrolují aktuální stav disků SSD a pevných disků.

GSmartControl také nabízí dva vestavěné autotesty, dvouminutový krátký test a podrobný test, který trvá přibližně patnáct minut. Na konci obou testů nástroj nabídne hlášení o stavu a protokol o průběhu s podrobnými výsledky. Oba testy můžete nechat běžet, měli byste ale ukončit všechny ostatní programy na pozadí.

Nenahrazuje zálohu

GSmartControl umožňuje snadnou dostupnost hodnot SMART. Přesto je to spíše nástroj pro pokročilé uživatele, kteří chtějí sledovat stav SSD. Musíte mít čas porozumět jednotlivým hodnotám. Praktické jsou vestavěné autotesty pro diagnostiku stavu SSD a pevného disku. Nicméně GSmartControl nenahrazuje zálohu. Ne všechny poruchy SSD nebo pevného disku lze detekovat předem.

Stáhněte si: zálohovací nástroje

Macrium Reflect Free (32 bit) 7.2.4156 dobrý
Zabezpečte svá data pomocí 32bitové verze bezplatného zálohovacího softwaru „Macrium Reflect“.  stáhněte si
Personal backup 6.0.8.1 velmi dobrý 
Personal backup je bezplatný program pro zálohování osobních dat.  stáhněte si

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení