Menu

Rychlejší nabíjení smartphonu díky správné nabíjecí strategii

15.08.2016 12:15 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Rychlejší nabíjení smartphonu díky správné nabíjecí strategii

Rychlejší nabíjení smartphonu díky správné nabíjecí strategii | foto: CHIP

Dobíjíte-li smartphone správným způsobem, můžete výrazně zkrátit nabíjecí lhůty a zároveň prodloužit životnost na baterii. 

Naše tipy se vztahují k lithiumiontovým bateriím, které jsou v moderních smartphonech nejčastěji používány. Budete-li o tuto baterii dobře pečovat, měla by vám vydržet nejméně po dobu tří let.
Pokud je to možné, nenechávejte baterii vybít zcela. Zároveň ale platí, že byste ji neměli dobíjet v případě, kdy je její kapacita ještě 70 procent a více. Kompletní vybití stejně jako nabíjení posledních deseti procent do plné kapacity totiž vytváří zvláštní tlak na elektrody baterie a tím se zkracuje její životnost. Její optimální životnosti byste dosáhli, kdybyste nabíjecí proceduru přerušili už v situaci, kdy má baterie 80 až 90 procent své kapacity – to je ale samozřejmě nereálné. Také teplota baterie ovlivňuje její životnost. Zařízení byste měli nabíjet při pokojové teplotě a zajistit, aby nebylo u nějakého zdroje tepla nebo na něj přímo nesvítilo slunce.
Pokud si všimnete, že se vám smartphone najednou nabíjí pomalejším tempem, ještě to nutně nemusí znamenat, že je už na tom vaše baterie špatně a musíte ji vyměnit. Pokud k tomu dojde, vyzkoušejte nejprve jiný kabel pro nabíjení, případně i jiný napájecí adaptér. K příliš dlouhému nabíjení může docházet i v případě, kdy intenzita proudu generovaného adaptérem je na příliš nízké úrovni. Baterie smartphonů zpravidla vyžadují asi jeden ampér. Pokud nabíjecí adaptér nedosahuje této hodnoty, nenabíjí se baterie vůbec, nebo jen velmi pomalou rychlostí, a baterie pak nevydrží příliš dlouho nabitá. V tom případě si pořiďte výkonnější nabíječku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení