Menu

Rychlý internet za evropské peníze nebude

12.02.2013 05:40 | Redakce Chip + Přidat komentář
Rychlý internet za evropské peníze nebude

Rychlý internet za evropské peníze nebude | foto: CHIP

Při návrhu nového rozpočtu Evropské unie na následujících 7 let byly výrazně seškrtány prostředky určené na projekt rozvoje vysokorychlostního internetu a e-governmentu.

Na plánu podpory rozvoje vysokorychlostního internetového připojení pro obyvatele zemí Evropské unie pracoval tým eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes v uplynulých třech letech. Namísto plánovaných výdajů ve výši 9 miliard eur bude ovšem z rozpočtu EU vyčleněna pouze jedna miliarda. Proti seškrtání rozpočtu protestovala nejen eurokomisařka, podle které by rozvoj internetu přinesl nová pracovní místa, vyšší konkurenceschopnost i oživení ekonomiky, ale také sdružení evropských telekomunikačních operátorů.

Pokud by byl plán, který počítal s investicí 9,2 miliardy eur z evropských peněz, realizován, měla by do roku 2020 většina obyvatel EU přístup k internetovému připojení o rychlosti alespoň 30 Mb/s. Polovina obyvatelstva by pak měla doma přípojku s rychlostí 100 Mb/s. Zároveň se předpokládal další rozvoj a sjednocení služeb e-governmetu. Hlavní finanční podpora měla směřovat do regionů s nízkou dostupností vysokorychlostního internetu. Zapojit se měly i telekomunikační firmy a další poskytovatelé internetového připojení – a to s investicí ve výši až 330 miliard eur.

Podle Neelie Kroes vystačí prostředky ze seškrtaného rozpočtu pouze na projekty elektronického zadávání zakázek a elektronické fakturace, sjednocené v rámci celé EU. Více peněz, přes 125 miliard eur, bude v letech 2014 až 2020 investováno do vědy a výzkumu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení