Menu

Samsung varuje: vyměnitelné akumulátory nejsou konceptem budoucnosti

30.03.2021 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Samsung varuje: vyměnitelné akumulátory nejsou konceptem budoucnosti

Samsung varuje: vyměnitelné akumulátory nejsou konceptem budoucnosti | foto: nickeloy/Pixabay

Akumulátory mobilních telefonů ztrácejí svou kapacitu stále rychleji. Místo jejich výměny si uživatelé obvykle kupují nové modely.

V EU se v těchto dnech diskutuje o tom, zda by recyklace a možnost výměny měla být regulována. Naopak Samsung před přílišnou důvěrou ve vyměnitelné akumulátory ale varuje.

Kdo by to neznal: mobilní telefon funguje bezvadně, ale po dvou hodinách intenzivní zátěže, například hraní her, sledování videí nebo telefonování, je jeho akumulátor vybitý. Zapřemýšlíte o jeho výměně, ale nakonec dojedete k závěru, že než utrácet za servis stávajícího staršího modelu se vám rovnou vyplatí koupit mobil nový. A často to tak může být. Náklady, související s odbornou výměnou akumulátoru, mohou snadno převýšit zbývající hodnotu zařízení.

Některé státy Evropské unie nyní diskutují o formulaci reformy zákona o elektrických spotřebičích, v němž se mimo jiné hovoří i o povinné vyměnitelnosti akumulátoru. Výrobci ale zdůrazňují nevýhody takového řešení pro spotřebitele. Především jde o bezpečnost, ochranu životního prostředí, používání zastaralých zařízení, větší spotřebu materiálu, nesprávnou likvidaci akumulátorů a větší tloušťku smartphonů.

Samsung: "modely s Vyměnitelnými akumulátory jsou neohrabanější"

samsungaku

Zástupce Samsungu zdůraznil, že modely smartphonů s vyměnitelnými akumulátory nebudou mít tak efektní vzhled. | Zdroj: StockSnap/Pixabay

Přizpůsobení designu smartphonů povinné možnosti vyměnitelného akumulátoru by znamenalo jejich robustnější vzhled. Telefony by také byly náchylnější ke vniknutí nečistot a různých tekutin, protože by nemohly být tak dobře utěsněny.

Vadná zařízení by měla putovat do rukou odborníků, a to i v případě výměny akumulátorů. Další specifikace by musela z praktických důvodů stanovit EU. Samostatné opravy nejsou prozatím mezi spotřebiteli žádané. Zaznívá ale přesvědčení, že potřebujeme udržitelnou spotřebu, včetně práva na opravu. Někteří výrobci už takovou službu nabízejí.

Cílem je také předejít zavalení odpadem

Existuje několik konceptů, jak se vyhnout plýtvání. Patří k nim index oprav s informacemi pro spotřebitele, systém bonusů za opravy nebo zálohy na staré akumulátory. Pokud skončí jednoduše ve smíšeném odpadu, mohou představovat riziko pro zaměstnance společností, zabývajících se jejich nakládáním a likvidací.

Akumulátory se také nelegálně přepravují do Afriky a Asie, což by se dalo omezit lepšími celními kontrolami. Akumulátory ale nejsou jediný problém, z dlouhodobějšího hlediska bude také potřeba nabízet aktualizace softwaru, podporující správné řízení spotřeby.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Vyměnitelné jsou, ale ...

  z pohledu spotřebitele je to značně nekomfortní a jen pro zručné jedince typu já nebo Mike :-) Moje žena díky výměně aku provozovala svůj dinosauří chytromobil Samsung téměř 9 let (Android 4), přitom jen 1× jsem jí tam ten aku měnil. „Dojela“ místo toho na jiné technologie – telefon zvládal datově jen 3G (Vodafon ho vypíná) a nešel spárovat s chytrými hodinkami (potřeba Android 6+), co dostala k narozkám. Takže si znechuceně šla koupit nový telefon. :-) Pro někoho, kdo musí mít mobil neustále „IN“, ta jednoduchá vyměnitelnost mít asi smysl nebude. Což je většina lidí. Pokud mám vodotěsné hodinky, tak si výměnu baterie také nechám udělat u hodináře, včetně přezkoušení vodotěsnosti. Takže vyměnitelné ano, ale v servisu.

  Reagovat na komentář

  Vždyť vyměnitelný jsou

  Vždyť vyměnitelný jsou prakticky u všech… Jen bývá problém s otevřením zadního krytu že je to trochu otrava… Na tom by mohl zamakat… Vyměňuju si pravidelně baterie u Huawei telefonů už roky, stačí odšroubovat dole šroubky a přísavkou vytáhnout display s elektronikou, vypojit koncovku, zapojit novou baterie, znova scvaknout, zašroubovat.. fer­tig

  Reagovat na komentář

  Reakce na MILOŠ MACEK: vlastnim samsung galaxy xcover 3 5 roku stary baterie vymenna a stale se da koupit nova cca za 240,– proc bych mel kupovat novej telefon kdyz mi porad perfektne slouzi a to zaziva drsne podminky na stavbach i baterie ma porad vydrz

  Reagovat na komentář

  A k novým iPhonům se nedávají adaptéry, právě pro snížení odpadu... :-D

  Reakce na Adam: Vážně se k novým iPhonům (ale i jiným značkám) nedávají adaptéry, jen a pouze právě pro snížení odpadu, jak to tvrdí výrobci a někteří naivkové tomu věří? :-D Daleko spíše je důvodem zvýšení zisku, neb nároky na výkon nabíječky se u mobilů postupně zvyšuje. Tím pádem si většina lidí pořídí výkonnější novou nabíječku a ta stará leží někde v koutě (v lepším případě).

  Reagovat na komentář

  re

  Životnost výrobku a tedy i baterie je dána úrovní výroby a úrovní spotřebitele. Je jasné, že prvovýroby půjde to nejlepší. To ostatní se udá jako náhradní díly. Určitě je nikdo nevyhodí a no se to prostě nějak prodá. Navíc na chemické zdroje energie je záruka jen půl roku.
  To co píšete určitě platí pro starší telefony. Bylo jen pár typů a měl je skoro každý. Tam se opravdu vyplatilo vyrábět kvalitní náhradní baterie. Byly to jednoduché a robustní telefony s malým morálním opotřebením. Dnešní výroba se předhání v novinkách a funkcích. Dnes nový, za půl roku morálně zastaralý. A tady už kvalitní baterie pro těch pár kousků nikoho z výrobců moc nezajímá. Nemám z toho sám velkou radost, ale tak to je.

  Reagovat na komentář

  haha

  Reakce na Adam: Každý má běžně doma nabíječku s usb-c , jo? :-)))

  Reagovat na komentář

  Reakce na MILOŠ MACEK: To je ale blbost. Baterie lze uskladnit na velmi dlouhou dobu pokud jsou nabity na správnou úroveň a uloženy ve vhodných podmínkách. A na starší modely telefonů/table­tů/notebooků vždy existuje několik alternativních výrobců baterií. Jen idiot by vyhodil zařízení jen kvůli mrtvé baterii.

  Reagovat na komentář

  Aku

  Výměnný aku do mobilů zní hezky, ale je to nesmysl. Myslíte, že bude výrobce i po 4 letech vyrábět baterie o rozměrech vhodných pro zastaralý model. A pakliže budou skladem, že budou ještě v kondici, bebo že půjde už spíše o nebezpečný odpad?

  Reagovat na komentář

  ...

  Evidentně o Applu VŮBEC NIC nevíte. Tam máte nabíječky už skoro 10 let stejné. Zatím na Androidu je máte mezitím Xkrát jiné. A k novým iPhonům se nedávají adaptéry, právě pro snížení odpadu. Ruku na srdce, každý z nás má nějaký USB adaptér, ne?

  Reagovat na komentář

  hlavně se musí co nejvíc spotřebovávat

  hlavně se musí co nejvíc vyrábět, prodávat a spotřebovávat, tak se to výrobcům líbí, nejhorší je v tomhle Apple, tam musíte mít ke každému novému mobilu i novou nabíječku, každá jejich řada má jinou, nebo jejich aktualizace u starších mobilů na rádoby šetření baerie, sníží vám výkon na polovinu aby vás donutili si koupit nový, mám Microsoft lumia 630 s windovs mám ho už 8 let a nabíjím zhruba jednou za 3 až 4 dny, baterie je vyměnitelná ale pořád tam mám tu původní, tak si představuji kvalitní výrobek.

  Reagovat na komentář

  Sam su ng

  Jestli to dobře chápu, když vyhodím telefon s akumulátorem, vyprodukuji méně odpadků, než když vyhodím jen akumulátor?

  Reagovat na komentář

  Samsung varuje: vyměnitelné akumulátory nejsou konceptem budoucnosti

  A vy tomu článku věříte?
  Až Vám dojde benzín v autě, kupte si také nové…

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení