Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Šest kroků pro úspěšný patch management v roce 2019 | foto: CHIP
Rostoucí úroky ransomwaru, nelegální těžba kryptoměn a další hrozby budou vyžadovat efektivní strategii eliminace zranitelností v podnikových sítích.
Společnost GFI Software představila šest klíčových kroků efektivní strategie patch managementu, která v roce 2019 umožní minimalizovat rizika napadení podnikových sítí nejrůznějšími škodlivými aktivitami. Součástí strategie je mimo jiné auditování sítě, hodnocení rizik, stanovení priorit, a testování a realizace nastavené politiky.
Podle zprávy GFI Software založené na datech organizace The National Vulnerability Database došlo v roce 2017 k výraznému nárůstu zranitelností. Vloni bylo celkem zaznamenáno vloni 14 712 zranitelností, což bylo o 128 % více, než v roce 2016, kdy bylo zaznamenáno 6447 zranitelností. Lze očekávat, že počet zranitelností bude na vysoké úrovni i v roce 2018 a 2019 – nadále totiž přetrvává vysoká hrozba ransomwarových útoků a letos navíc došlo ke značnému zvýšení počtu případů zneužití počítačů k nelegální těžbě kryptoměn – podle některých údajů o více než 600 %.
Jak se úspěšně ochránit před útoky na zranitelná místa ve své podnikové síti:
1. Auditování sítě – Je důležité vědět, co všechno je v počítačové síti, tj. PC, servery, software a mobilní zařízení, a periodicky kontrolovat jejich zabezpečení.
2. Hodnocení rizik – Jakmile víme, co všechno máme, je třeba vyhodnotit všechna možná rizika spojená s našimi systémy a softwarem dle jejich vážnosti, rozsahu a nákladů na případné obnovení činnosti.
3. Stanovení priorit – Na základě hodnocení rizik dokážeme určit, které kritické systémy obsahují největší zranitelnosti a tím pádem jsou první na seznamu, a také periodu pravidelného záplatování.
4. Nastavení politiky aktualizací – Dokumentujeme, kdo je zodpovědný za proces aktualizací, co má být aktualizováno, kdy to má být aktualizováno a jakým způsobem.
5. Testování – Před uvedením aktualizační politiky do ostrého provozu je třeba vyzkoušet její funkci v testovacím prostředí a odchytit poslední detaily.
6. Realizace – Po testovací fázi přichází čas na její realizaci, avšak úspěšným spuštěním všechno nekončí. Politiku patch managementu je třeba neustále prověřovat, reagovat na nové podněty a vylepšovat. Každým rokem přicházejí nové hrozby a ani rok 2019 nebude výjimkou.
„Většina organizací si je vědoma důležitosti pravidelného aktualizování svých zařízení, avšak často používají manuální, a tudíž velmi pracné a časově náročné způsoby patch managementu,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „GFI Software nabízí integrované nástroje, jako například GFI LanGuard, které dokáží procesy aktualizací automatizovat, a tím významně zefektivnit zabezpečení podnikových sítí.“
Řešení GFI LanGuard, které je také součástí licenčního modelu GFI Unlimited, pokrývá komplexní potřeby ke zjištění zranitelností a jejich eliminaci, včetně auditování sítě a softwaru, skenování zranitelností na počítačích i mobilních zařízeních, a automatizované správy aktualizací pro Windows, Mac OS a Linux. Řešení dokáže poskytnout ucelený obrázek o všech instalovaných aplikacích, přehled hardwaru v síti včetně mobilních zařízení připojujících se k Exchange serverům, stav bezpečnostních aplikací (antiviry, antispamy, firewally atd.), přehled otevřených portů, a existující sdílení a služby běžící na strojích v síti.
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…