Menu

Šifrování e-mailů: je to jednodušší, než se často předpokládá

20.04.2021 05:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Šifrování e-mailů: je to jednodušší, než se často předpokládá

Šifrování e-mailů: je to jednodušší, než se často předpokládá | foto: unimajinasi/Pixabay

Denně uživatelé posílají prostřednictvím e-mailů velmi citlivé informace, a to většinou v nešifrované podobě. Nástroj PGP, Pretty Good Privacy, slibuje komunikaci odolnou proti odposlechu pro každého. Tuto technologii je možné použít i k bezpečnému šifrování e-mailů.

PGP je zkratkou pro termín Pretty Good Privacy a jde o šifrovací metodu, kterou vyvinul v roce 1991 Phil Zimmermann. Umožňuje zajistit, aby zprávu mohl dešifrovat a přečíst pouze příjemce, pro kterého je určena.

Původně nebylo možné PGP z USA vyvážet bez licence, protože software podléhal zákonu o zbraních. Aby se tato omezení obešla, byl v roce 1995 zdrojový kód vydán v knižní podobě. Poté, co byl později software odkoupen a zdrojový kód upraven a střežen, vznikl open sourcový standard OpenPGP. Pro uživatele Windows je k dispozici bezplatná implementace GnuPG pod názvem Gpg4win.

gpg4win-logo

Gpg4win 3.1.15

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí programu Gpg4win můžete šifrovat své e-maily a posílat důvěrné zprávy.

gpg4win.de/index.html
gnu-logo

GNU Privacy Guard (GnuPG) 2.3.0

CHIP hodnotí Uspokojivý

Freewarový program bezpečně šifruje dokumenty a chrání je tak před neoprávněným přístupem.

gnupg.org

 

Šifrování e-mailů prostřednictvím gpg4win

gpg4win

Uživatelé, kteří si chtějí chránit své soukromí, mohou pomocí softwaru Gpg4win šifrovat e-maily přímo v Outlooku. | Zdroj: Gpg4win

Šifrování e-mailů není jen o ochraně sdělovaného obsahu, ale také o ochraně přístupových údajů k různým službám, například elektronickému bankovnictví. Takové informace by se nikdy neměly dostat do nepovolaných rukou. Šifrování OpenPGP je možné integrovat přímo do poštovního klienta, nebo texty a data šifrovat ručně.

Pro každodenní provoz na uživatelské úrovni se prozatím standard OpenPGP příliš neujal. Šifrování e-mailů je ale zavedenou praxí ve mnoha firmách.

Pokud byste chtěli odesílat šifrované maily s použitím standardu OpenPGP, software Gpg4win je dodáván s doplňkem pro aplikaci Outlook. Součástí sbírky nástrojů je také Kleopatra, certifikační manažer, který umožňuje šifrování a dešifrování dat. Své zprávy můžete zakódovat také v prostředí Poznámkového bloku, a poté je pomocí copy/paste umístit a poslat prostřednictvím libovolné chatovací služby. Základem použití a správné funkce je vytvoření vlastního klíče PGP.

Někteří poskytovatelé e-mailových služeb, například Tutanota, mají jako alternativu k OpenPGP integrované vlastní šifrování. To umožňuje bezpečnou komunikaci v každodenní praxi, aniž byste museli obětovat své uživatelské pohodlí. Technologie je založena na stejných open sourcových standardech. Plnou kontrolu nad bezpečností ale máte jen tehdy, pokud data šifrujete lokálně na svém počítači místo toho, abyste šifrovací klíč ukládali na servery poskytovatele poštovních služeb.

Praktické je také to, že OpenPGP zajišťuje nejen zabránění nechtěnému čtení zpráv třetími stranami, ale také potvrzení totožnosti odesílatele. Navíc zpráva může být zašifrována i pro několik příjemců najednou.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení