Menu
CHIP Speedtest

Šíří se přes WhatsApp i jiné messengery: podvodná zpráva způsobí selhání smartphonu

27.04.2020 08:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Šíří se přes WhatsApp i jiné messengery: podvodná zpráva způsobí selhání smartphonu

Šíří se přes WhatsApp i jiné messengery: podvodná zpráva způsobí selhání smartphonu | foto: CHIP

Na sociálních sítích a messengerech v současnosti koluje textová zpráva, která způsobuje kolaps zařízení Apple. Jak se chránit a co udělat ve chvíli, kdy k vám taková zpráva dorazí.

Uživatelé Apple zařízení se v současnosti mohou stát obětmi textových zpráv, které při jejich přijetí způsobují selhání iPhonů a iPadů. Zpráva obsahuje znaky v sindhštině a obvykle v ní bývá umístěno i emodži zobrazující italskou vlajku. Někteří uživateli obdrželi podobnou zprávu i s jiným znakem emodži, její škodlivost je ale stejná. Po přijetí zprávy se také stává, že telefon zamrzne s rozsvíceným displejem a nereaguje na jakýkoliv dotykový vstup.

Zatím není jasné, kdo nebo co je původcem zprávy. Předpokládá se, že původně text pochází z chatové skupiny messengeru Telegram. Mezitím se však rozšířila i na další komunikační platformy a objevila se i ve WhatsApp, Twitteru, iMessage a podobných aplikacích, kde také způsobuje kolapsy zařízení.

Škodlivá textová zpráva takového charakteru není novým jevem. Podobné texty se na sociálních sítích už šířily. Nicméně nebezpečnost současně šířené zprávy, způsobující narušení zabezpečení uživatelů Apple, je pro uživatele větší.

malicious-message1

Textová zpráva způsobí kolaps zařízení Apple: jaká můžete provést opatření

malicious-message2

Na sociálních médiích v současné době koluje textová zpráva, která způsobuje selhání zařízení iPhone a iPad.

Oficiální bezpečnostní záplata od Applu stále není k dispozici. V nové beta verzi iOS 13.4.5 by už chyba měla být opravena, ale tato aktualizace zatím není dostupná ve větším měřítku. Uživatelé preventivně mohou deaktivovat push oznámení na svých zařízeních, což by mohlo pomoci do doby, než bude nová aktualizace pro iOS vydána.

Pokud jste zprávu obdrželi, měl by také pomoci standardní restart zařízení. Pokud to nejde, bude potřeba provést hard reset.

mohlo by vás také zajímat: iPhone 12, únik informací zobrazuje mega funkci pro fotoaparát

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.