Menu

Skoncujte s aktualizačním chaosem: bezplatný nástroj brzdí updatové řádění Windows

17.02.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Skoncujte s aktualizačním chaosem: bezplatný nástroj brzdí updatové řádění Windows

Skoncujte s aktualizačním chaosem: bezplatný nástroj brzdí updatové řádění Windows | foto: Jose Aragones/Unsplash

Příznivce systému od Microsoftu to docela těší, běžné uživatele často otravuje: časté aktualizace systému. Co se s tím dá dělat? Malý program vrátí kontrolu nad aktualizacemi do vašich rukou. Nejlepší na tom je, že bez ohrožení bezpečnosti počítače.

Aktualizace jsou důležité, to je jasné. Mnoho uživatelů Windows ale chce se systémem jen v klidu pracovat a ne se neustále setkávat s novými funkcemi. Vysoká frekvence aktualizací Windows 10 a 11 může potěšit fanoušky nových technologií a příznivce Windows, ale pro běžné uživatele může být brzy vyčerpávající.

Ačkoliv Microsoft nyní od automatických aktualizací ustupuje a funkční aktualizace se nejprve zobrazují jako možnost v části Windows Update, a poté prostřednictvím výzev na ploše, existuje způsob, jak je zcela pozastavit. Dokáže to jednoduchým způsobem freewarový program InControl. Umožňuje zůstat u jedné verze Windows a používat pouze měsíční aktualizace zabezpečení.

Přepínač vrací řízení aktualizací do vašich rukou

incontrol

Jedním kliknutím můžete převzít kontrolu nad aktualizacemi funkcí. | Zdroj: InControl

Nástroj InControl je vhodný pro všechny uživatele, protože se velmi snadno ovládá. Tomu nebrání ani anglické rozhraní, protože je v něm v podstatě pouze jediné tlačítko »Take Control«. V okně nejprve vidíte text, který upozorňuje na skutečnost, že aktualizace na vašem počítači nejsou zcela pod vaší kontrolou.

Pokud kliknete na »Take Control«, přebíráte řízení aktualizací do svých rukou a na vašem počítači zůstane instalovaná verze Windows, kterou vidíte zobrazenou vlevo dole v hlavní části okna programu. Ostatní funkční aktualizace zůstávají skryté. Získávání bezpečnostních záplat v rámci pravidelného měsíčního Patchday tím ale není ovlivněno. Bezpečnostní aktualizace budete pro svá Windows dostávat i nadále, a tím zůstává systém bezpečný.

Při takovém nastavení je ale dobré myslet na to, že podpora jednotlivých verzí systému Windows 10 končí přibližně po 18 měsících, u systému Windows 11 je to 24 měsíců. O toto se ale InControl nestará. Ve chvíli, kdy se bude blížit konec podpory vaší instalované verze Windows, je nutné se omezení aktualizací nakrátko vzdát a kliknout na tlačítko »Release Control«. Poté si můžete stáhnout a provést aktualizaci systému na nejnovější verzi. Dopadne-li úspěšně, můžete opět řízení převzít tlačítkem »Take Control«. Aktualizace na nejnovější verzi po uplynutí 18 měsíců je důležitá z toho důvodu, že poté už Microsoft pro starší verze neposkytuje bezpečnostní záplaty. Váš systém by se tak brzy mohl stát zranitelným a tomu se jistě chcete vyhnout.

Jak vlastně nástroj pracuje

incontrol-1

Nástroj provádí některé změny nastavení v registru. Tím potlačí automatické stahování každé funkční aktualizace Windows. | Zdroj: InControl

InControl je vlastně jednoduché grafické rozhraní pro provádění změn v registru, které Microsoftu zabraňují vnucování nových aktualizací funkcí systému. Po kliknutí na tlačítko »Take Control« v grafickém rozhraní programu vlastně dojde k následující změně v nastavení:

HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Policies/Microsoft/Windows/WindowsUpdate

TargetReleaseVersionInfo = {Feature release such as "21H1" or "21H2"}
TargetReleaseVersion = 1
ProductVersion = {Windows major version, "10" or "11"}
DisableOSUpgrade = 1

HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Policies/Microsoft/WindowsStore

DisableOSUpgrade = 1

HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/Setup/UpgradeNotification

UpgradeAvailable = 0

Pokud poté kliknete na tlačítko »Release Control«, položky se z registru opět odstraní.

Praktický blokátor

Uživatelům Windows 10 a 11 nástroj InControl umožňuje zůstat u jediné hlavní verze systému a nebýt rušen častými aktualizacemi funkcí. Měsíční bezpečnostní záplaty se aplikují tak jako tak, takže systém po celou dobu svého životního cyklu zůstává bezpečný. Jen je potřeba myslet na to, že po určité době podpora jednotlivých verzí Windows končí a Microsoft pro ně přestává poskytovat bezpečnostní aktualizace. Pak je dobré Windows updatovat na nejnovější verzi.

Pokud byste si chtěli nástroj InControl stáhnout, najdete jej na stránce https://www.grc.com/incontrol.htm.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Každý dělá chyby

  Každý dělá chyby a aktualizace tu jsou, aby se opravovaly.

  Reagovat na komentář

  Skoncujte a nesmysly v titulcích

  Skoncujte a nesmysly v titulcích

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení