Menu

Skvělý design a více funkcí: bezplatný nástroj vylepší desktop Windows

07.09.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Skvělý design a více funkcí: bezplatný nástroj vylepší desktop Windows

Skvělý design a více funkcí: bezplatný nástroj vylepší desktop Windows | foto: Deviantart.com

Bezplatná aplikace Rainmeter umožňuje zcela přizpůsobit pracovní plochu podle vlastních představ. Nyní byla uvolněna nová verze, která přidává různé funkce.

Pracovní plocha Windows není ošklivá, ale z dlouhodobého hlediska může být nudná. Pokud chcete desktopu dát osobní ráz, Rainmeter vám k tomu dobře poslouží. Tento bezplatný software nabízí rozsáhlé možnosti vlastních úprav pracovní plochy systému Windows a přidání praktických funkcí. Díky rozsáhlé komunitě je k dispozici nespočet režimů, skinů, ikon a panelů nástrojů, které vám pomohou vylepšit vzhled Windows. Po rychlém seznámení si můžete také snadno vytvořit vlastní skiny a komponenty.

Nyní byl Rainmeter vydán v nové verzi 4.5.0, která opět rozšiřuje nabídku funkcí a přináší zejména tři zásadní novinky. Oficiálně běží pod systémem Windows 11 a nově je k dispozici také herní režim. Díky tomu lze zabránit přístupu ostatních aplikací k hardwarovým komponentám, jako jsou CPU, GPU a síťová připojení, a ušetřit tak prostředky potřebné pro hraní her.

Do budoucna se aktualizace budou provádět automaticky prostřednictvím funkce auto-update. Pokud byste se zajímali o detailní přehled novinek a bug fixů, najdete je na webových stránkách poskytovatele programu.

rainmeter-logo

Rainmeter 4.5.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Systémové informace, RSS kanál, aktuální teplota a mnohem více přímo na ploše: to vše vám nabízí skvělý nástroj Rainmeter.

Stáhněte si

 

Rainmeter: osvěžující témata a tapety

rainmeter-1

Díky motivu Spherical získají ovládací a informační prvky kruhové tvary. | Zdroj: Rainmeter

Rainmeter je vhodná pomůcka pro každého, kdo by si chtěl bez větší námahy vylepšit pracovní plochu svých Windows. Na různých webech naleznete obrovský výběr skvělých režimů, skinů, témat, sad ikon a nástrojových panelů.

Velmi inspirativním místem, kde začít, je například složka Rainmeter na webové stránce Deviantart.com. V kategorii Skins lze objevit celou řadu kompletních balíčků modifikací, které je možné instalovat automaticky jediným kliknutím po instalaci Rainmeteru a jejich stažení.

Rainmeter: zvolit si můžete také velmi minimalistické designy

rainmeter-2

Pro puristy je k dispozici například skin "Ultralight", který připomíná obrazovku smartphonu. | Zdroj: Rainmeter

Samotný Rainmeter můžete ovládat prostřednictvím zobrazení nabídky i samotných widgetů na ploše. V nabídce najdete také seznam všech aktivních, tj. aktuálně nainstalovaných skinů. Zde můžete jednotlivé funkce podle potřeby aktivovat nebo deaktivovat. Mnoho widgetů se také dodává v různých vizuálních provedeních, ze kterých si můžete vybrat.

Prostřednictvím nabídky můžete také upravit systémová nastavení jednotlivých panelů nástrojů, tlačítek a widgetů. Jsou uloženy v souboru INI, který můžete upravovat pomocí libovolného textového editoru, například Notepad++. U většiny skinů Rainmeteru to ale jsou jen maličkosti. Chcete-li například prostřednictvím widgetu zobrazit své fotografie v podobě prezentace na ploše, musíte v příslušném souboru INI zadat cestu k fotografiím. Obecně je syntaxe souborů Rainmeteru poměrně jednoduchá a dá se jí bez větších komplikací porozumět.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.