Menu

Sociologický průzkum o aplikacích v mobilech

07.02.2011 15:12 | Redakce Chip + Přidat komentář
Sociologický průzkum o aplikacích v mobilech

Sociologický průzkum o aplikacích v mobilech | foto: CHIP

Celosvětová poptávka po mobilních aplikacích nezadržitelně roste. Stojí za tím stále větší závislost lidí na mobilních technologiích. Podle mezinárodního výzkumu, který si nechala zpracovat společnost Nokia, je 55 % dotázaných uživatelů chytrých telefonů přesvědčeno o tom, že aplikace v jejich telefonech obohacují jejich život doma (33 %), na cestách (19 %) i v práci (13 %).

Nokia si pro spolupráci na svém výzkumu vybrala profesora Trevora Pinche – předního sociologa a profesora v oblasti vědy a techniky z Cornell University. Jeho úkolem bylo analyzovat více než 5 200 uživatelů chytrých telefonů z deseti zemí. Cílem bylo získat představu o tom, jak způsob, jakým využíváme naše chytré telefony, reflektuje to, kým jsme.

Výzkum ukázal, že uživatelům ani tak nezáleží na počtu aplikací, které mají v telefonu nainstalovány, jako spíš na tom, aby nalezly ty, které jsou pro ně nejvíce užitečné. Více než 70 % uživatelů ve svých chytrých telefonech mělo okolo 30 nejrůznějších aplikací, přičemž 20 % z nich uvedlo, že jakmile se dozvědí o nějaké lepší aplikaci, tak si ji nainstalují a všechny obdobné aplikace z telefonu smažou. 

Nejsou to přitom pouze naše osobnostní a povahové rysy, které ovlivňují náš výběr aplikací. Svou roli hrají i národnostní charakteristiky. Například Brazilci projevili svou oblibu v nejrůznějších oslavách v tom, že 42 % z nich si stahuje aplikace související s hudbou, včetně vyzváněcích tónů, aplikací pro rozpoznání hudebních skladeb, a  hudebních magazínů. Němci si zase libují v prakticky zaměřených aplikacích jako jsou budíky a v Německu nejpopulárnější baterka (29 %). Indové zase preferují aplikace zaměřené na business jako je email nebo aplikace pro evidenci výdajů. 

To, že nějakou aplikaci v telefonu máme, a to, jestli ji používáme, jsou dvě naprosto odlišné otázky. Třetina (30 %) uživatelů chytrých telefonů uvedla, že pravidelně využívá naprostou většinu aplikací ve svých telefonech, ale rozhodně ne všechny. Nejnáruživější uživatelé mobilních telefonů jsou přitom v Indii, kde jich 14 % uvádí, že využívá naprosto všechny aplikace ve svém telefonu. Oproti tomu Britové jsou vůči svým aplikacím nejvíce lhostejní a celých 23 % z nich uvádí, že sotva využijí aspoň některou z nich. 

Výzkum byl proveden společností ICM Research na vzorku 5 231 lidí z 10 zemí v listopadu 2010. Výzkum probíhal v následujících zemích: Brazílie, Čína, Jihoafrická republika, Německo, Indie, Itálie, Singapur, Spojené království, Spojené státy a Španělsko.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení