Menu

Alternativy ke službám Googlu: jak se zbavit špehování

22.09.2022 12:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Alternativy ke službám Googlu: jak se zbavit špehování

Alternativy ke službám Googlu: jak se zbavit špehování | foto: Dawit/Unsplash

Ne všechny digitální cesty vedou ke Googlu (i když mnohé z nich ano). Alespoň některá z těchto spojení můžete přerušit a začít používat alternativní internetové služby.

Většina služeb Googlu je poměrně dobrá. To by sotva kdo popřel. Často jsou také zdarma. Na druhou stranu ani tak bohatá korporace, jako je Alphabet (vlastník Googlu), není ochotna dávat uživatelům cokoli zadarmo. Nabízené služby tak umožňují internetovému gigantu neustále hromadit další a rozsáhlejší množství dat o uživatelích.

Došlo to tak daleko, že organizace Amnesty International prohlásila, že „obchodní model Facebooku a Googlu, který je založen na sledování, je neslučitelný s právem na soukromí“. Organizace proto vyzvala k „radikální reorganizaci technologických gigantů“.

Údajů, které Google shromažďuje o uživatelích svých produktů, je skutečně hodně. Podíváme se na devět alternativ, které jsou často stejně dobré – a někdy dokonce lepší – než služby od Googlu. Některé z nich jsou alespoň částečně zdarma, jiné jsou však zpoplatněné. Druhá možnost je ale často lepší, protože poskytovatel služby pak není nucen vydělávat jiným způsobem, například prodejem vašich dat. Shromažďování údajů na internetu ale nelze zcela odstranit – jde jej pouze omezit. O tom bychom si už neměli dělat iluze.

Prvotním protiopatřením je přinejmenším využívání jiných služeb. Pokud tak učiníte, nebude už tak snadné, aby si o vás jediný internetový koncern, jako je Google, vytvořil rozsáhlý a personalizovaný datový profil. Dokud ale nebudeme svědky vzniku „účinné regulace velkých technologických společností, která by byla v souladu s lidskými právy“, jak požaduje Amnesty International, těžko nám zbývá jiná možnost.

Alternativní vyhledávače

DuckDuckGo

duckduckgo

| Zdroj: DuckDuckGo

Tento vyhledávač neukládá do počítačů uživatelů žádné sledovací cookies a neukládá ani jejich IP adresy. Přestože jsou vyhledávané výrazy analyzovány, nejsou přiřazovány k žádným profilům.
Web : duckduckgo.com
Země původu: USA

Startpage

startpage

| Zdroj: Startpage

Hlavní výhodou tohoto vyhledávače je, že sice zobrazuje výborné výsledky z Googlu, ale zároveň odstraňuje všechny sledovací prvky a neshromažďuje žádné údaje o svých uživatelích.
Web : startpage.com
Země původu: Nizozemí

Qwant

qwant

| Zdroj: Qwant

Tento původem francouzský vyhledávač na internetu využívá výsledky Bingu, ale stejně jako Startpage neshromažďuje žádné údaje o svých uživatelích. Neukládá ani žádné sledovací cookies.
Web : qwant.com
Země původu: Francie

Alternativní cloudová úložiště

Dropbox

dropbox

| Zdroj: Dropbox

Synchronizace souborů ve více počítačích a smartphonech už snad ani nemůže být jednodušší. Základní bezplatná kapacita úložiště činí 2 GB, další prostor lze nakoupit, nebo často i zdarma získat v rámci různých speciálních nabídek.
Web : dropbox.com
Země původu: USA

OneDrive

onedrive

| Zdroj: OneDrive

Služba provozovaná Microsoftem, těsně provázaná s Windows 10 a 11, nabízí bezplatné úložiště s kapacitou 5 GB pro soubory. Předplatitelé služby Microsoft 365 mohou dokonce až pro pět uživatelů získat 1 TB úložného prostoru v cloudu.
Web : onedrive.com
Země původu: USA

Sync.com

sync

| Zdroj: Sync

Cloudová služba, zaměřená na ochranu soukromí uživatele a jeho dat, poskytuje v bezplatné verzi 5 GB prostoru, přičemž další varianty nabízí i kapacitně neomezené úložiště v cloudu za celkem dostupnou cenu.
Web : sync.com
Země původu: Kanada

Alternativní kancelářské aplikace

Microsoft 365

ms365

| Zdroj: Microsoft 365

Tato částečně bezplatná online služba obsahuje aplikace jako Word, Excel a PowerPoint. Můžete je používat přes internet nebo si je stáhnout a nainstalovat lokálně (ale až po zaplacení).
Web : office.com
Země původu: USA

LibreOffice

libreoffice

| LibreOffice

Tento open source software je pod dohledem nadace Document Foundation a je považován za jeden z nejlepších kancelářských balíků. Lze jej nainstalovat lokálně a neshromažďuje žádné údaje o uživatelích.
Web : libreoffice.org
Země původu: Německo

Collabora Office

collaboraoffice

| Collabora Office

Online verze Collabora Office je určena především pro firmy, nikoli pro soukromé uživatele. Existuje i bezplatná verze, ale ta slouží především k testování nových funkcí kancelářských aplikací.
Web : collaboraoffice.com
Země původu: Velká Británie

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Pro zajímavost

  Collabora Office je i opensource aplikace pro mobil a ve vývojovém týmu Collabora je i české zastoupení.

  Reagovat na komentář

  Není všechno zlato co se třpytí

  Sobsahem článku lze samozřejmě souhlasit, FB i strýček G jsou asi jedna z nešmírovatějších společností, kterým v CZ konkuruje leda Seznam.cz. Současně je dobré si ale uvědomit, že šmírovat lze zejména přes datové toky, a tam máme ty nejnebezpečnější gaunery, počínaje providery, serverovnami, přes dohledová centra, státní instituce v zájmu korporací i v zájmu bigUSAbrotters. Takže pokud něco řešit, je nutné to řešit komplexně. A pokud to komplexně řešit jednotlivec nemůže, či neumí, nebo nelze, je nejlepší přístup k výpočetní technice ji podložit velkým kamenným blokem a druhým ji pořádně zplacatit. A ani pak není ještě vyhráno.
  Řešením je digitální detox a nedat se. Úředník poak vypne svůj comp a bude muset mezi lid. A to to tady jde.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení