Menu

Facebook Messengerem se šíří nebezpečí: neklikejte na video, na kterém údajně jste

17.08.2022 10:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Facebook Messengerem se šíří nebezpečí: neklikejte na video, na kterém údajně jste

Facebook Messengerem se šíří nebezpečí: neklikejte na video, na kterém údajně jste | foto: bruce mars / Unsplash

Kyberzločinci přichází v průběhu léta na nový trik, kterým se snaží oklamat mimo jiné i české uživatele chatovací aplikace Facebook Messenger. Pošlou vám podvodné video, na kterém údajně jste.

Vše začíná zprávou od neznámého kontaktu, ale klidně i od vašeho blízkého přítele, jehož účet byl pro tyto účely zmanipulován. “Myslel jsem, že v tomhle videu jsi ty,” uvádí podvodná zpráva. Je k ní přiložen odkaz na první pohled imitující server YouTube. Odkaz sice začíná “https://youtube”, končí ale ruskou doménou “.ru”, což by pro vás měl být varovný vykřičník.

Podvodníci na Facebook Messengeru

O žádné video se totiž nejedná. Jak upozorňuje kyberbezpečnostní společnost Check Point, odkaz napodobuje YouTube adresu, ale přesměrovává uživatele na různé podvodné stránky a snaží se nabourat do uživatelského účtu a hrozbu šířit na další přátele. Po kliknutí na odkaz program vyhodnotí, z jaké země je uživatel, jakou má adresu či jaký používá prohlížeč, a podle toho se rozhodne, kam uživatele přesměruje. Může se jednat například o podvodnou stránku, která slibuje nejrůznější výhry.

Pak už to jde ráz na ráz. Důvěřiví uživatelé Facebook Messengeru na webové stránce vyplní své přihlašovací údaje v domnění, že se tím zapojí do soutěže o hodnotné ceny. Nebo vám web podstrčí aplikaci zamořenou nebezpečných malwarem.

Nejedná se o nijak nový podvod, přesto je stále velmi účinný, upozorňuje Check Point v tiskové zprávě. Než na něco kliknete, raději si vždy dvakrát ověřte, že vám zprávu posílal skutečně daný uživatel. Podobné podvody jsou velmi nebezpečné, protože zprávy od přátel svádějí ke kliknutí a spoléhají na zvědavost a emoce.

Právě v letních měsících se podobných podvodů šíří na největších sociálních a chatovacích platformách více než dost. Není to tak dávno, co jsme informovali o nebezpečí na WhatsAppu. Internetoví šmejdi se tehdy snažili vylákat z důvěřivých uživatelů přihlašovací údaje k jejich profilům, aby mohli šířit škodlivé kódy jen prostřednictvím zprávy.

Zdroj: Tisková zpráva Check Point, Techlicious

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.