Menu

Kompletní omlazení Windows 10: Microsoft plánuje významnou aktualizaci designu

07.01.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kompletní omlazení Windows 10: Microsoft plánuje významnou aktualizaci designu

Kompletní omlazení Windows 10: Microsoft plánuje významnou aktualizaci designu | foto: Microsoft

Příznivci Windows se mohou těšit: Microsoft plánuje silné komplexní omlazení systému Windows 10. Uživatelské rozhraní by mělo získat nový design. První snímky obrazovek už byly zveřejněny, nový design bude pravděpodobně obsažen v podzimní aktualizaci 21H2.

Windows 10 je sice široce rozšířený a používaný systém, mnoho uživatelů ale není zrovna nadšeno z jeho designu. Kritici často hovoří o směsi vzhledu z posledních 30 let, což není úplně od věci. Vzhledem k tomu, že Windows 10 jsou nejpoužívanějším operačním systémem a nikoliv přehlídkou muzejních exponátů, mnoho uživatelů by si modernější a jednotnější rozhraní určitě přálo. Mohlo by také být stylovější. Apple (nejen) s macOS 11 předvedl, že něco takového možné je.

Microsoft má ale také plány na vylepšení rozhraní Windows. Podle vlastní mapy aktivit se zaměřuje na vydání vzhledově nových Windows 10 v roce 2021, pravděpodobně v rámci aktualizace 21H2 na podzim. Pod kódovým názvem "Projekt Sun Valley" pracuje na optické aktualizaci pro různé centrální součásti Windows 10, ke kterým patří Průzkumník, Hlavní panel, nabídka Start nebo Informační centrum. Nedávno se první koncepční obrázky objevily od samotného Microsoftu.

Inzerát na pozici "Senior Software Engineer"

w10designupdate10

Windows jsou zpět. Společnost Microsoft zveřejnila inzerát na obsazení pracovní pozice. | Zdroj: Microsoft

V inzerátu zveřejněném v říjnu 2020 Microsoft hledá obsazení pozice do týmu pro redesign a omlazení Windows 10. V původním textu použil i textový obrat, upozorňující na velký návrat Windows, po zmínce na portálu WindowsLatest ale byl popis náplně hledané pozice změněn. Každopádně úkolem nového člena týmu bude přispět k tomu, aby práce s Windows 10 byla do budoucna pro všechny zákazníky "skvělým uživatelským zážitkem".

Přepínače a tlačítka by měly být standardizovány

Zatímco některé přestávky ve vývoji designu Windows 10 jsou extrémně viditelné, jiné detaily jsou jen matoucí. Nejednotnost najdete například v části Nastavení/Aplikace a funkce. To by se mělo v budoucnu změnit. Windows by se měly vyvíjet ve všech oblastech a sjednotit.

Obrázky z vývojových fází

toggles

Jednotné přepínače, posuvníky a hvězdy pro Windows 10. | Zdroj: Microsoft

Vývoj nového uživatelského rozhraní Windows lze sledovat v dokumentaci na GitHub, podobně jako grafické prvky, které by se do budoucna měly používat v celém systému.

Vývojáři už mohou předběžnou verzi testovat. Díky rozhraní WinUI 3.0 mohou programátoři klasických aplikací pro Win 32 také přistupovat k platformě UWP a aplikovat nové grafické prvky. To vše je součástí strategie "Project Reunion", kterou Microsoft oznámil v průběhu jedné ze svých konferencí z cyklu Microsoft Build.

Zaoblené rohy

roundedcorner

K dispozici jsou alespoň první obrázky nové koncepce vzhledu Windows 10. | Zdroj: Microsoft

V aplikaci pro Windows 10 s názvem "Tips" jsou už několik týdnů viditelné obrázky nového rozhraní. Mimo jiné je v aplikaci také nový design pro nastavení a pro vyhledávání na ploše. Obzvlášť nápadné jsou zaoblené rohy, které Microsoft anoncoval už několikrát. Je také patrné přepracování ikon a barevné pruhy.

Pravděpodobně ale nejde o skutečné snímky obrazovek, ale pouze o koncepční obrázky od Microsoftu. Jak bude design nakonec vypadat, se pravděpodobně ukáže až v Insider programu v průběhu několika dalších měsíců.

Pravděpodobné novinky ve Windows 10 21H2?

windows21h2

První obrázky od Microsoftu ukazují, jak by mohl vypadat update uživatelského rozhraní. | Zdroj: Microsoft

Podle předběžných informací by měla být aktualizace designu hotová na podzim roku 2021. Zatím ale není jasné, ani zda budou dvě aktualizace Windows 10. Může se stát, že Windows 10 21H2 budou designovou aktualizací operačního systému, nebo bude Microsoft celou věc tlačit až do roku 2022.

Nový vzhled by měly získat následující oblasti:

Nabídka Start: vzhled nabídky Start byl upraven až v říjnové aktualizaci Windows 10, ale stále to není ono. Podle všeho Microsoft pracuje na používaných efektech a tématem by také mohly být zaoblené rohy. Jeden z uniklých obrázků ukazuje okno vyhledávání v transparentním fluent designu.

Hlavní panel: údajně by měl být kód Hlavního panelu renovován rozsáhleji, což je také důležité s ohledem na rozhraní pro tablety. Podrobnosti nejsou známy, ale fanoušci by si jistě přáli funkce, jako například vycentrované tlačítko Start, podobně jako v systému Windows 10X, nebo průhledný Hlavní panel, ke kterému musejí pomoci dodatečné nástroje.

Centrum oznámení: mnoho uživatelů Centrum akcí ignoruje, protože je poměrně objemné a zabírá velkou část plochy Windows. V tomto ohledu se už dlouho šíří zvěsti, že by mělo být více modulární a odlehčené.

Průzkumník: jeden ze základních nástrojů práce s operačním systémem už dlouho nezískal žádné skvělé nové funkce. Určitě by mohl být vyladěn minimálně jeho design. Trend je jasný, uživatelé už by neměli být přehlceni nabídkou různých možností.

Microsoft testuje Windows 10 21H2 interně

Windows 10 21H2 zatím nejsou k dispozici v kanálu Windows Insider, aby si jej jeho členové mohli vyzkoušet. Kolují ale informace, že je Microsoft používá interně. Zatím se neví, zda už je nová optika viditelná. Insideři by měli dostat první sestavu Windows 10 21H2 počátkem letošního roku.

Aktualizace vzhledu Windows 10 zní dobře

Microsoft pracuje na novém vzhledu některých centrálních komponent Windows 10, ale zatím není jasné, co přesně bude následovat. Přesto by uživatelé Windows mohli být spokojeni. Už říjnová aktualizace Windows 10 ukázala, že i s malými optickými aktualizacemi v nabídce Start lze mnoho dosáhnout.

Microsoft v tomto směru pokračuje i nadále. Pokud dojde k prvním změnám ve vzhledu Windows 10, nejrychlejší způsob, jak se s nimi seznámit, je prostřednictvím Insider kanálu pro vývojáře. Zatím jsou zde k dispozici Windows 10 21H1, ale v nejbližších týdnech se očekávají i Windows 10 21H2.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ochrana soukromí

  Otevřu jakoukoliv stránku tak naší partneři, pošlete je do prdele, to´d mé přání, a´t neobtěžujou.

  Reagovat na komentář

  RESPEKTUJTE NÁZORY Z PRAXE A NENUŤTE VŠEM CO VÁS NAPADNE !

  Naprosto souhlasím s komentářem pana Butora. Také se mi nelíbí,že mám po každé aktualizaci přeházené ikony a navíc mi tam stále přidávají na plochu některé, co nechci a házím hned do koše. Vždy si musím obnovit svůj pracovní pořádek, což mi zabere někdy až půl hodiny, než po provedené „aktualizaci“ mi můj (zakoupil jsem si ho!) počítač po zapnutí zase funguje tak, jak potřebuji. Nepřeji si to neustálé přehazování a změny na tomto mém vlastním majetku, které jsem si nevyžádal. Jak zřejmo i z jiných připomínek a postřehů, nejsem sám. Tak to, prosím, už konečně také respektujte. Pravidelné aktualizace se mají týkat pouze ochrany a bezpečnosti počítače před malwarem, viry a případnými hackerskými útoky apod. Vše ostatní musí být jen VOLITELNÉ !!!

  Reagovat na komentář

  Microsofťáci vzpamatujte se !

  Vážení, také nedoporučuji dělat zmměny pro změny, jen proto, abyste „byli in“. To hlavní co běžný uživatel (kromě hračičkářů) potřebuje, je stabilita systému a jeho uživatelská intuitivnost. Osobně bych spíše doporučil pořešit členění obsahů ikon a stromů nastavovacích funkcí, než hlouposti ve vzhledu. Např. mi vadí, že když si na ploše srovnám ikony dle svého, tak mi to W10Pro zpřeháže. Proč proboha !? Doporučil bychj spíše udělat uživatelský průzkum mezi větším počtem BĚŽNÝCH uživatelů (těch je podle mne asi nejvíce), co by uvítali. Vzhledové hračičky bych nechal jen jako volbu pro ty, pro které je OS cílem, nikoliv prostředkem, nebo pro ty, co z principu chtějí „něco nového“.

  Reagovat na komentář

  Další blbost

  Já používám leta letoucí počítač k práci. Je mi zcela ukradené, zdali mají některé grafické prvky zaoblené nebo hranaté rohy. A proto proboha, nechte už těchto fakticky nic neznamenajících „inovací“, stačí že jste změnili zcela přístup k funkcím v excelu a wordu, že nefungují starší aplikace (některé i z DOSu – za které bohužel není nová náhrada) a domnívám se že by nebylo od věci, aby si mohl uživatel vzhled SVÉHO (protože si ho koupil) systému ZVOLIT!!!

  Reagovat na komentář

  Kdyby radši řešili odladění a ne vzhled

  Tak po poslední aktualizaci my přestalo fungovat tlačítko START. Žádná oprava nalezená na netu nefungovala. A teď jsem zjistil, mi Win 10 chce dělat TRIM na dvou kusech externích disků přes USB, ačkoli to jsou HDD. Vyzkoušeno na dvou pc s W10. W7 je vidí jako HDD.

  Reagovat na komentář

  Kdo to potřebuje ?

  Opět naprosto zbytečná změna. Kdo na počítači pracuje, ten potřebuje co nejméně změn vzhledu, ovládání ap. Takové změny by měly být dány pouze jako možnost ke stažení pro ty, kdo si s počítačem hrají !!

  Reagovat na komentář

  Proč

  Zas budou „opravovat“ něco, co jakž takž funguje a samozřejmě do toho zanesou spoustu chyb. To jim jde.

  Reagovat na komentář

  Microsoft plánuje významnou aktualizaci designu

  Podle ukázek to vypadá, že menšina „hoošííčků“ si prosadila „růůžovoučkouuu“.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.