Menu

Mapy.cz vás nově ochrání od pokuty na pěším výletu

18.07.2022 12:50 | Karel Dvořák + Přidat komentář
Mapy.cz vás nově ochrání od pokuty na pěším výletu

Mapy.cz vás nově ochrání od pokuty na pěším výletu | foto: Pxhere

V rámci prázdninových turistických výletů se můžete dostat i poblíž oblastí, kam je běžným lidem vstup zakázán. Jedná se například o zakázané zóny národních parků a podobná místa.

Pod hrozbou vysoké pokuty

Mapy.cz jsou jednou z nejpopulárnějších aplikací pro pěší i cyklistické výlety. Zejména v posledních letech, kdy to s cestováním do zahraničí vypadalo z důvodu proticovidových opatření velmi nejistě, se rozmohla turistika po českých luzích a hájích. Problém je, že ne každý je natolik ukázněný, aby třeba v honbě za co nejlepším selfíčkem, zvládl dodržet mantinely dané zákonem, potažmo vyznačenou stezkou. V případě porušení zákona vám hrozí pokuta ve výši až 100 tisíc korun.

Appka včas upozorní

Aplikace mapy.cz nově umí hlídat i to, abyste se náhodou neodchýlili z trasy a nevstoupili právě do některého z území s omezením vstupu. Netýká se to ale jenom výše zmíněných pásem s nejvyšším stupněm ochrany, tedy například I. zóny Národního parku. Vztahuje se to i na dočasná omezení, například na rekonstrukce cest, případně komunikace použitelné jen v určité části roku.

Takto vypadá upozornění na omezení na cestě v aplikace / Screenshot Mapy.cz

Takto vypadá upozornění na omezení na cestě v aplikace / Screenshot Mapy.cz

Ikona zákazu, tedy špendlík s vykřičníkem, se objeví jak už při plánování výletu, tak i při jeho samotné exekuci. Je to natolik výrazné upozornění, že přehlédnutí skutečně nehrozí. Při prohlížení mapy je navíc červeně vyznačena i případná cesta a je opatřena ikonkou přeškrtnutého chodce.

Zdroj: Twitter/Mapy.cz

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Území s omezením vstupu

    V článku je zavádějící věta „Netýká se to ale jenom výše zmíněných pásem s nejvyšším stupněm ochrany, tedy například I. zóny Národního parku.“, neboť zonace národního parku na sebe neváže žádné zákazy. Zákaz vstupu mimo vyhrazené cesty a trasy platí v „Klidovém území národního parku“, Mapy.cz vrstvu „klidovek“ samozřejmě obsahují :-)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení