Menu

Mnoho rozšíření pro internetové prohlížeče uživatele sleduje: zde je návod, jak to zjistit

28.06.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Mnoho rozšíření pro internetové prohlížeče uživatele sleduje: zde je návod, jak to zjistit

Mnoho rozšíření pro internetové prohlížeče uživatele sleduje: zde je návod, jak to zjistit | foto: Chris Yang/Unsplash

Mnohá rozšíření pro Chrome, Firefox a další prohlížeče sledují uživatele. Cílem je rozpoznat a personalizovat související data. Jak zjistit, kterých rozšíření se to týká?

Různé zásuvné moduly, přidávající funkce do internetových prohlížečů, jsou velmi oblíbené. Často je ale jejich tvůrci používají i ke sledování uživatelů. Cílem je takzvaný fingerprinting, tedy identifikace jednotlivých návštěvníků stránek.

Tato metoda se obvykle využívá v kombinaci s dalšími způsoby sledování. Mezi oblíbená rozšíření, která se zajímají o zdroje, které jsou přístupné na webových stránkách načtených v prohlížeči, patří například Překladač Google, Malwarebytes Browser Guard, LastPass, Cisco Webex Extension, DuckDuckGo a mnoho dalších.

Rozšíření prohlížečů mohou sledovat své uživatele: kde se dozvědět více?

extensionfingerprint

Webový skript detekuje přítomnost sledovacího rozšíření ve vašem prohlížeči. Nefunguje to pro Firefox a v případě Edge pouze pro pluginy, stažené z Internetového obchodu Chrome. | Zdroj: Extension Fingerprints

Uživatelé prohlížečů, které jsou postaveny na jádru Chromium, mohou snadno zjistit sledování některým z rozšíření pomocí webové aplikace Extension Fingerprints. Jde o skript s otevřeným zdrojovým kódem, který kontroluje, zda je některé z rozšíření instalováno v prohlížeči. Vývojář do skriptu přidal více než 1000 rozšíření, která jsou u uživatelů nejoblíbenější.

Problém ale je, že uživatelé mají dost omezené možnosti, pokud by se této metodě slídění chtěli bránit. V podstatě se dá pouze identifikované rozšíření odstranit z prohlížeče, anebo zablokovat spouštění JavaScriptu. Ani jedna z možností ale nebude mít pro většinu uživatelů smysl, protože tím přijdou o funkce, pro které si konkrétní rozšíření instalovali.

Zdroj: Ghacks.net, Extension FingerprintsGitHub

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Bohužel, v opeře mi to nefunguje a to ani pro doplňky stažené přímo z google store.

    Reagovat na komentář