Menu
CHIP Speedtest

Nový příkazový řádek Microsoftu: přináší nové možnosti zobrazení

27.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Nový příkazový řádek Microsoftu: přináší nové možnosti zobrazení

Pod kapotou Windows se stále něco děje. Microsoft pracuje na nové verzi příkazového řádku.

Kdo by měl zájem, může si vyzkoušet preview verzi Windows Terminálu už nyní. Působí prakticky a Microsoft se snaží sjednotit různé shelly pod Windows do jednoho. Na řádkách Chipu jste se už jistě setkali s malým open source nástrojem Terminus, který se pokusil o totéž: sjednotit různé konzole pod Windows do jednoho rozhraní. Také Microsoft pracuje na novém terminálu. Není ještě hotový, ale vývojářské práce postupují rychle a pokud byste měli zájem si nový příkazový řádek vyzkoušet, je k dispozici alespoň v předběžné verzi.

K jeho hlavním inovacím patří možnost použití různých textových konzolí v jediném okně. Windows Terminal je tak chopen dostat pod jednu střechu CMD, PowerShell a Windows Subsystem for Linux. Nejnovější uvolněná preview programu 0.5 zobrazuje v novém písmu Microsoftu s názvem Cascadia Code. Font byl navržen speciálně pro potřeby programátorů. Volně použitelné písmo můžete po instalaci používat nejen pro Windows Terminal, ale také v ostatních běžných aplikacích.

Windows Terminal - Windows 10 App 0.5.2661 Preview dobrý
Příkazový řádek Windows 10, Windows Terminal, je nyní k dispozici v předběžné verzi jako aplikace v Microsoft Store. stáhněte si

CO ve Windows Terminálu najdete

commandline-windowsterminal

Windows Terminal lze nyní stáhnout z Microsoft Store a vizuálně vylepšit.

Microsoft zahájil vývoj Windows Terminálu před několika týdny na GitHubu. Pokud máte zájem, můžete ho tam sledovat do posledního detailu. Pro vyzkoušení jej snadno stáhnete z Microsoft Store. Nový příkazový řádek vyžaduje Windows 10 verze 1903 čili květnovou aktualizaci.

Velkou výhodou nového terminálu je, že už nemusíte paralelně otevírat samostatná prostředí PowerShell, CMD a WSL, ale vše běží v jednom okně. Zobrazení je přehledné a jednotlivé konzole můžete kombinovat na jednotlivých kartách. Kromě toho lze využít klávesové zkratky pro profily JSON a upravit si grafiku zobrazení.

Stejně jako i jiná okna lze Windows Terminal provozovat v okně na ploše. Karty lze přejmenovat podle profilu, což je praktické a nemusí už zabírat tolik potřebného místa. Průhledný efekt známý z Windows 10 (Acrylic Blur Effect) se aplikuje na příkazovou řádku také. Kromě toho Microsoft pracuje na bezbariérovém přístupu ke konzoli a v té souvislosti i na možnosti hlasového ovládání. Zabudováno bude i ovládání myší, např. označení textu, a rozšíří se používání klávesových zkratek.

Alternativní Terminus

commandline-terminus

Je jedno, zda používáte CMD nebo PowerShell, Terminus podporuje oba.

Jako alternativa k Windows Terminálu slouží terminálový emulátor Terminus. Může nahradit zabudovaný příkazový řádek ve Windows a podporuje příkazy CMD, PwerShell a WSL. Máte tak k dispozici namísto několika konzolí jednotnou pro všechno. Kromě toho je tento nástroj zcela kompatibilní s unicode a ukládá stav karet. Také komfortní funkce automatického doplňování na jednotlivých kartách uživatelům usnadňují práci.

Terminus 1.0.91 Alpha dobrý 
To, že příkazový řádek ve Windows nemusí být nudný dokazuje open source nástroj Terminus se skvělým vzhledem a chytrými funkcemi. stáhněte si


KOnečně jednotné a moderní

Microsoft plánuje vydání Windows Terminálu ve verzi 1.0 koncem tohoto roku. Před tím ho čeká ještě pár vývojových kroků, ale základ byl s verzí Preview položen a Microsoft pilně aktualizuje. Pro uživatele, kteří nemusí příkazový řádek používat často, nejde o žádnou velkou věc. Kdo ale musí častěji sahat po různých konzolích ať už z pracovních nebo jiných důvodů, sjednocení a standardizaci ocení.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení