Menu

Podpora první verze Windows 11 skončí letos: Microsoft zavádí vynucené aktualizace

30.01.2023 08:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Podpora první verze Windows 11 skončí letos: Microsoft zavádí vynucené aktualizace

Podpora první verze Windows 11 skončí letos: Microsoft zavádí vynucené aktualizace | foto: Dell/Unsplash

Většina uživatelů Windows stále používá desítky, nicméně podpora první verze Windows 11 se blíží ke svému konci. Počítače, které mají tento systém instalovaný, budou aktualizovány automaticky.

Podpora Windows 10 je kvůli existenci mnoha různých verzí poněkud nepřehledná. U Windows 11 je to prozatím jednodušší, ale i u tohoto systému bude časem potřeba se vypořádat s ukončením podpory různých verzí.

Podpora první verze jedenáctek se pomalu chýlí ke svému konci, a to ve stavu, kdy s tímto systémem pracuje jen zlomek všech uživatelů Windows. Jde o Windows 11 21H2, první finální verzi nástupce desítek. Microsoft pro tuto verzi naposledy poskytne bezpečnostní aktualizace 10. října 2023.

Automatické aktualizace systému od Microsoftu

Microsoft oznámil, že uvolnil režim automatických aktualizací pro Windows 11 21H2 Home a Pro. Pokud s některou z těchto verzí pracujete, aktualizace funkcí na nejnovější verzi 22H2 se načte a nainstaluje na pozadí zcela bez vašeho zásahu. Jedinou kontrolou bude nutný restart počítače, po kterém se aktualizace dokončí.

Co je důležité vědět: v systému Windows 11 Home nelze funkční aktualizaci přibrzdit. Uživatelé verze Pro ji mohou oddálit pomocí vestavěných prostředků a to až do ukončení podpory verze ze strany Microsoftu.

Až doposud se aktualizace nespouštěla automaticky. Uživatelé museli přejít do sekce Služba Windows Update a vyhledávání aktualizací spustit ručně. Teprve poté se zobrazil nový systém Windows 11, který bylo možné instalovat.

Od této chvíle bude ale Windows 11 pracovat automaticky, což lze také chápat jako vynucení aktualizace. Uživatelé tedy nebudou mít příliš na výběr, zda zůstat na staré verzi. A nemá to ani smysl, určitě ne po říjnu 2023.

Microsoft plánuje aktualizaci distribuovat od data uvolnění postupně v průběhu několika následujících měsíců. Uživatelé pak budou mít pouze možnost zvolit si čas restartu po instalaci. Pokud automatický systém aktualizace zjistí nějaké problémy, funkce Safeguard ji pozastaví.

Windows 11: podpora minimálně po dobu dvou let

w11taskman

Soukromí uživatelé získávají pro každou verzi Windows 11 dvouleté období podpory. | Zdroj: Microsoft

V případě systému Windows 11 Microsoft uvolňuje jednu novou verzi ročně. Každá verze je pak podporována po dobu dvou let. Platí to minimálně pro verze Windows 11 Home a Pro, které používají především soukromí uživatelé. Stejnou 24měsíční podporu dostávají i verze Pro Workstation, Pro Education a SE.

Tento systém znamená, že paralelně jsou podporovány vždy dvě verze Windows 11. V současnosti to jsou systémy Windows 11 21H2 a Windows 11 22H2. Po ukončení podpory verze 21H2 se očekává vydání verze Windows 11 23H2.

Pro firmy nebo vzdělávací organizace, které používají verze Windows 11 Enterprise nebo Windows 11 Education, platí podpora pro každou verzi jedenáctek po dobu tří let.

Časový rámec podpory Windows 11

Verze Windows 11 Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro firmy
Windows 11 21H2 10. října 2023 8. října 2024
Windows 11 22H2 8. října 2024 14. října 2025


Zdroj: Microsoft

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.