Menu

Rychlá kontrola na přítomnost malwaru: praktické online antivirové skenery

16.04.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Rychlá kontrola na přítomnost malwaru: praktické online antivirové skenery

Rychlá kontrola na přítomnost malwaru: praktické online antivirové skenery | foto: mohamed Hassan/Pixabay

Uživatelé, kteří si z jakéhokoliv důvodu nechtějí na své zařízení instalovat antivirový program, mohou získat více jistoty pomocí rychlého online skenování. Existují aplikace, které nevyžadují instalaci, a přesto dokáží viry spolehlivě detekovat.

Odborníci v oblasti bezpečnosti často citují anglické rčení "Better safe, than sorry". Volně přeloženo je lepší vždy myslet na bezpečnost, než litovat. Totéž platí i v případě pohybu v online prostoru, kde na uživatele číhá spousta nebezpečí například v podobě odkazů, na které by neměli klikat a souborů, které by neměli stahovat. A to zejména v případech, kdy pocházejí z neznámých zdrojů.

Pokud sázíte na program Windows Defender a nechcete používat antivirový program, můžete si provést druhou bezpečnostní kontrolu pomocí rychlého skenu online nástroji. Během několika sekund jsou schopny analyzovat vaše soubory a detekovat případný výskyt škodlivého kódu.

virustotal-logo

VirusTotal

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný online skener, který otestuje jednotlivé soubory na přítomnost viru.

virustotal.com
jotti-logo

Jotti Malware Scan

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná webová aplikace vám pomůže identifikovat případný malware ve stažených souborech.

virusscan.jotti.org/En

 

VirusTotal: soubory skenuje 69 antivirových programů.

virustotal

Pokud virový alarm spustí pouze několik skenerů, obvykle se jedná o tzv. "false pozitive" detekci. | Zdroj: VirusTotal

Pravděpodobně nejznámějším a nejspolehlivějším řešením je VirusTotal. Používání webové aplikace je velmi snadné. Stačí příslušný soubor přetáhnout do prohlížeče a skenování se spustí. Podporovány jsou soubory až do velikosti 650 MB.

Po několika sekundách se zobrazí výsledek. Pokud je kruhový symbol výsledku zelený, můžete skenovaný soubor nebo program bez obav použít. Ve většině případů ale několik antivirových programů spustí alarm. V takovém případě je dobré se podívat, zda se jedná o známé, nebo spíš menší méně známé výrobce antivirových programů a podle výsledku pak můžete pátrat detailněji.

Pouze v případě, kdy je velký počet položek v seznamu zabarven červeně, není se souborem něco v pořádku. Pak byste od něj raději měli dát rychle ruce pryč. V nástroji VirusTotal také můžete jednoduše vložit odkaz na soubor EXE v kartě »URL« a zkontrolovat ještě před jeho stažením. Ušetříte si tak riziko, že budete klikat na nedůvěryhodné odkazy.

Aternativa: Jotti Malware Scan

jotti

Také služba Jotti používá pro test souborů několik antivirových skenerů. | Zdroj: Jotti

Velmi podobně jako VirusTotal funguje i varianta Jotti Malware Scan, který můžete použít pro druhý průchod skenování. Tato bezplatná služba už existuje více než 15 let a ke skenování používá také více testovacích nástrojů. Služba se zaměřuje na nejdůležitější výrobce antivirových programů a umožňuje současné nahrávání až pěti souborů.

Stejně jako u služby VirusTotal je i zde k dispozici funkce pro vyhledávání kontrolního součtu a odkaz na výsledek zkoumaného souboru lze snadno zkopírovat a odeslat, například některému z odborníků na bezpečnost z okruhu vašich známých.

Pro případ nouze: online skenery od výrobců AV nástrojů

f-secure

Online skener od F-Secure dokáže prověřit váš systém bez nutnosti instalace. | Zdroj: F-Secure Online Scanner

Pokud máte podezření, že se do vašeho systému dostal nežádoucí software, rychle vám mohou pomoci bezplatné online skenery od známých výrobců, mezi které patří Eset, F-Secure nebo Trend Micro (House Call). Stačí stáhnout malý soubor EXE a poklepáním jej spustit. Nástroje pak bez nutnosti instalace prohledají celý systém.

V případě nalezení malwaru, trojských koní nebo virů je online skenery dokážou i odstranit. Zpravidla to ale nefunguje u nejnovějších hrozeb, ale pouze u známých. Nakonec pro důkladnější ochranu nebo očistu je lepší instalace komplexního antivirového balíku a mnoho výrobců základní sady nabízí zdarma, například Avast Free Antivirus.

eset-logo

Eset Online Scanner 3.4.7.0

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj provede bezplatnou bezpečnostní kontrolu vašeho systému. Nežádoucí malware, trojské koně a viry jsou detekovány a odstraněny.

eset.com/cz/online-scanner/
f-secure-logo

F-Secure Online Scanner 8.5.15.0

CHIP hodnotí Dobrý

Online skener otestuje váš počítač na přítomnost virů zdarma a bez časově náročné instalace.

f-secure.com/en/home/free-tools/online-scanner

 

Pro každodenní kontroly stahovaných souborů

Výsledky skenování online nástroji jsou snadno čitelné i pro běžné uživatele. Možná by v některých případech neškodilo blíže vysvětlit falešně pozitivní detekce, protože některé citlivější nástroje stále označují i bezpečné soubory.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.