Menu

Tak to už je moc, Firefoxi: reklama v URL řádku

21.09.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tak to už je moc, Firefoxi: reklama v URL řádku

Tak to už je moc, Firefoxi: reklama v URL řádku | foto: Damiano Baschiera/Unsplash

Údržba a neustálý vývoj prohlížeče, jakým je například Firefox, představuje spoustu práce a není pochyb o tom, že i Mozilla chce vydělávat peníze. Jsou ale různé způsoby, jak toho dosáhnout.

Nová funkce Firefox Suggest už ale podle mnoha uživatelů překračuje meze. Do adresního řádku prohlížeče přináší reklamu. Počet uživatelů Firefoxu klesá, ale Mozilla do svého prohlížeče stále vkládá hodně úsilí. A nikdo nemůže nic namítat proti tomu, že si chce díky bezplatnému prohlížeči také vydělávat peníze.

Vždy je ale otázkou, jak to vypadá v praxi. Firefox Suggest je nová funkce prohlížeče, která některým uživatelům dost vadí. Mozilla o ní píše na svém blogu Blog.mozilla.org v příspěvku "Get where you’re going faster, with Firefox Suggest".

Funkce má usnadnit vyhledávání relevantních věcí na internetu přímo z řádku URL. To zní dobře, ale Mozilla tam také zahrnuje obsah od sponzorů, tedy placenou reklamu. To je samozřejmě u uživatelů už méně populární.

Co vlastně Firefox Suggest dělá

firefoxads-1

Funkce doplňuje také reklamní a sponzorované odkazy. | Zdroj: Mozilla

Pomocí URL v řádku jde dělat spousta užitečných věcí. Většina uživatelů Firefoxu už ví, že jím lze přímo vyhledávat s pomocí Google, ale také umí procházet historii, záložky nebo otevřené karty.

Firefox Suggest rozšiřuje možnosti například o články z Wikipedie, ale také o příspěvky z doplňkové služby Pocket a obsah od sponzorů. Pokud například zadáte slovo "Kostarika", jsou k dispozici výsledky vyhledávání Google, a také praktická zkratka na heslo ve Wikipedii.

Pokud zadáte pro změnu "Vans", dostanete také nabídku na přesměrování přímo na Ebay, kde si můžete tenisky zakoupit. Firefox chce zároveň poskytovat doporučení, založená na kontextu vyhledávání, to ale vyžaduje zasílání více údajů Mozille o uživatelských zvyklostech, například co uživatelé hledají, kde se nacházejí a na jaké návrhy odkazů klikají.

Uživatelé to mají pod kontrolou

firefoxads-2

Firefox Suggest musí být výslovně povolen. | Zdroj: Mozilla

Mozilla uvolňuje funkci Firefox Suggest spolu s aktuální verzí Firefoxu 92 v USA, domácích uživatelů by se prozatím neměla týkat. Mozilla v té souvislosti zdůrazňuje, že uživatelé mají stále kontrolu nad tím, co přesně se zobrazuje a jaká data se přenášejí. O funkci informuje samostatné okno a uživatelé s jejím používáním musí vyjádřit svůj souhlas.

Tento postup není zrovna moc intuitivní, alespoň je ale možnost jej ihned ukončit, pokud si pozorně prohlédnete obrazovku. Mimochodem, nastavení mohou uživatelé také upravit v nabídce nastavení pod položkou "Soukromí a zabezpečení".

Na půli cesty

Určitě by bylo skvělé, pokud by se sponzorovaný obsah nezobrazoval vůbec, ale Firefox s tím v současné době bojuje. Sponzoři znamenají peníze. To, že uživatelé mohou rušivé a nežádoucí funkce vypnout, je součástí filozofie Mozilly. V tomto ohledu až zas tak o nic moc nejde, pokud bude prohlížeč k dispozici i nadále v obvyklé kvalitě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ale stejně je to síla

  Na druhou stranu cpát to do adresního řádku, kde má být adresa a kterej už takhle je trochu schizoidně i vyhledávací, tak to je opravdu další důkaz toho záhadného kvantového viru, kterej lidem degraduje mozky …

  Reagovat na komentář

  Vysvětlení

  … a tak se snaží vývojáři FF ze zoufalství vymýšlet pytloviny …

  Reagovat na komentář

  Ke kořenům

  O uživatele začali hromadně přicházet, když opustili svou jinakostní filozofii a politiku vývoje a FF zgooglovatěl.
  Supr je, že ta funkce se dá vypnout.
  Jinak je FF podle mě stále lepší, než malwareovej Chrome a jeho bratranec Edge. Okusil jsem hodně prohlížečů (mimo Safari a nějakých exotických odnoží většinu) a FF je zatím rozhodně nejergonomičtější, byť by tam pár věcí doladit mohli. Jenže lidi jsou ovce a nechaj si masírkou nacpat google a nebo microsoft-google.

  Reagovat na komentář

  To je ale právě ono jádro pudla

  Jenže ty blbové v Mozille si pořád neuvědomují, že přesně kvůli takovým přehmatům o ty uživatele začali přicházet a přicházejí dál ..

  Reagovat na komentář

  nevidím v tom problém

  Narozdíl od běžného chování MS, googlu a spol., je funkce srozumitelně vysvětlená a navíc ji musím výslovně schválit, aby začala fungovat. Takže co chtít víc? Neschválím a mám pokoj, anebo mám ff rád, či mi ta funkce vyhovuje a tak ji budu mít.
  Co bych za tro dal, kdyby podobně přicházela různá „vylepšení“ ve windows.

  Reagovat na komentář