Menu
CHIP Speedtest

Tento nástroj zvyšuje zabezpečení Windows 10: a už funguje s updatem Windows 10 2004

28.05.2020 07:30 | Jiří Palyza
Tento nástroj zvyšuje zabezpečení Windows 10: a už funguje s updatem Windows 10 2004

V oblastech zabezpečení a soukromí mají Windows 10 stále co zlepšovat. Mnoho nastavení lze zrušit, ale často jsou skryta hluboko v systému. Zde pomáhají bezplatné nástroje, které sdružují všechny možnosti zabezpečení.

Spolu s užitečnými doplňky to zvládne i freeware Windows Privacy Dashboard (WPD). Je už kompatibilní s květnovou aktualizací, která by měla být uvolněna tento týden. Všichni uživatelé by měli vědět, že z hlediska sbírání dat jsou Windows 10 docela hladový systém. Microsoft ale postupně řadí zpátečku a do systému přidává přepínače pro lepší kontrolu mnoha funkcí sběru dat. Důvodem je skutečnost, že vedle centrálního nastavení ochrany dat zůstávají v systému ještě další funkce, které shromažďují informace. A obvykle jsou dobře skryty.

I když si dáte práci s nelehkým manuálním vypnutím těchto funkcí nemusíte slavit úspěch, protože úplné vypnutí špehování Windows je poměrně komplikované. V tomto ohledu by ale mohl pomoci Windows Privacy Dashboard – WPD. Přenosný freeware umožňuje spravovat možnosti nastavení ochrany osobních údajů, zpracovává pravidla brány firewall a v případě potřeby také odstraňuje instalace předem instalovaných aplikací. Tento nástroj je nyní také kompatibilní s updatem Windows 10 2004, který by se v průběhu tohoto týdne měl objevit v rámci květnové aktualizace pro všechny systémy Windows 10.

Stáhněte si: Windows Privacy Dashboard (WPD)

wpd-ilu

Windows Privacy Dashboard (WPD) 1.3.1532

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Přenosný nástroj „Windows Privacy Dashboard“ (WPD) sdružuje všechna nastavení systému Windows 10 do jednoho okna a umožňuje přizpůsobit operační systém vašim vlastním požadavkům.

Stáhněte si

 

Výhody
kontrola nad systémovými nastaveními Windows 10
vysvětlení pro každou položku
deaktivace špehování Windows

Windows Privacy Dashboard (WPD): jednoduché rozhraní

wpd1

Jednoduché: WPD je přenosný, bez reklamy a redukuje se pouze na plnění své funkce.

Vývojář WPD byl minimalistický, grafické rozhraní programu je velmi jednoduché a neobsahuje reklamu. Tři základní položky centrální nabídky se týkají nastavení ochrany osobních údajů, potenciálních pravidel brány firewall a odstranění instalací programů. Poznámka v pravém horním rohu napovídá, že v podstatě existuje 21 základních nastavení ochrany osobních údajů, na která byste se měli podívat. Pokud by to nestačilo, pro lepší ochranu dat je k dispozici dalších 31 nastavení. Software také upozorní na možné akce týkající se pravidel brány firewall.

Lepší ochrana osobního prostoru

wpd2

WPD poskytuje řadu nastavení pro zlepšení soukromí, uživatelé se ale musí sami rozhodnout, které a jak nastavit.

Než začnete přizpůsobovat nastavení ochrany, je vhodné nastavit bod obnovení systému. To lze provést přímo z WPD kliknutím na ikonu se symbolem zálohy. Nastavení jsou v grafickém rozhraní provedena jako jednoduché vypínače. Krátký text příslušnou funkci popisuje a kliknutím na otazník na jeho konci získáte u většiny bodů konkrétnější vysvětlení.

Co je důležité, WPD nenabízí žádné návrhy z hlediska doporučení deaktivace konkrétních položek. Zde je to na vás a rozhodnutí musíte učinit sami. Existuje ale jistá zkratka: pokud přejdete zcela dolů, můžete všechny funkce vypnout najednou. Mimořádně praktický je také přepínač "Výchozí", pomocí kterého můžete v případě problému znovu obnovit výchozí nastavení.

Firewall blokuje výchozí špehování

wpd3

Blokace telemetrie: WPD používá nastavení brány firewall k blokování sběru telemetrických dat.

V pravidlech brány firewall můžete deaktivovat sběr telemetrických dat. Stačí kliknout na položku "Spy" a nástroj WPD nastaví příslušná pravidla. Je zde i několik zpřesnění, například může být blokace rozšířena na Skype, OneDrive a další služby Microsoftu.

Třetí přepínač by měl být používán opatrně, protože blokuje aktualizace Windows. To může být docela praktické zejména pro uživatele systému Windows 10 Home, kteří by jinak nemohli automatickým aktualizacím zabránit. Není ale dobré deaktivovat aktualizace na delší dobu.

Odstranění předem instalovaných aplikací

wpd4

Odebírání aplikací: předem instalované programy lze odstranit v jednom kroku.

Problém se systémem Windows 10 jsou i četné aplikace, předem instalované Microsoftem. Dříve byla Windows poměrně čistá a své nástroje integrovali pouze výrobci hardwaru. Dnes jsou ale Windows vybavena předem instalovaným softwarem v poměrně hojné míře. Pěkná věc na WPD je, že stačí kliknout na aplikace, které chcete odebrat, a poté budou všechny smazány najednou. Cesta zpět není možná, takže ve WPD nelze obnovit aplikace, které byly jeho prostřednictvím odstraněny. Ty lze případně znovu instalovat z Microsoft Store.

Smutné ale nutné

Není příliš pozitivní, že k ochraně soukromí ve Windows jsou zapotřebí podobné nástroje. Je to ale nutné, protože Microsoft nabízí v tomto ohledu ve Windows velmi málo nastavení, a také jsou v systému dost rozptýlena. Pokud se do problematiky ochrany soukromí chcete ponořit více, musíte se vypořádat se zásadami skupiny a pravidly brány firewall. Což je úkol spíš pro odborníky. Nástroje jako WPD k těmto funkcím usnadňují přístup. Určitě je ale dobré vytvořit si bod obnovení systému, protože některá nastavené mohou mít na systém hluboký dopad.

mohlo by vás také zajímat: tři nové nástroje Microsoftu pro windows, které stojí za to vyzkoušet


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení