Menu

Spousta úložného prostoru: celosvětově největší disk SSD

16.11.2020 12:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Spousta úložného prostoru: celosvětově největší disk SSD

Spousta úložného prostoru: celosvětově největší disk SSD | foto: Foter.com/Yutaka Tsutano

Disky SSD v současnosti patří k nejoblíbenějším zařízením pro ukládání dat. Čtení i zápis provádí extrémně rychle a mezitím spadly i jejich ceny, takže s běžnými kapacitami už nejsou nijak nedostupné. Nicméně s rostoucí datovou kapacitou jdou ceny strmě nahoru.

SSD jsou oblíbené z mnoha důvodů. Datové úložiště je bez pohyblivých částí, tedy funguje naprosto tiše. Pokud jde o rychlost datového toku, disky SSD předstihují běžné magnetické disky HDD.

Existují ale velké rozdíly v cenách. Mnoho dobrých modelů se dá koupit už do jednoho tisíce Kč. Se zvyšující se kapacitou úložného prostoru ale cena SSD disku velmi rychle roste.

Největší SSD na světě

ssdthebiggest1

Společnost Nimbus Data chce dodávat největší SSD na světe. | Zdroj: diyphotography.net

Celosvětově největší kapacitu má ExaDrive DC100 od výrobce Nimbus Data. Podle informací společnosti flash disk nabízí přes 100 TB úložného prostoru. Nimbus Data disk představila už v roce 2018. Vzhledem ke své kapacitě je disk určen pro použití na serverech, takže míří především na firemní zákazníky. Tomu odpovídá i podporovaná rychlost "pouhých" 500 MB/s a spotřeba 10 W bez zatížení.

SSD disk by se dal ale použít i na domácím počítači nebo s notebookem. Jen pro představu, na největší SSD disk na světě byste mohli uložit 20 milionů skladeb s velikostí kolem 5 MB na jednu položku. To je rozsah, kterého při běžném používání nelze dosáhnout.

Poté, co se dala cena disku ExaDrive DC100 zjistit pouze na přímý dotaz výrobci, ve svém online obchodě společnost Nimbus Data nyní dala svému datovému monstru oficiální cenovku. Celosvětově největší disk SSD se zde nabízí za 40 000 USD.

Samsung je v čele nabídky SSD

ssdthebiggest2

Konkurence také plánuje pevné disky SSD s gigantickou kapacitou úložného prostoru. | Zdroj: GettyImages (ilustrační obrázek)

Ve formátu 2,5 palce vede v oblasti největších úložných zařízení společnost Samsung, a to díky svému disku PM1643 s kapacitou 30 TB. Model se prodává za cenu převyšující 200 tisíc Kč a je k dispozici na dotaz. V přepočtu na jeden TB datové kapacity to vychází na zhruba 7000 Kč. Pokud bychom tuto cenu přepočítali na 100 TB, vyšlo by nám 700 000 Kč. Největší SSD disk od společnosti Nimbus Data tak vychází o něco dražší.

Mimochodem Samsung už v minulosti ohlásil také SSD disk podobné velikosti. Dokáže kapacitu 100 TB dokonce překonat?

Online nebo z disku: jaké aplikace upřednostňujete?

6%
94%
Celkem hlasů: 32

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.