Menu

Srdce z 3D tiskárny i digitální obraz ze skla

28.03.2019 11:47 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Srdce z 3D tiskárny i digitální obraz ze skla

Srdce z 3D tiskárny i digitální obraz ze skla | foto: CHIP

Moderní technologie současnosti dokážou zajímavé věci. Například 3D tisk pomáhá kardiochirurgům, barmanům i sportovcům. Přesvědčit se o tom můžete na veletrhu Reklama Polygraf Obaly.

Málokdo asi tuší, že 3D technologie pomáhá například i českým kardiochirurgům. Na základě dat z počítačové tomografie vznikl už i model srdce pacientky, který posloužil při předoperační přípravě. „Česká republika se zařadila mezi několik zemí na světě, které rozvíjejí využití 3D tisku v kardiochirurgii. 3D tisk v lékařství se používá v několika oblastech. Vedle edukačních a prezentačních pomůcek, přes diagnostiku, operační pomůcky a implantáty až po protetické pomůcky. V poslední době se také používá jako prostředek pro předoperační přípravu,“ říká Ondřej Štefek ze společnosti 3Dees Industries.

kopie-souboru-heart-model-nahled

Metoda 3D tisku se daří uplatňovat i v jiných odvětvích, například v módě, designu, při výrobě speciální obuvi nebo krytů na protézy končetin. Svůj první kancelářský dům si na 3D tiskárně vytiskli před třemi lety v Dubaji během 17 dní. Dokonalé tretry s podrážkou vyrobenou touto technologií už má světová sprinterka Allyson Felix.

 art4leg-kryt-na-protezu-nahled

3D tisku se bude ve dnech 9. až 11. dubna v Letňanech věnovat i český veletrh REKLAMA POLYGRAF OBALY. Jeho součástí bude i specializovaná výstava 3D EXPO s největší přehlídkou 3D tiskáren a materiálů pro 3D tisk v Česku. A řešit se bude i recyklace. „Na tomto ročníku se široké veřejnosti představí první český rePET filament, který vznikl ze 100% recyklátu. Hlavním tématem bude ekologie provozu 3D tisku a s tím spojená recyklace. K vidění bude část uměleckého díla z rukou Michala Trpáka s názvem Paralelní svět andělů, což je 3D tištěný roj soch z recyklovaného PET materiálu. Jde o experimentální tisk z nově vyvinutého filamentu, který pochází z posbíraných PET lahví,“ říká ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

Letňanský veletrh se ale nebude zabývat pouze 3D technologiemi. Představí unikáty z oblasti reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií jako nové tiskové aplikace, produkční stroje s efekty neonových barev, moderní trendy v publikování knih nebo digitální tiskárnu, která potiskne tenisky i se zipem. Jednou z představovaných supertechnologií bude i projekční barva, která promění prakticky jakékoliv sklo v luxusní digitální obrazovku. Promítat se dá i na zadním skle auta, výloze obchodu nebo třeba na kousku plexiskla.

projekcni-barva1-2(1)-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení