Menu

Statistika Esetu: Malware v říjnu

13.11.2013 14:43 | Karel Kovar + Přidat komentář
Statistika Esetu: Malware v říjnu

Statistika Esetu: Malware v říjnu | foto: CHIP

Počítačová hrozba Win32/Bundpil zvýšila v říjnu svůj podíl v celosvětových statistikách nejrozšířenějšího malwaru na necelá 4 % (3,9 %).

Na druhé příčce zůstal škodlivý kód INF/Autorun, který dosáhl v minulém měsíci 2,1 % ze zaznamenaných infiltrací. Oba tyto škodlivé kódy reprezentují malware využívající ke svému šíření výměnná média. Žebříček světových statistik počítačových hrozeb ESET Live Grid tedy ukazuje, že i nadále je nutné obávat se nákazy z přenosných flash klíčenek, externích disků, CD nebo DVD disků. Na třetí pozici se udržela s těsným odstupem hrozba Win32/Sality s globální mírou infekce 2,05 %. V České republice patřily v říjnu k nejrozšířenějším hrozbám trojské koně Win32/TrojanDownloader.Small.AAB a Win32/Kryptik.BNVE s podílem 5,43 %, resp. 3,48 %.

Hrozba Win32/Bundpil představuje červa šířícího se pomocí přenosných médií. Ten obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další škodlivé soubory. Napadené soubory jsou následně zničeny s využitím protokolu HTTP. Červ vymazává soubory s příponami .exe, .vbs, .pif, .comd. nebo .Backup.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

Win32/Sality je polymorfní hrozba napadající různé druhy souborů. Prostřednictvím screenshotů rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač. Vytváří a maže registrační klíče spojené s bezpečnostními aktivitami v systému.

Win32/TrojanDownloader.Small.AAB, který je nejrozšířenější v České republice, patří mezi tzv. trojan dowloadery, škodlivé kódy, které se snaží stahovat a instalovat další malware z internetu. Tento trojan obsahuje URL adresy stránek, ze kterých pak stahuje škodlivé soubory.

Hrozby ve světě podle statistik ESET Live Grid (říjen 2013)

 stat-eset1-nahled

Statistiky Eset – ČRHrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (říjen2013)

stat-eset2-nahled

Statsitiky Eset – Čr


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení