Menu

Stopka pro Apple: povinná změna pro standard konektivity

23.09.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Stopka pro Apple: povinná změna pro standard konektivity

Stopka pro Apple: povinná změna pro standard konektivity | foto: Mika Baumeister/Unsplash

Uživatelé iPhonů doposud pro připojení používali Lightning čili konektor od Apple. Návrh zákona Evropské komise to ale brzy může změnit. Podle něj totiž všechny chytré telefony mají být vybaveny rozhraním USB-C, které mají už téměř všechna nová zařízení s Androidem.

Nabíjecí kabel pro mobilní telefon, kabel pro tablet a kabel pro sluchátka – v mnoha domácnostech je těžké udržet si přehled o kabelové výbavě. Důvodem je skutečnost, že jeden kabel často nelze použít pro více zařízení. Jednotné řešení zatím komplikuje zejména Apple, který používá u iPhonu vlastní konektor Lightning. To by mělo brzy skončit, alespoň pokud bude Evropská komise postupovat podle svých plánů. Dnes chce bruselský úřad předložit legislativní návrh na jednotné nabíjecí zásuvky pro digitální zařízení.

Proč už nebylo jednotné řešení zavedeno dávno?

Různé standardy nabíjecích kabelů a zásuvek už spotřebitele obtěžují dlouho – i když se situace v poslední době výrazně zlepšila. Před více než deseti lety se 14 výrobců mobilních telefonů (mezi nimi i Apple) pod tlakem Evropské komise dobrovolně dohodlo na jednotném standardu pro napájecí adaptéry. Co se týče konektorů v chytrých telefonech a tabletech, z někdejších několika desítek typů zůstaly tři: dnes už zastaralý Micro-USB, novější USB-C a tenčí konektor Lightning od Apple, který odmítá zcela opustit svůj standard. Konkurenti od Samsungu a Xiaomi až po Oppo, OnePlus a Motorolu už ve svých zařízeních nyní zpravidla používají konektory USB-C.

Bude Apple muset svůj přístup k iPhonům změnit? To je to, co plánuje Evropská komise

appleusb-c

Konektory Lightning se možná brzy stanou u iPhonů minulostí. | Zdroj: Daniel Romero/Unsplash

Jak hodlá Evropská komise nyní postupovat?

Jak už bylo ze strany úřadu řečeno dříve, pokud Evropská komise dosáhne svého, stane se USB-C obecným standardem pro konektory zařízení. Kromě toho by zákazníci už neměli být nuceni kupovat si při pořízení nového mobilního telefonu například i napájecí zdroj. Komise to chce mimo jiné předložit v návrhu směrnice, který ještě musí projednat státy EU a Evropský parlament. S touto věcí ale úřad zaostává za trendem na trhu, protože Apple, Samsung a další výrobci nyní dodávají své chytré telefony už bez napájecího adaptéru.

Na která zařízení by se to mělo vztahovat?

Podle zprávy se pokyny budou týkat šesti kategorií zařízení. Kromě mobilních telefonů sem patří také tablety, sluchátka, reproduktory, přenosné konzole a fotoaparáty.

Proč tento tlak přichází?

Shodné nabíjecí konektory na jedné straně spotřebitelům výrazně usnadňují používání zařízení, protože potřebují méně různých kabelů. Na druhou stranu by se tím mělo zamezit vzniku velkého množství elektronického odpadu. Zástupci organizací a firem, které se zabývají nakládáním s komunálním odpadem, by tuto iniciativu přivítali.

I přesto si Apple chce zachovat konektory Lightning

Apple chce s Lightningem, který je v současné době instalován ve všech iPhonech, ale také v některých modelech tabletů, jako je aktuální iPad 9 nebo ve sluchátkách AirPod, pokračovat i nadále. Zpočátku bylo hlavním důvodem to, že s Lightningem bylo možné vyrobit extrémně plochá zařízení, odolná proti prachu a vodě, což by s Micro-USB nebylo možné. Mezitím se ale objevila životaschopná alternativa v podobě USB-C, které částečně používá i Apple.

Dražší modely iPadu už mají konektor USB-C. Společnost Apple také upustila od proprietárního připojení MagSafe ve prospěch USB-C pro notebooky (MacBooky). Apple tvrdí, že napájecí jednotky, které lze oddělit od nabíjecích kabelů, stejně využívají USB-C. Nucené zrušení konektoru Lightning by ale vedlo ke vzniku obrovského množství elektronického odpadu.

Apple má také ekonomické důvody, proč se drží kabelu Lightning. Společnost generuje příjmy díky programu "Made for iPhone/iPad" (MFI). Výrobci kabelů Lightning třetích stran musí mít své výrobky certifikované v programu MFI.

Jak to půjde dál?

Nejprve budou státy EU a Evropský parlament projednávat návrh předložený Evropskou komisí. Poté budou muset obě strany najít společný postup. Tlak bude pravděpodobně vyvíjet zejména parlament, který už standardizované nabíjecí kabely několik let prosazuje. Po dohodě mezi Evropským parlamentem a státy EU budou mít národní vlády ještě rok na to, aby nová pravidla implementovaly do vnitrostátní legislativy.

Návrh Komise by měl podle úřadu také pro společnosti stanovit dvouleté přechodné období. Standardizovaná nabíjecí zásuvka by byla pro firmy povinná nejdříve v roce 2024. Do té doby ovšem mohou nabíjecí kabely pomalu ztrácet na svém významu, protože do budoucna se zařízení stále častěji budou nabíjet bezdrátově.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Osobně

  mne více obtěžují různorodé baterie a nabíječky do aku nářadí, než kabely do telefonů. Z ekologického hlediska je to masakr. Odejde vánm třeba nabíječka za 200 kaček, kterou už neseženete, k nářadí za tisíce a dobrou baterií za 700. Můžete vyhodit to všechno a dojít pro nové.

  Reagovat na komentář

  Apple si to vyřeší jako obvykle po svém

  Běžný výrobce by se přizpůsobil, ale tad se bavíme o Apple, takže to vyřeší buď:

  1. Přibalením euro-redukce z lightingu na usb-C (obdobně jako funguje redukce na audio jack) s tím, že s ní bude prodávat telefony jen v EU
  2. odstraní konektor uplně a nechá bezdrátové nabíjení

  Ideální by samozřejmě nechat tam v EU edici jak USB-C tak lighting (místo na to má když vyhodil audio jack) a uživateli vyber si, ale protože je výrobce Apple tak to nehrozí.

  Reagovat na komentář

  Nikoliv, to je ekologie

  Reakce na asaus asar: To je sice pravda, ale pár kašparů v Bruselu bude mít důvod k oslavě, že pomohli ekologii :-)

  Reagovat na komentář

  kocurkovo alebo ako vytvorit monopol

  Uplna sracka ten dovod . Nebude menej odpadu ! Na jeden kabel pripojis len jedno zariadenie sučastne ! Mam niekolko zariadeni a kezde ma svoj kablik tak a urcite nebudem mat jeden kablik na tolko zariadeni ! Pripojim idem spat a dam si budik aby som prehodil dalsie zariadenie ktore je v poradi ? Dam si o 3 vnoci budik ze prehod kable _? Kablik nevydrzi dlho opotrebuje sa ak bude len jeden a bude odpad

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení