Tip: jak oživit nefunkční pixely na monitoru – není vždy nutné hned kupovat nový
Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších…
Stopka pro Apple: povinná změna pro standard konektivity | foto: Mika Baumeister/Unsplash
Uživatelé iPhonů doposud pro připojení používali Lightning čili konektor od Apple. Návrh zákona Evropské komise to ale brzy může změnit. Podle něj totiž všechny chytré telefony mají být vybaveny rozhraním USB-C, které mají už téměř všechna nová zařízení s Androidem.
Nabíjecí kabel pro mobilní telefon, kabel pro tablet a kabel pro sluchátka – v mnoha domácnostech je těžké udržet si přehled o kabelové výbavě. Důvodem je skutečnost, že jeden kabel často nelze použít pro více zařízení. Jednotné řešení zatím komplikuje zejména Apple, který používá u iPhonu vlastní konektor Lightning. To by mělo brzy skončit, alespoň pokud bude Evropská komise postupovat podle svých plánů. Dnes chce bruselský úřad předložit legislativní návrh na jednotné nabíjecí zásuvky pro digitální zařízení.
Různé standardy nabíjecích kabelů a zásuvek už spotřebitele obtěžují dlouho – i když se situace v poslední době výrazně zlepšila. Před více než deseti lety se 14 výrobců mobilních telefonů (mezi nimi i Apple) pod tlakem Evropské komise dobrovolně dohodlo na jednotném standardu pro napájecí adaptéry. Co se týče konektorů v chytrých telefonech a tabletech, z někdejších několika desítek typů zůstaly tři: dnes už zastaralý Micro-USB, novější USB-C a tenčí konektor Lightning od Apple, který odmítá zcela opustit svůj standard. Konkurenti od Samsungu a Xiaomi až po Oppo, OnePlus a Motorolu už ve svých zařízeních nyní zpravidla používají konektory USB-C.
Konektory Lightning se možná brzy stanou u iPhonů minulostí. | Zdroj: Daniel Romero/Unsplash
Jak už bylo ze strany úřadu řečeno dříve, pokud Evropská komise dosáhne svého, stane se USB-C obecným standardem pro konektory zařízení. Kromě toho by zákazníci už neměli být nuceni kupovat si při pořízení nového mobilního telefonu například i napájecí zdroj. Komise to chce mimo jiné předložit v návrhu směrnice, který ještě musí projednat státy EU a Evropský parlament. S touto věcí ale úřad zaostává za trendem na trhu, protože Apple, Samsung a další výrobci nyní dodávají své chytré telefony už bez napájecího adaptéru.
Podle zprávy se pokyny budou týkat šesti kategorií zařízení. Kromě mobilních telefonů sem patří také tablety, sluchátka, reproduktory, přenosné konzole a fotoaparáty.
Shodné nabíjecí konektory na jedné straně spotřebitelům výrazně usnadňují používání zařízení, protože potřebují méně různých kabelů. Na druhou stranu by se tím mělo zamezit vzniku velkého množství elektronického odpadu. Zástupci organizací a firem, které se zabývají nakládáním s komunálním odpadem, by tuto iniciativu přivítali.
Apple chce s Lightningem, který je v současné době instalován ve všech iPhonech, ale také v některých modelech tabletů, jako je aktuální iPad 9 nebo ve sluchátkách AirPod, pokračovat i nadále. Zpočátku bylo hlavním důvodem to, že s Lightningem bylo možné vyrobit extrémně plochá zařízení, odolná proti prachu a vodě, což by s Micro-USB nebylo možné. Mezitím se ale objevila životaschopná alternativa v podobě USB-C, které částečně používá i Apple.
Dražší modely iPadu už mají konektor USB-C. Společnost Apple také upustila od proprietárního připojení MagSafe ve prospěch USB-C pro notebooky (MacBooky). Apple tvrdí, že napájecí jednotky, které lze oddělit od nabíjecích kabelů, stejně využívají USB-C. Nucené zrušení konektoru Lightning by ale vedlo ke vzniku obrovského množství elektronického odpadu.
Apple má také ekonomické důvody, proč se drží kabelu Lightning. Společnost generuje příjmy díky programu "Made for iPhone/iPad" (MFI). Výrobci kabelů Lightning třetích stran musí mít své výrobky certifikované v programu MFI.
Nejprve budou státy EU a Evropský parlament projednávat návrh předložený Evropskou komisí. Poté budou muset obě strany najít společný postup. Tlak bude pravděpodobně vyvíjet zejména parlament, který už standardizované nabíjecí kabely několik let prosazuje. Po dohodě mezi Evropským parlamentem a státy EU budou mít národní vlády ještě rok na to, aby nová pravidla implementovaly do vnitrostátní legislativy.
Návrh Komise by měl podle úřadu také pro společnosti stanovit dvouleté přechodné období. Standardizovaná nabíjecí zásuvka by byla pro firmy povinná nejdříve v roce 2024. Do té doby ovšem mohou nabíjecí kabely pomalu ztrácet na svém významu, protože do budoucna se zařízení stále častěji budou nabíjet bezdrátově.
Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších…
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu…
Klientská aplikace komunikátoru WhatsApp má spoustu šikovných nastavení na zvýšení vašeho…
Jak vyřešit problém, že mobilní verze webového prohlížeče Chrome nepodporuje přepínání účtů…
Aktuální pozice všech autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy jako na dlani – to…
Technologické firmy redukují počty svých zaměstnanců, včetně Microsoftu. Lidé z oboru se…
Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také…
Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový…