Menu

Test: inkBook Prime

08.01.2018 12:15 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: inkBook Prime

Test: inkBook Prime | foto: CHIP

Nová čtečka elektronických knih inkBook Prime se od ostatních čteček liší tím, že je jako první testované zařízení tohoto typu založena na Androidu. Jinak ale funguje jako jakákoliv jiná čtečka.

Systém Android (ve verzi 4.1.1) pohání čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,6 GHz v kombinaci s 0,5GB RAM. Android v tomto případě slouží pouze jako rozhraní pro čtečku. Umožňuje stahovat vybrané aplikace knižních obchodů, ale nepodporuje práci s běžnými aplikacemi z Google Play. S cenou těsně pod 4 000 Kč nepatří k nejlevnějším a je v podstatě dražší než například značkový Kindle Paperwhite 3, na druhou stranu ale nabízí 8GB vnitřní úložiště a velmi slušné osmidiodové podsvícení, které lze snadno regulovat nebo vypnout. 6" e-ink displej má rozlišení 1 024 x 768 bodů (212 ppi) a je dotykový. Pro uživatele, kteří dávají přednost otáčení stránek prostřednictvím bočních tlačítek, je na levém i pravém boku k dispozici dvojice zapuštěných kláves. Díky dotykovému displeji mohou uživatelé při čtení snadno kopírovat, zvýrazňovat nebo poznámkovat text, případně vyhledat význam určitého slova nebo fráze na internetu (zařízení nemá vlastní slovník). Měnit lze velikost i typ zobrazovaného fontu, řádkování nebo okraje textu. Čtečka disponuje nejen Wi-Fi, ale i Bluetooth adaptérem. Díky němu lze ke čtečce připojit bezdrátoová sluchátka nebo reproduktor a poslouchat například mluvené slovo. Připojení k internetu lze použít i pro prohlížení webových stránek. Výhodou čtečky je možnost stáhnout rozhraní pro řadu internetových obchodů, včetně aplikací Amazon Kindle, Kobo, Legimi, Nook a dalších. Interní 8GB disk (s 5,2 GB uživatelsky dostupného prostoru) lze rozšířit až o 32GB microSD kartu. InkBook Prime dále spolupracuje s cloudovým úložištěm, kam lze kopírovat uložené knihy. Díky rozměrům 114 x 158 x 9 mm, hmotnosti 170 gramů a lehce pogumovanému povrchu zad se čtečka výborně drží v ruce. Mimochodem, rozměry jsou prakticky totožné s Kindlem Paperwhite 3, jen hmotnost je o 30 gramů nižší. Paperwhite 3 má ale displej s vyšším rozlišením. Výdrž na baterii výrobce neuvádí, z podstaty displeje by však při vypnutém posdvícení a Wi-Fi měla 2 000mAh baterie vystačit alespoň na 10 000 překreslení stránky. Aktivace podsvícení výdrž samozřejmě zkracuje, my jsme i při intenzivním podsvícení zvládli na jedno nabití přečíst 800stránkovou knihu. Menu čtečky je kompletně lokalizováno do češtiny. inkBook Prime dokáže otevírat soubory ve formátech .txt, epub, mobi, pdf, rtf a .doc, v testované verzi firmwaru 1.3.1 ale nedokázala čtečka otevřít knihy ve formátu .docx, .djvu a .pdb.

Technická data

Displej                  6“ / e-ink / podsvícený / dotykový

Rozlišení              1 024 x 768 bodů / 16 úrovní šedé

CPU / RAM         4x 1,6 GHz / 0,5 GB

Kapacita úložiště             8 GB (5,2 GB) + microSD (až 32 GB)

Konektivita        Wi-Fi 802.11n / BT 4.0 / microUSB 2.0

Podporované textové formáty .txt, epub, mobi, pdf, rtf, .doc, .htm

Rozměry a hmotnost                    114 x 158 x 9 mm / 170 g

Cena vč. DPH: 3 990 Kč

CHIP velmi dobrý (1,3)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení