Menu

Test: Mercusys Halo H50G – šikovné kostky

30.08.2022 14:20 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Test: Mercusys Halo H50G – šikovné kostky

Test: Mercusys Halo H50G – šikovné kostky | foto: výrobce

Mesh systém představuje velmi efektivní řešení pokrytí rozlehlého bytu nebo několikapatrového domu, které je zpravidla také poměrně drahé. Existují ale i výjimky.

Chip otestoval mesh systém Mercusys Halo H50G, low-endové řešení výrobce TP-Link, které představuje zajímavou alternativu pro méně náročné uživatele.

Sada Mercusys Halo H50G se skládá ze tří satelitů – bílých kostek, osazených třemi gigabitovým LAN porty a zdířkou pro napájení. Nejedná se o designový zázrak, ale o to nám ani příliš nejde – kostky jsou nenápadné a neruší ani jejich miniaturní stavová dioda, kterou lze navíc vypnout.

Všechny satelity jsou stejné, takže nezáleží na tom, který připojíte k modemu. Instalace se odehrává prostřednictvím mobilní aplikace Mercusys, která je úplně stejná jako aplikace Deco pro mesh systémy TP-Link, pouze vyvedená v červené barvě. A to je dobře, protože aplikace je v češtině a postup nastavení hlavního zařízení je velmi snadný a intuitivní.

Narazili jsme ale na podobnou potíž jako při testování Wi-Fi routeru Mercusys MR50G, kdy bylo nutné po aktualizaci firmwaru zařízení resetovat do továrního nastavení a nakonfigurovat jej znovu. Stalo se nám to jen s hlavním satelitem, u dalších dvou proběhla aktualizace bez problému.

Sada Mercusys Halo H50G je dvoupásmová, což znamená, že je maximální přenosová rychlost limitovaná nutností současně přijímat o vysílat data v jednom pásmu (dražší mesh sady mají pro vzájemnou komunikaci vyhrazeno samostatné 5GHz pásmo). Přesto jsme na většině pokrývané oblasti naměřili rychlosti kolem 290 Mb/s, což rozhodně není špatný výsledek. Velmi se nám líbí i rozsáhlé možnosti rodičovské kontroly a nízká spotřeba satelitů.

Technická data:

Bezdrátové standardy 802.11a/b/g/n/ac
Porty 3× Gb/s LAN
Funkce WPA 2, MU-MIMO, mesh síť, rodičovská kontrola, firewall, QoS
Spotřeba (jeden satelit) 4,6 W
Rozměry a hmotnost (jeden satelit) 9 × 9 × 9 cm; 174 g
Cena cca 2200 Kč
CHIP výborný (2,2)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    H50G již používám nějakou dobu...

    Podařilo se mi 3 kusové balení koupit za 17 stovek a lze to i levněji. Nastavení velmi až polopaticky zjednodušeno, vše se provádí pomocí jejich aplikace a v Androidím zařízení. Od zprovoznění (včetně aktualizace a resetu zařízení) vše funguje naprosto bez problémů, včetně roamingu mezi jednotkami. Pokrytí domu je příkladné, rychlost jednotky připojené k hlavní ethernetovým kabelem je na maximu (300Mb/s), u jednotky připojené přes WiFi rychlost kolísá mezi 170 – 240Mb/s., pochopitelně zde chybí vyhrazené pásmo pro komunikaci mezi jednotkami. Nicméně jsem vcelku velmi spokojen a doporučuji toto řešení všem zájemcům. Jediná věc která mne trošku mrzí je chybějící podpora WiFi 6 a WPA 3, přece jen již máme rok 2022…

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení