Menu

TEST: TP-Link Archer AX10, nejdostupnější AX Wi-Fi

04.08.2020 07:30 | Radek Kubeš + Přidat komentář
TEST: TP-Link Archer AX10, nejdostupnější AX Wi-Fi

TEST: TP-Link Archer AX10, nejdostupnější AX Wi-Fi | foto: CHIP

Možná vás od úvah o upgradu vaší domácí sítě na špičkový Wi-Fi router s podporou nastupujícího standardu 802.11ax (nebo také Wi-Fi 6), odradila opravdu vysoká cena. Už nemusí.

Ani to netrvalo nijak dlouho a TP-Link představil nový Wi-Fi 6 router Archer AX10, s podobnou cenou, za jakou lze pořídit zařízení standardu 802.11ac. TP-Link Archer AX10 přitom sice nenabídne špičkové parametry propustnosti bezdrátové sítě, jakou slibují Wi-Fi 6 routery za trojnásobnou a vyšší cenu, ale to běžné domácí uživatele, kteří po bezdrátové síti neustále nepřesouvají gigabajty dat, nemusí nijak zvlášť trápit.

tp

Pokud máte doma kvalitní Wi-Fi router, který bez problémů funguje, jeho výměna se nevyplatí. Pokud ale sháníte nový, je příprava na standard AX dobrou volbou. | Zdroj: TP-link

Při našem testování totiž TP-Link Archer AX10 vykazoval vyšší přenosové rychlosti a především lepší dosah signálu než běžné AC Wi-Fi routery ve stejné cenové kategorii – a to jak v pásmu 2,4 GHz, tak i v dnes mnohem důležitějším 5GHz pásmu, které tolik nepodléhá rušení od okolních sítí. Výrobce Wi-Fi router neosadil žádným USB portem, na druhou stranu ale nechybí možnost pohodlné konfigurace zařízení prostřednictvím mobilní aplikace Tether.

Vyměnit stávající kvalitní AC Wi-Fi router za TP-Link Archer AX10 nedává příliš smysl, už kvůli minimálnímu počtu koncových zařízení s podporou Wi-Fi 6, ale pokud potřebujete nový Wi-Fi router, je příprava na standard AX v podobě zařízení TP-Link Archer AX10 dobrou volbou.

Technická data: TP-Link Archer AX10

Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac/ax
Porty 1× 1 Gb/s WAN, 4× 1 Gb/s LAN
Funkce MU-MIMO, rodičovská kontrola, firewall, QoS
Maximální naměřená přenosová rychlost 718 Mb/s
Spotřeba (max.) 7 W
Rozměry a hmotnost 26 × 14 × 4 cm; 365 g
Cena cca 2 200 Kč
CHIP výborný (1,9)

mohlo by vás také zajímat: TEST Xiaomi redmi note 8T, skvělá cena a dlouhá výdrž na akumulátor

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení