Menu

Tip: nouzová ochrana pro Windows 10 – jak zálohovat registr

24.03.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tip: nouzová ochrana pro Windows 10 – jak zálohovat registr

Tip: nouzová ochrana pro Windows 10 – jak zálohovat registr | foto: joergweitz/Pixabay

Pravidelné zálohy jsou dobrou praxí a kdo s Windows pracuje hodně, měl by mít k dispozici i zálohu registru. Microsoft v této souvislosti doporučuje pouze ruční backup nebo vytvoření bodu obnovení systému. Od Windows 10 verze 1803 systém neprovádí automatickou zálohu registru.

Každému, kdo provádí změny v registru, se jeho záloha jistě hodí. Rychlou možností je specifická záloha, kterou lze vytvořit například pomocí nástroje RegEdit (Editor Registru). Prostřednictvím nabídky »Soubor/Exportovat« si můžete vybrat, zda chcete uložit vše nebo jen vybranou větev klíčů, a v případě chyby ji znovu importovat. Automatická funkce »RegIdleBackup« v plánovači úloh už ale nefunguje. Dříve se používala pro automatické zálohování registru při každém restartu, ale Microsoft ji odpojil.

Automatická záloha registru už je ve windows delší dobu vypnutá

regedit1

Přidáním záznamu do registru lze funkci znovu obnovit. | Zdroj: Windows 10/Editor registru

V jednom ze svých dokumentů podpory Microsoft vysvětluje důvody, proč už funkce automatické zálohy registru není dostupná. Přidružená složka, ve které se zálohy ukládaly, zůstává prázdná. Microsoft to zdůvodňuje úsporou místa na disku a radí, že namísto zálohy registru by uživatelé měli použít funkci nastavení bodu obnovení systému. To je také cesta, je ale dobré pamatovat na to, že tento systémový nástroj často způsobuje problémy.

Důležité upozornění: při případné manipulaci s registrem Windows postupujte s maximální rozvahou a opatrností. Sebemenší neuvážené změny mohou vést k problémům s aplikacemi, správnou funkcí systému anebo zablokování celého systému, který nepůjde spustit.

Pokud byste chtěli, můžete si automatické zálohování registru opět obnovit. Stačí otevřít Editor registru a ve složce »HKLM/System/CurrentControlSet/Control/Session Manager/Configuration Manager« vytvořit záznam typu REG_DWORD s názvem »EnablePeriodicBackup« a nastavit hodnotu na 1. Poté se při každém restrartu provede záloha registru. Pokud byste nechtěli do registru zasahovat, můžete si jeho zálohu vytvořit pomocí nástrojů, jakým je například Registry Manager.

registar

Registar Registry Manager 9.01

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj nabízí celou škálu funkcí, pomocí kterých můžete provádět téměř všechny činnosti, týkající se registru systému.

www.resplendence.com

 

Speciální nástroje pro zálohy registru

registrybackup

Software Registry Backup se stará pouze o zálohování registru. | Zdroj: Registry Backup

Robustnější nástroje pro práci s registrem mohou být docela nepřehledné, pokud ale jde čistě o zálohování, existují specialisté, jako například Registry Backup. V jeho případě jde opravdu jen o zálohování a obnovení registru. Zálohy vytvoříte jednoduše kliknutím na »Backup Now« a hned nad tlačítkem si můžete zadat zvolené jméno zálohy.

Na samostatné kartě s názvem »Restore Registry« jsou k dispozici prostředky pro obnovu registru. Pro backup je přednastavena kompletní záloha registru, ale do zálohy můžete zařadit jen vybrané oblasti. V rozšířeném nastavení můžete také konfigurovat automatické zálohování registru. Pro domácí použití by měla stačit jedna záloha denně.

registrybackup-logo

Registry Backup 4.0.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pokud často s Windows experimentujete, provádíte různá nastavení anebo instalace a odstraňování programů, je dobré pravidelně registr zálohovat. Pomůže při tom nástroj Registry Backup.

www.tweaking.com

 

Kompletní záloha je lepší

aiomeibackup

Se zálohováním dat pomáhají nástroje třetích stran, například Aomei Backupper. | Zdroj: Aomei Data Backupper

Z hlediska zálohování Microsoft uplatňuje docela riskantní strategii a dbá na něj stále méně. Absence zálohování registru se dá ještě akceptovat, ale metoda pomocí bodu obnovení systému není příliš spolehlivá a zabudovaná funkce vytváření image Windows 10 pochází ještě z časů Windows 7. V tomto ohledu mohou dobře pomoci řešení třetích stran, například EaseUS Todo Backup Free nebo Aomei Backupper.

Doporučení při experimentech

Běžní uživatelé se mohou bez zálohy registru obejít, spíš je lepší se zaměřit na celkovou strategii zálohování systému a dat. Pro uživatelé, kteří rádi se systémem experimentují, provádějí různé testy, nastavení, systémový tuning anebo často instalují různé programy a aplikace je záloha registru dobrou pojistkou pro nenadálé poruchy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Aleš: Teda článek jak noha. V podstatě správně, až na to že tam chybí „maličkkost“: Ono je totiž zapotřebí v Plánovači úloh vyhledat položku Registry – RegidleBackup a nastavit aktivaci např.: Při spuštění systému

  Reagovat na komentář

  Reakce na Aleš: Teda článek jak noha. V podstatě správně, až na to že tam chybí „maličkkost“: Ono je totiž zapotřebí v Plánovači úloh vyhledat položku Registry – RegidleBackup a nastavit aktivaci např.: Při spuštění systému

  Reagovat na komentář

  Záloha registru

  Obnovení zálohy registru přidáním záznamu do registru nefunguje. Vytvoří se jenom jedna jakási záloha pěti položek s nulovou velikostí. Takže k ničemu.

  Reagovat na komentář

  registry bod obnovení

  Ano doporučuje se záloha registru,fajn.Ale Bod obnovy je k ničemu protože (když jsem se ptal It pracovníka)řekl mi že se to z toho podaří obnovit velmi málo a nebo vůbec.Mám takovou zkušenost.Dal jsem bod obnovy a vyhodilo mi to hlášku že to nejde!A to nebyl jen jeden.Nejlepší je udělat plnou zálohu disku (image).Tam máte jistotu že to tam je vše.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení