Menu

Tip pro Windows 10 a 11: jak změnit port pro připojení ke vzdálené ploše

09.12.2022 15:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 10 a 11: jak změnit port pro připojení ke vzdálené ploše

Tip pro Windows 10 a 11: jak změnit port pro připojení ke vzdálené ploše | foto: Judy/Pixabay

Funkce označovaná jako „Připojení ke vzdálené ploše“ umožňuje ovládat počítače s operačním systémem Windows na dálku – po místní síti i po internetu. Umožní například pomáhat známým, kteří řeší problémy s počítačem, nebo třeba přistupovat k vašemu počítači, když jste na cestách.

Aby bylo možné tuto funkci použít, musíte ji nejprve aktivovat. Stisknutím kombinace kláves [Windows] + [I] otevřete okno „Nastavení“, přejděte do nabídky „Systém | Vzdálená plocha“ a zde funkci pro vzdálený přístup k počítači povolte. Zobrazí se okno pro ověření tohoto kroku, kde je potřeba ještě kliknout na tlačítko „Potvrdit“.

Jen pozor – během covidové pandemie, kdy se funkce vzdálené plochy začala ve firmách hojně využívat pro práci z domu na počítačích v podnikových sítích, se tento způsob vzdáleného přístupu ukázal jako hodně rizikový. Firmy tento problém řeší pomocí vlastní VPN, vy ale můžete případným hackerům zkomplikovat život použitím jiného než výchozího portu.

remotedesktop

Bezpečnější připojení: Funkci „Připojení ke vzdálené ploše“ je nutné nejprve aktivovat, pro její vyšší bezpečnost vám navíc doporučujeme změnit použitý port. | Zdroj: Windows 11/Nastavení

Ve výchozím nastavení se používá port 3389, ale úpravou v registru Windows to můžete snadno změnit. Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R], abyste vyvolali okno „Spustit“. Zadejte do něj „regedit“ a klikněte na „OK“ pro spuštění Editoru registru. Zde přejděte na položku „HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/Terminal Server/WinStations/RDC-Tcp“. Pak v pravé části okna rozklikněte položku „PortNumber“, v nově otevřeném okně přepněte volbu „Číselná soustava“ na „Desítková“ a přepište výchozí číslo portu „3389“ libovolným číslem v rozsahu 1 025 až 65 535. Kliknutím na „OK“ změnu uložte a po restartování počítače použijte pro přístup ke vzdálené ploše nově zvolený port.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Vzdálená plocha nejde použít ve Windows 10 Home.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení