Menu
CHIP Speedtest

Tip pro Windows 10: analýza a vypnutí programů spouštěných se startem počítače

29.10.2020 11:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 10: analýza a vypnutí programů spouštěných se startem počítače

Tip pro Windows 10: analýza a vypnutí programů spouštěných se startem počítače | foto: Colourbox.com

Jednou z častých příčin zpomalování spouštění počítačů s Windows je zbytečné spouštění mnoha aplikací společně se startem operačního systému. Pro zjištění, které programy start počítače zpomalují a vypnutí jejich automatického spouštění, můžete použít funkce Správce úloh.

Nejrychlejší cestou k otevření nástroje Správce úloh ze standardní výbavy Windows je použití klávesové zkratky [Ctrl]+[Alt]+[Del] a volba položky "Správce úloh". Další možností je například pravý klik na tlačítko Start a volba položky "Správce úloh" ze zobrazené nabídky. Pokud se vám zobrazí v minimalistické verzi, klikněte na »Více informací« a následně přejděte na kartu »Po spuštění«.

Možná vás překvapí, jak dlouhý je seznam programů spouštěných společně s Windows. Ve sloupci »Dopad při spouštění« navíc zjistíte, jak moc jednotlivé aplikace start Windows brzdí. Klikněte na popisek tohoto sloupce a nechte si programy seřadit podle jejich vlivu na rychlost startu Windows. Pak se pokuste eliminovat alespoň největší brzdy vašeho počítače. Uděláte to tak, že kliknete na vybranou položku seznamu pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte »Zakázat«. Jen dejte pozor na to, abyste tímto způsobem nezakázali třeba také spouštění antiviru.

startupmenu

Ve Správci úloh lze snadno prověřit automaticky spouštěné programy při startu Windows. | Zdroj: Windows 10/Správce úloh

mohlo by vás také zajímat: spoustu dalších tipů, triků a praktických rad najdete v naší online rubrice novinky/tipy&triky

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.