Menu

Tip pro Windows 11: jak aktivovat integrovanou funkci na ochranu systému

07.09.2022 14:40 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 11: jak aktivovat integrovanou funkci na ochranu systému

Tip pro Windows 11: jak aktivovat integrovanou funkci na ochranu systému | foto: Ricardo Resende/Unsplash

Ve Windows 11 je dobré si aktivovat funkci „Obnovení“ a nakonfigurovat ji pro všechny důležité jednotky, abyste mohli v případě problémů snadno vrátit operační systém do předchozího stavu.

Dá se to udělat velmi jednoduše. Otevřete si „Nastavení“, například stisknutím kláves [Windows] + [I], zde přejděte do nabídky „Systém“ a v pravé části okna klikněte na položku „O systému“. Pak pokračujte kliknutím na modrý odkaz „Ochrana systému“, který najdete v části „Specifikace zařízení“.

Tím se otevře dialogové okno „Vlastnosti systému“, kde se přesunete na kartu „Ochrana systému“. Nyní ve spodní části okna zvolte jednotku, kterou chcete chránit a pokračujte tlačítkem „Konfigurovat“. Nejprve se ujistěte, že je aktivována předvolba „Zapnout ochranu systému“ a pomocí posuvného ovladače „Maximální využití“ určete, kolik úložného prostoru může být k dispozici pro body obnovení.

w11refresh

Návrat k funkčnímu stavu: body obnovení umožňují v případě problémů návrat k funkční konfiguraci počítače. Je ale nutné umět s nimi pracovat. | Zdroj: Windows 11

V praxi se ukazuje jako vhodná hodnota rozmezí pěti až deseti procent kapacity disku. Klepnutím na tlačítko „OK“ zavřete okno s nastavením a poté použijte tlačítko „Vytvořit“ pro vytvoření prvního bodu obnovy. Zadejte smysluplný popis a kliknutím na „Vytvořit“ spusťte celý proces.

V případě problémů se můžete vrátit k některému z vytvořených bodů obnovení. Za tímto účelem přejděte v okně „Vlastnosti systému“ na kartu „Ochrana systému“, klikněte na možnost „Obnovení systému | Další“, vyberte požadovaný bod obnovení a postupujte podle pokynů průvodce.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Proč to není automaticky?

  Proč se o tohle musí nebo by snad měl starat BFU? To by měla být dávno naprogramovaná věc! Začínám zastávat názor, že jakmile je v něčem procesor nebo software, tak to stojí za hovno. Věčně nějaké bugy, zamrzání, padání systému, nekonečné čekání na načtení, chyby, neodladěnost atd. Věčně kvůli tomu nějaké aktualizace. Neumíte nic odladit a berete za to prachy jako bohové. Takový ajťák jsem taky.
  Jediní ajťáci, kteří něco umějí, jsou bohužel hackeři a další zmetci.
  A až se zruší platby v hotovosti a bude blackout, jsem zvědavej, kdo se nají.
  Mike

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení