Menu

Tip pro Windows: jak zobrazit zprávu o napájení počítače a spotřebě

07.11.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Tip pro Windows: jak zobrazit zprávu o napájení počítače a spotřebě

Tip pro Windows: jak zobrazit zprávu o napájení počítače a spotřebě | foto: Maxime Rossignol/Unsplash

Systémy Windows 10 a 11 podporují tzv. moderní pohotovostní režim, takže pokud používáte počítač s jedním z těchto operačních systémů, můžete pomocí příkazu „powercfg“ získat detailní přehled o chování vašeho zařízení během pohotovostního režimu.

Mimo jiné můžete zjistit, které aplikace, služby a hardwarové součásti jsou během různých fází pohotovostního režimu obzvláště aktivní. Majitele notebooků pak budou jistě zajímat také podrobné informace o baterii a jejím vybíjení. Tyto informace obsahují například i údaje o maximální kapacitě akumulátoru přenosného počítače, který se s rostoucím počtem nabíjecích cyklů a stárnutím zařízení neustále snižuje.

powecfg

Sledování spotřeby: pomocí jediného příkazu vám Windows vygenerují velmi detailní zprávu o tom, které aplikace, služby a hardwarové komponenty vybíjejí baterii notebooku během pohotovostního režimu. | Zdroj: Windows 10/standby-report.html

Otevřete příkazový řádek s oprávněním správce, například kliknutím na nabídku „Start“, zadáním „cmd“ a volbou „Spustit jako správce“, a pak do něj zadejte příkaz „powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%/Desktop/standby-report.html“. Tím necháte operační systém vygenerovat detailní zprávu, která zahrnuje poslední tři dny používání vašeho počítače, a která bude uložena na pracovní plochu jako soubor ve formátu HTML. Pokud chcete sami určit časový rámec zprávy o napájení, měli byste přidat parametr „Duration XX“, přičemž parametr „XX“ je nutné nahradit číslem v rozmezí 1 až 14 podle požadovaného počtu zahrnutých dní.

Detailní report pak otevřete v libovolném internetovém prohlížeči a po chvíli zkoumání získáte přesný přehled o tom, co váš počítač ve skutečnosti dělá během pohotovostního režimu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  O nicem

  Realna pridana hodnota by byla pokud, by clovek zadal jaky ma zdroj ve Wattech a na zaklade toho se mu vypocetla spotreba elektriny, aby to nemusel merit, napr. z chytre zasuvky. Spotreba proudu. Nekdo by mohl vymyslet „vzorecek“ jak na zaklade teto powercfg statistiky prepocist realnou spotrebu v case. Bud pres matematicky model nebo na zaklade dat (statisticky model, machine learning/AI)

  To je clanek o nicem. Pro stolni PC to nezobrazuje nic (testovano na Win10). I ze screenshotu v clanku neni zrejme, co je pridana hodnota.

  Reagovat na komentář

  xh

  Reakce na Martin: celý příkaz? nebo si na začátku zadal neco jineho
  C:>powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%/Des­ktop/standby-report.html

  Reagovat na komentář

  Nelze spustit

  Po zadání Vámi daného příkazu se mi zobrazí následující:

  Unable to perform operation. An unexpected error (0×3) has occurred: Systém nemůže nalézt uvedenou cestu.

  Nevíte náhodou v čem je problém?
  Díky

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení