Menu

Tip: Proč nefunguje webová kamerka

23.04.2021 09:30 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip: Proč nefunguje webová kamerka

Tip: Proč nefunguje webová kamerka | foto: AmrThele/Pixabay

Mnoho uživatelů teď řeší připojení k internetu a videokonference. A často narazí na problém, že přestože mají k počítači připojenou webovou kamerku, nebo je kamerka přímo součástí počítače, ostatní účastníci videokonference je nevidí.

 

kamerka-nahled

Kamerku můžete vyzkoušet v aplikaci Kamera, která je součástí Windows 10. | Zdroj: screenshot Windows 10 Kamera

Důvodů může být samozřejmě více. Nejprve zkontrolujte, zda je kamerka opravdu k počítači připojena, zda nemá fyzicky zakrytý objektiv nebo není sklopená. Dále se podívejte do správce zařízení, zda je kamerka v seznamu, například pod „Fotoaparáty“, a zda v záložce „Obecné“ je v části „Stav zařízení“ uvedeno „Toto zařízení pracuje správně“. Pokud ne, přeinstalujte ovladače.

kamerka3-nahled

Ve Správci zařízení zkontrolujte ovladače kamerky. | Zdroj: screenshot Správce zařízení z Windows 10

Vypadá-li to, že je vše v pořádku, je čas kamerku vyzkoušet. Součástí systému Windows je aplikace „Kamera“. Snadno ji vyhledáte pomocí vyhledávacího pole na hlavní liště. V okně aplikace byste měli vidět záběr z kamerky. Pokud ho nevidíte, problém může být v nastavení práv. Otevřete „Nastavení“, například stisknutím kombinace kláves [Win]+[I]. Do vyhledávacího pole „Hledat v nastavení“ napište „Kame“ a projděte všechna nastavení, která se týkají kamery.

kamerka2-nahled

V Nastavení se podívejte se, zda má uživatel přístup ke kameře zařízení. | Zdroj: Nastavení systému Windows 10

Systém Windows totiž umožňuje vypnout přístup ke kameře obecně, nebo i pro konkrétní aplikace – a mezi nimi může být ta, kterou zrovna používáte. V případě potřeby tedy zapněte přístup ke kameře desktopovým aplikacím nebo aplikacím z obchodu Microsoft Store.

kamerka4-nahled

Některé aplikace mohou mít zakázaný přístup ke kameře. | Zdroj: Nastavení systému Windows 10

Pokud vás ani potom účastníci konference nevidí, může být příčina ve špatném nastavení aplikací. Například v aplikaci Microsoft Teams v části „Zvolte možnosti videa a zvuku“ můžete nastavit, zda vás mají ostatní vidět a slyšet.

kamerka5-nahled

Kamera může být vypnutá i v aplikaci, například MS Teams. Zkontrolujte tedy nastavení aplikace. | Zdroj: Nastavení MS Teams.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení