Menu

Tipy pro prohlížeče: bezpečnější surfování v Edge a změna výchozího browseru ve Windows 11

28.11.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Tipy pro prohlížeče: bezpečnější surfování v Edge a změna výchozího browseru ve Windows 11

Tipy pro prohlížeče: bezpečnější surfování v Edge a změna výchozího browseru ve Windows 11 | foto: Microsoft Edge/Unsplash

V loňském roce vývojáři Microsoftu přidali do prohlížeče Edge novou bezpečnostní funkci. Zní humorně, ale svůj význam má. A s příchodem Windows 11 opět ztížili možnost změny nastavení výchozího browseru, kterým je překvapivě Edge. Dá se ale vyměnit za jiný.

Smysl pro humor vývojáři nezapřou. Jak jinak hodnotit název nové bezpečnostní funkce v Edge, který je „Super Duper Secure Mode“. Humorně znějící režim však ve skutečnosti přináší větší bezpečnost při surfování na webu. V důsledku toho ale dochází i k mírné ztrátě výkonu.

Nová funkce deaktivuje „Just in Time“ (JIT) kompilaci Javascript souborů v prohlížeči. JIT urychluje spouštění skriptů, ale obsahuje řadu zranitelností, které byly opakovaně zneužity ke kybernetickým útokům.

safebalance

Bezpečné surfování: prohlížeč Edge nabízí několik možností zabezpečení na webu. | Zdroj: Microsoft Edge

Chcete-li JIT omezit, zadejte do adresního řádku prohlížeče „edge://settings/privacy“. Tím se dostanete přímo do nastavení zabezpečení prohlížeče Edge. Poté přejděte dolů na položku „Vylepšete své zabezpečení na webu“ a aktivujte přepínač vpravo. Poté vyberte možnost „Vyvážené“, chcete-li zakázat JIT pouze na méně často navštěvovaných webových stránkách, nebo možnost „Striktní“, chcete-li zakázat JIT obecně. Pomocí pole „Výjimky“ můžete funkci deaktivovat konkrétně pro jednotlivé stránky, kterým důvěřujete.

Jak nastavit jiný program pro surfování na webu ve Windows 11

defaultbrowser

Změna výchozího prohlížeče: ve Windows můžete změnit výchozí prohlížeč pro surfování a prohlížení HTML souborů. | Zdroj: Windows 11/Nastavení

Microsoft si nemůže pomoct. S uvedením systému Windows 11 svým zákazníkům opět ztížil změnu výchozího internetového prohlížeče. Teprve po protestech Microsoft ustoupil a usnadnil změnu prohlížeče ve Windows 11. Pokud tedy dáváte přednost například prohlížečům Firefox nebo Brave a chcete je mít jako výchozí, otevřete „Nastavení | Aplikace | Výchozí aplikace“ a klikněte na požadovaný program v části „Nastavit výchozí“. V horní části nyní najdete tlačítko „Nastavit jako výchozí“.

U většiny typů souborů provedete změnu jedním kliknutím. Poté znovu projděte seznam aplikací a pro typy souborů, jako je „FTP“, klikněte na symbol se šipkou směřující vpravo nahoře a na požadovaný prohlížeč, abyste jej také nastavili jako výchozí program pro tyto formáty nebo protokoly. Microsoft poskytl speciální dialog pro soubory PDF, který má uživatelům zabránit v přechodu na jiný prohlížeč. Chcete-li to vynutit, klikněte na „Přepnout“.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení