Menu

Tipy pro Windows: jak nastavit pozadí virtuálních pracovních ploch a resetovat místní zásady skupiny

02.11.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Tipy pro Windows: jak nastavit pozadí virtuálních pracovních ploch a resetovat místní zásady skupiny

Tipy pro Windows: jak nastavit pozadí virtuálních pracovních ploch a resetovat místní zásady skupiny | foto: Windows/Unsplash

Virtuální pracovní plochy mohou být dobrým pomocníkem v případech odlišných programů, které na nich používáte. Orientaci pak zlepší odlišné pozadí. Pokud se vám něco nepovede při konfiguraci místních zásad skupiny, jde to snadno vrátit zpět.

Používáte-li ve Windows více virtuálních ploch, bude pro vás snazší udržet si přehled o aplikacích, webových stránkách nebo třeba dokumentech, otevřených na jednotlivých plochách, pokud bude mít každá z nich vlastní, snadno odlišitelné pozadí. To je ale možné teprve v operačním systému Windows 11.

Nový operační systém Microsoftu má pro ovládání virtuálních pracovních ploch na hlavním panelu speciální tlačítko, které se ve výchozím nastavení nachází hned vedle tlačítka „Start“ a lupy integrovaného vyhledávače. Když na něj kliknete, zobrazí se přehled aktivních virtuálních ploch, mezi kterými pak můžete přepínat, stejně jako tlačítko „+“ pro vytvoření další virtuální plochy.

virtualdesktop

Odlišení virtuálních ploch: virtuální pracovní plochy ve Windows 11 můžete na první pohled odlišit obrázkem na jejich pozadí. | Zdroj: Windows 11

Pozadí virtuálních ploch přitom můžete měnit, aniž byste přešli přímo na danou virtuální plochu. Stačí kliknout na její náhled pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky použít funkci „Zvolit pozadí“. Otevře se okno „Nastavení | Přizpůsobení | Pozadí“, ve kterém si zvolíte některý z připravených obrázků na pozadí pracovní plochy, nebo použijete libovolnou vlastní fotku či obrázek. Pak už uvidíte nové pozadí virtuální pracovní plochy i v jejím náhledu.

Windows 10, 11: resetování místních zásad skupiny

usergroupsetting

Výchozí nastavení: změny provedené v nastavení místních zásad skupiny lze snadno vrátit zpět prostřednictvím příkazového řádku. | Zdroj: Windows 10/Editor místních zásad skupiny

Uživatelé, kteří používají tzv. místní zásady skupiny k individuální konfiguraci svého systému Windows, by měli vědět, že existuje snadný způsob, jak najednou obnovit všechna nastavení, která změnili, a vrátit Windows do výchozího nastavení. Microsoft ale stále umožňuje používat Editor místních zásad skupiny pouze ve Windows 10 a 11 ve verzích Pro, Enterprise a Education.

Zadejte do vyhledávacího pole klíčové slovo „cmd“, v seznamu výsledků klikněte pravým tlačítkem myši na položku „Příkazový řádek“ a z kontextové nabídky vyberte možnost „Spustit jako správce“. Otevře se okno příkazového řádku, ve kterém zadáte příkaz „RD /S /Q "%WinDir%/System32/GroupPolicyUsers"“ a stisknete klávesu [Enter]. Tímto příkazem obnovíte nastavení místních zásad skupiny.

Poté zadejte ještě příkaz „RD /S /Q "%WinDir%/System32/GroupPolicy“ a opět jej potvrďte stisknutím klávesy [Enter], čímž se obnoví i výchozí nastavení zásad počítače. Nakonec zadejte příkaz „gpupdate /force“ a opět stiskněte klávesu [Enter], čímž vynutíte aktualizaci zásad skupiny. Poté restartujte počítač.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení